EN
16.05.2022, 14:56 Wersja do druku

Warszawa. W Muzeum Sportu i Turystyki zainaugurowano program „Za złotówkę do muzeum i teatru”

Inne aktualności

„Za złotówkę do muzeum i teatru” - program pod takim hasłem został zainaugurowany w poniedziałek w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Akcja umożliwi uczniom z Mazowsza zwiedzanie instytucji kultury w regionie za symboliczną złotówkę. W ofercie jest 26 takich instytucji.

Do udziału w programie władze Mazowsza zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkoły zainteresowane udziałem powinny wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Łącznie oferta zawiera 26 takich instytucji na Mazowszu. Głównie są to teatry i muzea. Na liście znajdują się także: Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego, Warszawska Opera Kameralna w Warszawie i Mazowiecki Instytut Kultury. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury. Zarząd województwa na realizację programu przeznaczył 6 milionów złotych.

Pomysłodawcą programu jest przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski. "Naszą rolą jest edukować, pokazywać mazowiecką kulturę i nasze tradycje najmłodszym Mazowszanom, stąd ta inicjatywa. Liczymy, że spotka się z dużym zainteresowaniem szkół i wielu uczniów skorzysta z bogatej oferty marszałkowskich instytucji" - wskazał Ludwik Rakowski.

Ideą programu jest upowszechnienie dziedzictwa kulturowego Mazowsza oraz zachęcenie młodzieży z Mazowsza do odwiedzania muzeów i teatrów. "Niedawno przekazaliśmy, że można nie wychodząc z domu odwiedzić radomski skansen lub zobaczyć zbiory warszawskiego muzeum etnograficznego, a dziś dajemy możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze, już na żywo, za symboliczną złotówkę" - wskazał marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. "Ten program to również pomoc dla mazowieckich uczniów, którzy z powodów finansowych nie mogą sobie pozwolić na zwiedzanie muzeów czy chodzenie do teatru" - podkreśla marszałek Adam Struzik. Do udziału w programie "Za złotówkę do muzeum i teatru" zachęca także wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. "Po raz pierwszy muzea i inne instytucje kultury jak teatry są dostępne dla dzieci i młodzieży na Mazowszu za złotówkę. Zapraszamy całe Mazowsze" - powiedział PAP wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Z programem wiąże duże nadzieje dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomir Majcher. "Nasze muzeum rocznie odwiedza ponad 20 tys. uczniów, z czego większość to dzieci i młodzież spoza Mazowsza. Wierzę w to, że teraz to się zmieni i najmłodsi z naszego regionu odkryją to miejsce i lepiej poznają kulturę i dziedzictwo sportowe i turystyczne" - wskazał Sławomir Majcher.

Inauguracja programu "Za złotówkę do muzeum i teatru" odbyła się w poniedziałek rano w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Program umożliwia uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza zwiedzania marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę.

Źródło:

PAP

Autor:

Paweł Auguff

Wątki tematyczne