EN
16.05.2022, 14:01 Wersja do druku

Michaił Durnienkow, dramaturg: Życzę naszej armii całkowitej i miażdżącej klęski

Ludzie w Rosji są przyzwyczajeni do dokonywania wyborów niezgodnych z własnym sumieniem. Dziś żądają wydalenia mnie, jutro będą żądać pisania donosów. Mówi dramaturg Michaił Durnienkow w rozmowie z Antonem Chitrowem. Tekst z wolnego rosyjskiego portalu Meduza publikuje „Gazeta Wyborcza”.

Rankiem 19 kwietnia dramaturg Michaił Durnienkow na swoim Facebooku życzył armii rosyjskiej "całkowitej i miażdżącej klęski", a Ukraińcom "siły i odwagi". W odpowiedzi Aleksander Kałagin, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Teatru, zażądał usunięcia dramaturga ze związku. Od ubiegłego roku Durnienkow był tam sekretarzem ds. dramaturgii, czyli odpowiadał za wszystkie projekty związane ze wsparciem autorów teatralnych.

Aktor i deputowany Dumy Państwowej Nikołaj Burłajew zareagował jeszcze ostrzej – wezwał do "postawienia Durnienkowa przed sądem". Moskiewska Szkoła Teatralna, w której dramaturg wykładał, zerwała z nim umowę.

Na początku marca dramaturg i jego żona, znana artystka teatralna Ksenia Peretrukhina, wyjechali do Helsinek, gdzie przygotowują spektakl dla teatru Klockrike.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Michaił Durnienkow, dramaturg: Życzę naszej armii całkowitej i miażdżącej klęski

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online Magazyn „Wolna Sobota”

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Anton Chitrow

Wątki tematyczne