EN
5.04.2022, 09:00 Wersja do druku

Warszawa. Trzy premiery teatralne na zakończenie 13. edycji Festiwalu Nowe Epifanie

Trzy premiery teatralne na zakończenie 13. edycji Festiwalu Nowe Epifanie. W czwartek i piątek „Pasolini. Sny przed końcem” w reż. Judyty Berłowskiej, pokazy w Komunie Warszawa. W sobotę i niedzielę premiera „W siebie wstąpienie” w reż. Marty Streker w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, również w niedziele dwa pokazy spektaklu „jezus” w reż. Olgi Ciężkowskiej i Jana Kantego Zienko w Komunie Warszawa.

fot. Piotr Nykowski

Inne aktualności

„Pasolini. Sny przed końcem”, reż. Judyta Berłowska
7 i 8.04, g. 19.00, Komuna Warszawa

Plaża w Ostii. Tutaj ta historia ma swój początek i tutaj się skończy, a potem zacznie od nowa. W noc Wszystkich Świętych, z 1 na 2 listopada 1975 roku, na plaży w Ostii odnaleziono ciało Piera Paolo Pasoliniego – wybitnego włoskiego reżysera, skandalisty kina.

Zagadka tego morderstwa do dziś nie została rozwiązana. Kilka dni po zabójstwie Pasoliniego, wobec opieszałości policji i podejrzeń o naciski, wybitna włoska dziennikarka polityczna Oriana Fallaci rozpoczyna własne śledztwo w tej sprawie.

„Pasolini. Sny przed końcem” w reżyserii Judyty Berłowskiej, to opowieść o kinie, obsesji tworzenia filmów i bezkompromisowym życiu w cieniu apokalipsy. Pasolini przez całe życie zabierał głos w imieniu tych, którzy tkwili na marginesach systemu. Swoją sztuką próbował nie tylko krzewić piękno, ale też przeciwstawiać się systemowej opresji, czym zapisał się w historii światowego kina.

Tekst: Amadeusz Nosal
Reżyseria: Judyta Berłowska
Scenografia i kostiumy: Joanna Załęska
Wideo: Amadeusz Nosal
Muzyka: Anna Stela
Występują: Joanna Rozkosz, Wojciech Jaworski, Jolanta Teska, Jakub Suwiński (gościnnie), Anna Stela (gościnnie), Borys Jaźnicki (gościnnie)
Inspicjent/ sufler: Alicja Garstecka
Asystent reżysera: Joanna Rozkosz
Producent: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, w ramach Laboratorium Nowych Epifanii.
Bilety: 30/50 zł

„W siebie wstąpienie”, reż. Marta Streker
09.04, g. 19.00 oraz 10.04, g. 18.00, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Trójka bohaterów poszukuje sensu życia pomiędzy odgrzewaną zupą, a ekranem komputera. O czwartej nad ranem, gdy noc styka się z dniem, a życie ze śmiercią, przeżywają cyfrowe zmartwychwstania, jedzą instant wieczerzę i modlą się w Ogrójcu nad kubkiem kawy. Przez krótką chwilę mają szansę zadać ostateczne pytania.

„W siebie wstąpienie” to spektakl w reżyserii Marty Streker rozpisany na trzy głosy, przetkany popkulturowymi psalmami, zlepionymi z odłamów codzienności i kodów promocyjnych z supermarketu.

Skrajnie różne postaci splatają się w obraz zabieganej pop-duchowości, gdzie świętości można szukać w publicznych toaletach, a rozpaczy w nigdy nieodczytanych wiadomościach. Gdzie trzeba walczyć, by choć na moment spotkać siebie.

Reżyseria: Marta Streker
Tekst/dramaturgia: Ewa Mikuła
Scenografia: Katarzyna Leks
Kostiumy: Julia Kosmynka
Muzyka: Maciej Zakrzewski
Światło/projekcje: Klaudia Kasperska
Obsada: Wiktoria Czubaszek, Paweł Palcat, Rafał Pietrzak
Spektakl dla widzów powyżej 16 roku życia
Producent: Muzeum Pana Tadeusza w koprodukcji z Teatrem Układ Formalny
Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, w ramach Laboratorium Nowych Epifanii.
Bilety: 30/50 zł

„jezus”, reż. Olga Ciężkowska, Jan Kanty Zienko
10.04, g. 16:00 i g. 19:00, Komuna Warszawa

“Pan Jezus po weselach chadzał i wino pijał”, a władzy zależy na utrzymywaniu porządku w strukturach pokrewieństwa. Hierarchia drzewa genealogicznego, która odnawia się w chwili ślubu, to system polityczny. Rodziny to większość, a być w większości to ulga, szansa na przetrwanie i reprodukcję. Scenicznym środowiskiem spektaklu jest weselne garden party. W Kanie Galilejskiej to Jezus jest siłą, która wprowadza w stan upojenia. Zapraszamy na dziejowe wydarzenie nieskończonej, niedającej się posiąść i zawładnąć jednorazowości, horror o małżeństwie jako narzędziu biopolitycznej władzy.

Tekst: Mateusz Górniak
Reżyseria: Olga Ciężkowska, Jan Kanty Zienko
Scenografia: Michał Dobrucki, Dorota Nawrot
Wideo: Michał Dobrucki
Muzyka: Magdalena Sowul
Choreografia: Wojciech Marek Kozak
Obsada: Angelika Cegielska, Wojciech Marek Kozak, Irena Sierakowska, Piotr Tokarz, Irena Wójcik
Producent: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, w ramach Laboratorium Nowych Epifanii.
Bilety: 30/50 zł

***

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Partnerzy – Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Rampa na Targówku, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, TR Warszawa, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza, Teatr Collegium Nobilium, Kielecki Teatr Tańca, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Teatr Układ Formalny, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Centrum na Przedmieściu, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, Ruch Muzyczny, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Flanders State of the Art, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Station of Art Gallery, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, eWejściówki.pl, biletyna.pl.

Patroni medialni – Polskie Radio PR 2, TVP Kultura, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany