EN

9.06.2023, 18:10 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Syrena pożegnał swoją długoletnią dyrektor Barbarę Borys-Damięcką

Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarła Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i telewizyjna, wieloletnia senatorka, w latach 1997-2008 dyrektorka Teatru Syrena - napisano w piątek na Fb stołecznego Teatru Syrena.

fot. mat. teatru

"W Syrenie wyreżyserowała wiele przedstawień (m.in. Balladę Czerniakowską, czyli Boso, ale w ostrogach i Królową Śniegu, jeden z najpopularniejszych spektakli dla dzieci w dziejach sceny przy Litewskiej), za jej dyrekcji teatr został przebudowany i uzyskał dzisiejszy wygląd, był też w tym czasie jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez widzów teatrów w Warszawie" - przypomniano we wpisie.

Podkreślono, że "Barbara Borys-Damięcka do samego końca pozostawała Wielką Przyjaciółką Syreny, regularnie wspierając nasz Zespół na premierach i zawsze służąc nam radą i dobrym słowem".

"To wielka strata dla polskiej kultury i polityki. Rodzinie i bliskim Barbary Borys-Damięckiej składamy najserdeczniejsze kondolencje" - czytamy na Fb Teatru Syrena.

O śmierci reżyser teatralnej i telewizyjnej, od 2007 r. senator RP poinformował w piątek po południu szef klubu KO Borys Budka. "Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 r. senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - napisał szef klubu KO na Twitterze.

Barbara Borys-Damięcka została oznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1987), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007). W 2002 r. "za osiągnięcia jako realizator i reżyser teatrów i widowisk telewizyjnych" wręczono jej statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej". W 2006 r. otrzymała specjalną nagrodę "Feliks Warszawski". Miała 85 lat.

Źródło:

PAP