Inne aktualności
- Sopot. „Bo zawsze tak było”. Rozmowy o patologiach w kulturze 05.02.2025 08:20
- Warszawa. „Laguna” – choreograficzny horror w TR Warszawa 05.02.2025 08:16
- Wrocław. Prapremiera „Heks” w Teatrze Polskim w Podziemiu 04.02.2025 20:43
- Warszawa. „Trzy piórka” w Teatrze Guliwer – premiera w sobotę 04.02.2025 17:57
- Wrocław. Prapremiera Requiem Krauzego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans 04.02.2025 16:18
- Gdańsk. Premiera „Potopu” w Wybrzeżu przełożona na 29 marca 04.02.2025 16:02
- Kielce. Czytanie, spektakle i joga. Walentynki w Teatrze Żeromskiego 04.02.2025 15:07
- Lublin. Trwa nabór na spotkanie artystów sieci CreArt w portugalskim Aveiro 04.02.2025 14:25
- Toruń. XXXIII Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra” – w marcu 04.02.2025 14:04
- Kraków. W Teatrze Nowym Proxima rozpoczęły się próby do spektaklu o Ryszardzie Riedlu 04.02.2025 13:21
- Kraków. Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Moniki Kufel i Michała Nowickiego 04.02.2025 12:34
- Kielce. Jednak nie Kotański, a Klata dyrektorem Teatru Narodowego 04.02.2025 12:24
- Rzeszów. Teatr Przedmieście zaprasza na koncert „Występne piosenki” 04.02.2025 12:08
- Zielona Góra. „Drakula” dla dzieciaków w Lubuskim Teatrze 04.02.2025 11:48
Symfonia „Siedem bram Jerozolimy”, napisana przez Krzysztofa Pendereckiego z okazji jubileuszu 3000-lecia Świętego Miasta, symbol jedności trzech religii i nadziei na bezkonfliktowy świat jest wykonywana podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej – Eufonie.
"Siedem bram Jerozolimy" – VII Symfonia Krzysztofa Pendereckiego napisana na pięciu solistów, narratora, trzy chóry mieszane i orkiestrę powstała w 1996 r. Początkowo miała wersję instrumentalną, jednak w trakcie komponowania przybrała formę wokalno-instrumentalną.
"Penderecki łączy tradycyjne i nowoczesne środki muzycznego wyrazu, wprowadzając do instrumentarium specjalnie skonstruowane instrumenty (tubafony) i wykorzystując wielowymiarowo symbolikę liczby siedem. W efekcie wnosi do historii symfonii wokalno-instrumentalnej trwały i oryginalny ślad" - zaznaczyła w programie festiwalu muzykolog Iwona Lindstedt.
"Siedem bram Jerozolimy" zajmuje pośród ośmiu symfonii Krzysztofa Pendereckiego miejsce szczególne. Powstała jako dzieło oratoryjne na trzytysiąclecie Jerozolimy – zamówione na wielką uroczystość zorganizowaną na pamiątkę czasu, w którym król Dawid odbił miasto na wzgórzu z rąk kananejskiego plemienia Jebusytów i ogłosił je stolicą narodu żydowskiego.
Jerozolima, miasto święte dla wyznawców trzech największych monoteistycznych religii, ma siedem bram dostępnych dla odwiedzających. "Siódma Symfonia Pendereckiego składa się z siedmiu części, lecz w dziele tym siódemka zakodowana jest także na wiele innych sposobów. (…) Choć liczba siedem przywoływana jest aż 77 razy w Starym Testamencie, w Nowym Testamencie jest obecna przede wszystkim w Apokalipsie (siedem Kościołów, siedem pieczęci, siedem trąb, siedem czasz) i pojawia się też w Koranie oraz Sunnie (siedem niebios i siedem piekieł), to jednak VII Symfonia osadzona jest nade wszystko w najbliższej kompozytorowi tradycji religijnej (chrześcijańskiej)" - dodała Iwona Lindstedt.
Niedługo po prawykonaniu "Siedmiu bram Jerozolimy" Penderecki opublikował zbiór pięciu wykładów "na koniec wieku". "Pojawia się w nich symbol arki, którą ma być symfonia, jako sposób na przetworzenie doświadczenia naszego wieku i ocalenie dla następnych pokoleń tego, co najlepsze w naszej dwudziestowiecznej tradycji komponowania dźwięków. Siódma Pendereckiego jest taką właśnie arką – symfoniczną formą wokalno-instrumentalną wypełnioną treściami o znaczeniu symbolicznym i opatrzoną zapisaną w szkicowym autografie dewizą: Ad maiorem Dei civitasque eius gloriam Na większą chwałę Boga i Jego miasta" - przypomniała Iwona Lindstedt.
Podczas koncertu, który publiczność wysłucha w niedzielę w warszawskiej Filharmonii Narodowej, wystąpią: Iwona Hossa - sopran; Karolina Sikora - mezzosopran; Anna Lubańska - mezzosopran; Rafał Bartmiński - tenor; Artur Janda - bas; Sławomir Holland - narrator oraz Chór Polskiego Radia – Lusławice i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod kierunkiem Piotra Piwko oraz Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Macieja Tworka.
Symfonia "Siedem bram Jerozolimy" zostanie wykonana także 8 grudnia w DK Mors w Dębicy.
Organizatorami 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej - Eufonie są Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Teatr Wielki – Opera Narodowa. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Eufonii.