EN

17.08.2021, 19:32 Wersja do druku

Warszawa. „Śladami niekończącej się opowieści”. Teatralny spacer dla rodzin na warszawskiej Pradze

W sobotę, 21 sierpnia o godzinie 11.00 odbędzie się pierwszy z cyklu rodzinnych spacerów performatywnych pt. „Śladami niekończącej się opowieści” w reżyserii i według koncepcji Michała Salwińskiego. Kolejne weekendowe spacery na Błoniach Kamionkowskich warszawskiej Pragi odbędą się jeszcze 22, 28 i 29 sierpnia.

mat. teatru

Inne aktualności

„Śladami niekończącej się opowieści” to otwarty pokaz warsztatów teatralnych, w których udział wzięli najmłodsi mieszkańcy Pragi. Teatr Powszechny zaprasza młodych i starszych widzów oraz całe rodziny. Spacer będzie miał formę interaktywną. Jego uczestnicy zgodnie z instrukcjami przygotowanymi przez najmłodszych ekspertów wyobraźni wyruszą na spotkanie z stworzeniami, o których istnieniu być może wcześniej nie słyszeli. Będzie to okazja do odbycia podróży do krainy dzieciństwa oraz doświadczenia praskiej rzeczywistości w niecodziennej formie.

Rodzinny spacer to zwieńczenie letniego projektu realizowanego przez Michała Salwińskiego oraz jego współpracowników – Karolinę Pawłoś, Verę Popovą i Patryka Wasilewskiego. Twórcy zaprosili do współpracy grupę dzieci i młodzieży z Ogniska Wychowawczego przy ulicy Grochowskiej oraz przedstawicielki lokalnych organizacji pozarządowych, które prowadziły część wakacyjnych warsztatów.

Kluczowym elementem warsztatowej pracy z dziećmi było tworzenie pozytywnej przestrzeni dla uczestników: do przedstawienia swojego świata oraz budowania poczucia satysfakcji wynikającej z samodzielnie wykonanego zadania. Dlatego też zarówno forma, jak i scenariusz finałowego wydarzenia są efektem przechwytywania obserwacji z tego procesu. – Rozmawialiśmy z dziećmi o tym, kim jest dobry towarzysz podróży. Podążanie za ich światem zainspirowało nas do stworzenia interaktywnej formy spaceru. Wyruszymy w podróż, odkrywając zakątki wyspy, a towarzyszyć będą nam ptaki. Spotkamy króla Jerzego z królestwa jerzyków, będziemy wędrować przez tajemniczy las Dziwobór, aby odnaleźć drogę do pięknej krainy Morza Traw – mówi reżyser, Michał Salwiński.

„Niekończąca się opowieść” Michaela Endego stanowiła tylko wyjściową inspirację dla całego projektu, scenariusz spaceru nie odnosi się bezpośrednio do powieści – to uczestnicy, prascy eksperci wyobraźnisą twórcami świata, do którego zaproszą nas w dwa sierpniowe weekendy.

„Śladami niekończącej się opowieści”

- koncepcja, reżyseria i prowadzenie warsztatów:
 Michał Salwiński
- dramaturgia i scenariusz: Vera Popova
- konsultacje dramaturgiczne: Sodja Lotker
- producentka:
 Karolina Pawłoś
- instalacja scenograficzna: Patryk Wasilewski

kiedy: 21 i 22 oraz 28 i 29 sierpnia 2021 r. (soboty i niedziele), godzina 11.00

lokalizacja:

– zbiórka o godz. 10.40, przystanek autobusowy Praga-Płd. – Ratusz 02,
– start spaceru nastąpi chwilę później w wyznaczonym miejscu na pobliskich Błoniach Kamionkowskich (punkt startowy – Mostek, pinezka lokalizacyjna mapy Google: https://goo.gl/maps/pqVfRcE2QbUhWifG7)

długość trasy: około 700 m
czas trwania: maksymalnie do 1,5 godziny
udział bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują wcześniejsze, mailowe zapisy (zapisani uczestnicy otrzymają specjalną instrukcję): [email protected]

Podczas pokazów będzie można nabyć specjalny zeszyt ćwiczeń, który powstał podczas realizacji letnich warsztatów. Publikacja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-9 lat.

Michał Salwiński – absolwent reżyserii dramatycznej na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, student programu Directing of Devised and Object Theatre w DAMU (Praga). Reżyser spektakli „Minimum” (Teatr Powszechny w Warszawie, 2015) i „Języki Troski” (Strefa WolnoSłowa, 2020). Jego obecne zainteresowania teatralne ogniskują się wokół relacji dzieciństwa, wyobraźni i natury.

***
Warsztaty oraz otwarte pokazy odbywają się w ramach projektu „Miasto Szczęśliwe. Festiwal sztuki i społeczności”, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne