EN
19.03.2021, 10:51 Wersja do druku

Warszawa. Skarpetki od artystów z Teatru 21 na Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji Teatr 21 wspólnie z marką KABAK stworzył kolekcję kolorowych skarpetek „nie do pary”. Projektantami wzorów są aktorzy Teatru 21: Grzegorz Brandt (znany również z udziału w pierwszej edycji programu „Down the Road”), Barbara Lityńska oraz Marta Stańczyk. Sprzedaż skarpetek wesprze remont siedziby powstającego Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21.

fot. Karolina Grabowska

Symbolem solidarności z osobami z zespołem Downa jest założenie 21 marca dwóch różnych, kolorowych skarpetek. "Na świecie nie wszystko musi być do pary! Nie jesteśmy identyczni, a możemy do siebie pasować. W Teatrze 21 wierzymy, że dzięki różnorodności i współpracy można tworzyć rzeczy jedyne w swoim rodzaju" - mówi Justyna Sobczyk, reżyserka i koordynatorka artystyczna Teatru 21.

"Współpraca z Teatrem 21 to jeden z najbardziej wyjątkowych projektów w naszym dorobku. Po raz pierwszy całkowicie oddaliśmy projektowanie w ręce naszego partnera, sami nie mając nad nim żadnej kontroli. Czuliśmy jednak, że tym razem powinniśmy ustąpić pola głównym bohaterom całej akcji. I to był strzał w dziesiątkę!" - dodaje Kuba Stępski, współzałożyciel marki KABAK.

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest corocznie 21 marca. Data ta nie jest przypadkowa. Osoby z trisomią 21 na 21. parze chromosomów mają dodatkowy, trzeci chromosom. Święto powstało z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa i zostało ustanowione w 2005 roku. Od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Premiera kolekcji skarpetek „KABAK x Teatr 21” odbędzie się 21 marca 2021 roku na stronie kabak.com.pl. Od poniedziałku skarpetki będą też dostępne we wszystkich sklepach stacjonarnych KABAK (w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Zakopanem). 20 proc. z każdej sprzedanej pary trafia do Teatru 21, by wspierać działania i remont siedziby Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 – pierwszej społecznej instytucji kultury w Warszawie w całości dedykowanej twórczości artystów z niepełnosprawnościami

***

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii "Teatr".

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

KABAK – polska marka kolorowych skarpetek i akcesoriów, założona w 2013 roku przez parę studentów z Warszawy – Kasię i Kubę. W ofercie KABAKa znajdują się skarpetki dla każdego: klasyczne w prążki, w przeróżne wzory, dziecięce, brokatowe, ciepłe frotki. Oprócz tego są jeszcze ciepłe czapki, barwne szaliki, plecione paski, a także ręczniki, świece zapachowe, koce bawełniane oraz bielizna damska, którą KABAK tworzy we współpracy z marką bieliźnianą Rilke. Wszystkie KABAKowe produkty powstają w 100% w Polsce. Są także całkowicie wolne od wszelkiego rodzaju materiałów pochodzenia zwierzęcego.

Program Teatr 21/ Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne