Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu oczekuje od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informacji na temat wsparcia dla środowisk kultury w czasie pandemii COVID-19 - uchwałę w tej sprawie komisja przyjęła jednogłośnie.
Podczas czwartkowego posiedzenia senackiej Komisji przypomniano, że "w komunikacie na stronie MKiDN" oszacowano to wsparcie "na 6 mld zł".
W uchwale podkreślono, że "Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu oczekuje informacji od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jaką pomoc finansową do tej pory otrzymały środowiska kultury w związku z pandemią COVID-19" oraz "wskazania składających się na kwotę 6 mld zł sposobów wsparcia skierowanych do artystów, w szczególności do jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek kultury, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców itp.".
"Chcielibyśmy się dowiedzieć, ponieważ jest to kwota rozłożona, nie tylko dotycząca tego roku, ale też przyszłego roku, jakie wsparcie finansowe planuje rząd dla samorządowych instytucji kultury działających w formie ośrodków, domów i centrów kultury, oraz dla osób pracujących w sektorze kultury na podstawie umów cywilno-prawnych (umowa zlecenie i umowa o dzieło)" - uzasadniono drugi punkt uchwały.
"Z punktu widzenia dobra kultury - wsparcie tych instytucji, oraz tej grupy twórców kultury jest równie ważne jak instytucji artystycznych, NGS-ów, przedsiębiorców lub osób pracujących na etatach" - czytamy w senackiej uchwale.
Komisja wyraziła też pogląd, że "niezbędna jest przejrzystość zasad podziału pomocy finansowej dla środowisk kultury, objęcie tą pomocą wszystkich wymagających tej pomocy środowisk i sprawiedliwe, akceptowane społecznie rozdzielenie pomiędzy poszczególnych adresatów".
Jak wyjaśniono, ten ostatni akapit uchwały "dotyczy kontrowersji związanych z rozdziałem środków z Funduszu Wsparcia Kultury (FWK).
W dyskusji o uchwale senator Ewa Matecka (KO) przypomniała, że podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisja Kultury i Środków Przekazu dopytywała się o "planowane formy wsparcia dla samorządowych instytucji kultury, prowadzących działalność w formach domów, ośrodków i centrów kultury". "Dlatego, że te instytucje zostały pominięte w FWK, a po moim rozeznaniu tematu i konferencji z dyrektorami centrów, ośrodków i domów kultury, sytuacja jest równie trudna ze względu na duży spadek przychodów tychże instytucji w tym czasie" - wyjaśniła i zaproponowała wprowadzenie trzech, korygujących uchwałę w tej sprawie, poprawek. Poprawki przyjęto.
"Te instytucje również potrzebują bardzo wyraźnej pomocy" - podkreśliła Matecka.