EN
4.03.2022, 17:25 Wersja do druku

Warszawa. Roman Osadnik wygrał konkurs na dyrektora Teatru STUDIO

fot. Krzysztof Bieliński

Roman Osadnik wygrał konkurs na dyrektora Teatr STUDIO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Będzie kierował tą instytucją przez kolejne pięć sezonów artystycznych - poinformowano w piątek na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Jak wyjaśniono, "bezwzględna większość członków komisji konkursowej (sześć głosów za) uznała, że kandydatura Romana Osadnika spełnia przyjęte przez nią kryteria oceny kandydata dotyczące wartości przedstawionego programu działania teatru".

Komisja obradowała w składzie: Ewa Malinowska-Grupińska (przewodnicząca komisji, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy), Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury), Aneta Subda-Kamola (wicedyrektorka Biura Kultury) jako przedstawiciele m.st. Warszawa; Agnieszka Komar-Morawska oraz Elżbieta Wrotnowska-Gmyz - przedstawicielki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Juliusz Krzysztof Szuster reprezentujący ZASP (Związek Artystów Scen Polskich); Bartosz Zaczykiewicz - Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów; Ewelina Żak – przedstawicielka Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze STUDIO im. S. I. Witkiewicza; Przemysław Szulczewski – przedstawiciel Teatru STUDIO im. S. I. Witkiewicza, a także Emilia Kur - radczyni prawna w Biurze Kultury Urzędu m.st. Warszawy (bez prawa głosu).

"Rozmowa z kandydatem dała w szczególności podstawę do stwierdzenia, że zna on tematykę związaną z funkcjonowaniem teatrów i zakłada kontynuację dotychczasowych działań. Kandydat deklaruje, że - tak jak dotychczas - teatr będzie przestrzenią interdyscyplinarną, otwartą i wychodzącą poza klasyczne formy teatralne" - czytamy w uzasadnieniu decyzji komisji konkursowej.

"Program podstawowy i dodatkowy został zaplanowany z dbałością o rozwój widowni i poszerzenie oferty dla nowych grup odbiorców i odbiorczyń z wzięciem pod uwagę warunków funkcjonowania instytucji" - dodano.

Na Fb Teatru STUDIO poinformowano, że "komisja zadecydowała o powierzeniu dyrekcji STUDIO na lata 2022-27 Romanowi Osadnikowi". "Zwycięzcy gratulujemy i dziękujemy wszystkim kandydatom, którzy przyczynili się do merytorycznej rozmowy o przyszłości naszego teatru" - napisano.

"Konkurs został rozstrzygnięty, dziękuję komisji za zaufanie i zespołowi za wsparcie. To bardzo trudny czas dla nas wszystkich. Cieszę się, ale ciąży na mnie duża odpowiedzialność, dlatego dziś chciałbym się skupić na działaniu" - powiedział Roman Osadnik, cytowany na Fb teatru. "Przed nami pierwsza premiera roku +Byk+" Szczepana Twardocha. Zapraszam do STUDIO. Jesteśmy i działamy dla Was" - dodał.

Na stronie Urzędu m.st. Warszawy przypomniano, że "Roman Osadnik to doświadczony menadżer kultury". Jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, podyplomowych studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego oraz podyplomowych studiów w Szkole Głównej Handlowej w zakresie zarządzania projektami. Od lat pracuje w instytucjach kultury na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, m.in. w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W latach 2005-11 był dyrektorem Teatru Polonia w Warszawie, od 2011 r. kieruje Teatrem Studio.

Wyjaśniono, że "pod jego kierownictwem zrealizowanych zostało ponad 70 nowych produkcji teatralnych oraz wiele specjalnych wydarzeń artystycznych wpisujących się na stałe w kulturalny krajobraz stolicy, m.in. projekt Plac Defilad".

Źródło:

PAP