EN

12.08.2021, 15:50 Wersja do druku

Warszawa. „Relacja na dwa głosy” - program Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w ramach XVIII Festiwalu Warszawa Singera

Inne aktualności

„Relacja na dwa głosy” – pod takim tytułem chcemy zaproponować Państwu szereg wydarzeń organizowanych przy współudziale Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, włączonych w 18. edycję Festiwalu Warszawa Singera (21-29 sierpnia 2021). Współorganizatorami tych wydarzeń są Fundacja Shalom, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.


Żydów i Polaków łączy wielowiekowa wspólna historia, wspólne doświadczenia i życie. Pragniemy pokazać w kilku odsłonach emocjonalne opowieści o różnorodności i barwie życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Warszawie. Chcemy też, na ile to będzie możliwe bo temat jest niezwykle obszerny, przedstawić obraz stosunków polsko- żydowskich. W naszej „Relacji na dwa głosy” dotkniemy tematów trudnych i drażliwych, ale mamy też nadzieję, że uda nam się te zagadnienia pokazać z wielu perspektyw. Na ten obraz złożą się pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, debaty, promocja książek i rozmowy wokół nich oraz specjalna oferta serwisu Ninateka.pl.

Bracia. Świadectwo urodzenia

„Bracia. Świadectwo urodzenia”, to wydarzenie, które otwiera udział Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w tegorocznym Festiwalu. Chcemy, aby wybrzmiała w nim obecność Patrona roku 2021, poety i dramatopisarza – Tadeusza Różewicza. Tym razem jednak skupimy się na niezwykle ważnej w jego twórczym życiorysie roli autora scenarzysty filmowego. 24 sierpnia w kinie Iluzjon pokażemy dwa filmy fabularne stworzone przez Tadeusza Różewicza i Stanisława Różewicza „Świadectwo urodzenia” i „Trzy kobiety”. Oba filmy pokazują losy bohaterów naznaczonych traumą wojny i Holokaustu. Przed seansami zapraszamy na prelekcję Piotra Śmiałowskiego, historyka polskiego filmu oraz filmografa FINA. Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie kina Iluzjon przed seansem | Brak możliwości rezerwacji miejsc

Na naszym portalu Ninateka.pl udostępnimy też inne filmy braci Różewiczów, ciekawe i mało znane wywiady z nimi oraz spektakle teatralne oparte o ich scenariusze.

Pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” oraz debata „Holokaust w polskim kinie współczesnym”

25 sierpnia o godzinie 19:00 zapraszamy na pokaz filmu „Jeszcze tylko ten las” z 1991 roku w reżyserii Jan Łomnickiego oraz debatę „Holokaust w polskim kinie współczesnym”. W debacie wezmą udział: Mateusz Werner, filozof kultury, eseista i krytyk filmowy, Hanna Węgrzynek, wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, autorka publikacji o tematyce dziejów Żydów w Polsce, Mikołaj Mirowski, historyk, publicysta, redaktor naczelny „Pleografu” i prof. Katarzyna Mąka-Malatyńska – filmoznawczyni, wykłada w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, autorka książki „Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie”. Na transmisję debaty na żywo zapraszamy do serwisu Ninateka.pl o godzinie 20:30.

FINA Wałbrzyska 3/5, Wstęp wolny, wymagana rejestracja: https://bit.ly/3jzEy3y

Pokaz filmu dokumentalnego „Przystanek/Pitstop: Gliwice”

Film dokumentalny pt. „Przystanek/Pitstop: Gliwice” przypomni nieistniejący już świat Żydów na Śląsku i stanie się punktem odniesienie do rozmowy na temat przywracania pamięci o tych co odeszli. Na projekcję zapraszamy do kina Iluzjon 26 sierpnia, godz. 17:00. Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w kasie kina Iluzjon przed seansem | Brak możliwości rezerwacji miejsc

Spotkanie „Miejsca i ludzie” poświęcone wydanym przez Muzeum Getta Warszawskiego wspomnieniom Ocalałych z Zagłady

Pierwszą przedstawianą publikacją będzie historia Szpitala Bersohnów i Baumanów opracowana przez dr Hannę Węgrzynek i prof. Konrada Zielińskiego. „Szpital Bersohnów i Baumanów w Warszawie” prezentuje dzieje tego ważnego dla historii Żydów warszawskich i warszawskiego getta miejsca.

Główny nurtem publikacji wydawanych przez Muzeum Getta Warszawskiego są wspomnienia Ocalałych z Zagłady. „Wacław Kornblum. Wspomnienia. Moja wersja” otwiera cykl osobistych retrospekcji. Wspomnienia Ryszarda Walewskiego, poświęcone najlepszemu przyjacielowi – Jurkowi Płońskiemu i innym powstańcom z getta, pod tytułem „Jurek” to subiektywna opowieść o niemieckiej okupacji, powstaniu w getcie, trudach ukrywania się po tzw. aryjskiej stronie, codziennej walce o przetrwanie, a także o powojennych losach „Jurka” – Dawida.

Najnowszą publikacją muzeum jest „Żydowskie dziecko Warszawy” autorstwa Bronisława Erlicha. Odyseja autora wiedzie od zaułków przedwojennych Nalewek, ze zniszczonej, okupowanej Warszawy, poprzez Kresy Wschodnie, Niemcy, powojenną Polskę i Izrael, by ostatecznie zakończyć się w Szwajcarii. Ta niezwykła historia przeżycia dzięki sile woli, własnej zaradności, a także pomocy niesionej przez napotkanych ludzi, napisana przez przedwojennego warszawiaka i polskiego patriotę.

Spotkanie odbędzie się w piątek 27 sierpnia o godzinie 18.00 w Sali „Ziemia Obiecana” w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym, ul. Wałbrzyska 3/5. Wstęp wolny.

Pokaz przedpremierowy (po raz pierwszy w Warszawie!) filmu „Krafftówna w krainie czarów” oraz spotkanie z Barbarą Krafftówną i twórcami filmu

Wyjątkowy pokaz przedpremierowy (po raz pierwszy w Warszawie!) filmu „Krafftówna w krainie czarów” zamyka nasz udział w Festiwalu Warszawa Singera. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, „Jak być kochaną”. Na pokaz filmu i spotkanie zapraszamy do kina Iluzjon, 28 sierpnia o godzinie 16:00, a na transmisję live spotkania zapraszamy do serwisu Ninateka.pl o godzinie 17:30.

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon: https://bit.ly/2WPkRNw

Mamy nadzieję, że różnorodność propozycji sprawi, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i spotkamy się w kinie Iluzjon oraz na Wałbrzyskiej 3/5 w siedzibie FINA. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej platformy Ninateka.pl, na której można znaleźć wiele unikalnych filmów, spektakli teatralnych i nagrań muzycznych.

Pełen program 18. edycji Festiwalu Warszawa Singera: http://shalom.org.pl/program-2021/

Źródło:

Materiał nadesłany