EN
19.11.2021, 14:56 Wersja do druku

Warszawa. Rada Warszawy wprowadziła zmiany w statutach dwóch instytucji kultury

Inne aktualności

W przyszłym roku zostaną wprowadzone zmiany w statutach dwóch stołecznych instytucji kultury: Biennale Warszawa oraz Centrum Myśli Jana Pawła Drugiego. Rada Warszawy zaakceptowała proponowane zmiany na sesji 18 listopada. Partia Zieloni uważa, że jest to likwidacja Biennale.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, radni podjęli uchwały zmieniające statuty w dwóch instytucjach kultury. Dodatkowo Biennale Warszawa od 1 września zmienia nazwę na Warszawskie Obserwatorium Kultury. "W związku z końcem kadencji konkurs na dyrektora lub dyrektorkę zostanie przygotowany już zgodnie z nowym statutem" - przekazał stołeczny ratusz.

Warszawskie Obserwatorium Kultury
- według ratusza - ma stać się instytucją kultury, prowadzącą działalność artystyczną, społeczną, ale też edukacyjną oraz badawczo-naukową. Instytucja będzie poszukiwać nowych trendów i sposobów myślenia o kulturze oraz jej definiowania na świecie i w Europie oraz wdrażać je w Warszawie, we współpracy z instytucjami i organizacjami kulturalnymi, jak również artystami i artystkami.

Z decyzją stołecznych radnych nie zgadzają się członkowie partii Zielonych. "W naszej opinii ta decyzja nie została skonsultowana ze środowiskiem artystycznym, twórczym i naukowym" - powiedział w piątek Michał Suchora członek Partii Zieloni. "Zmiana statutu i zmiana nazwy de facto oznacza likwidację Biennale Warszawa w takiej formie, jaką ją znamy od czterech lat" - dodał. Zaznaczył też, że "nie wiadomo, dlaczego Biennale zostało rozwiązane w tej formie, co poszło nie tak, czy miało za mało publiczności, czy źle wydawało budżet". "Co spowodowało, że miasto zdecydowało się na faktyczną likwidację Biennale" - pytał.

Decyzją warszawskich radnych zmieniony został także statut Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak zaznaczył ratusz zapisy statutu zostały uporządkowane. Rozszerzono dotychczasowy profil instytucji o nowe działania. Zmiany zostały zaproponowane i wypracowane przez dyrektora i zespół Centrum.

Źródło:

PAP