EN

11.05.2022, 11:47 Wersja do druku

Warszawa. „Przestrzenie_KOBRO” - międzynarodowy performans immersyjny w MIK

18 i 19 maja o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury gościł będzie międzynarodowy performans immersyjny inspirowany Katarzyną Kobro - polską artystką i rewolucjonistką teorii rzeźby i europejską awangardą artystyczną z okresu międzywojennego.

fot. PatMic

W połowie maja w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie można zobaczyć efekt koncepcji reżysersko-choreograficzno-performatywnej, nad którą wspólną pracę podjęli Dawid Żakowski i Zofia Urszula Komasa wraz z czwórką zaproszonych do projektu choreografów Agnieszką Kryst, Kat Rampackovą, Janą Ryslavą i Martinem Talaga.

Przestrzenie Kobro jest częścią międzynarodowego projektu Embodied Ideas, w ramach którego Stowarzyszenie Sztuka Nowa we współpracy z Priestor Súčasného Tanca (Koszyce, Słowacja), Move Ostrava (Ostrava, Czechy), Ziggurat Project (Budapeszt, Węgry) prowadzi badania nad dziedzictwem awangardy krajów wyszehradzkich. Teoria Kobro i Strzemińskiego stała się inspiracją dla poszukiwań transgresji rzeźby w historycznie pojmowanym czasie i przestrzeni.

Europejska awangarda artystyczna w okresie międzywojennym przyniosła rewolucyjne zmiany w postrzeganiu sztuk wizualnych. Jedną z przedstawicielek tamtego czasu była Katarzyna Kobro – artystka i rewolucjonistka teorii rzeźby. Jej opracowana wspólnie z Władysławem Strzemińskim rozprawa z 1931 roku Kompozycja przestrzeni: obliczenia rytmu czasoprzestrzennego stała się punktem wyjścia do pracy nad stworzeniem międzynarodowego performansu immersyjnego – Przestrzenie Kobro.

Performatywne badanie osiągnięć międzywojennej awangardy stawia przed dzisiejszymi twórcami pytanie: czy doświadczenie wspólnoty jest jeszcze możliwe?

Chcielibyśmy stworzyć przestrzeń performatywną otwartą również dla widza. Instalację tworzyć będzie niezdefiniowany ruch widzów, jak i ruch performerów - ustrukturyzowany i wyznaczony przez ramy czasoprzestrzeni, zaprojektowany przez choreografów.

- reżyser, Dawid Żakowski, o założeniach koncepcji

18 i 19 maja, godz. 19.00

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

Bilety 30/40 zł dostępne na ewejsciowki.pl

Współorganizacja pokazu: Mazowiecki Instytut Kultury

Pokazy spektaklu współfinansowane przez m.st. Warszawa w ramach projektu Repertuar Sztuki Nowej 2022.

Źródło:

Materiał nadesłany