EN

11.01.2022, 11:47 Wersja do druku

Warszawa. Przegląd filmów Jerzego Kawalerowicza z okazji 100. rocznicy jego urodzin - od piątku w Iluzjonie

Inne aktualności

"Pociąg", "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon" i "Austeria" - m.in. te filmy Jerzego Kawalerowicza zostaną przypomniane w ramach przeglądu, który odbędzie się w dniach 14-30 stycznia w stołecznym kinie Iluzjon z okazji 100. rocznicy urodzin twórcy.

Program przeglądu opublikowano na stronie internetowej kina Iluzjon. Jak przypomniano, 19 stycznia mija setna rocznica urodzin Jerzego Kawalerowicza. "Wyrafinowany adaptator, rekonstruktor światów zaginionych, artysta pokazujący, jak działają mechanizmy wielkiej historii, jak i opowiadający kameralne, ludzkie historie o miłości i samotności – wszystkie te twarze Jerzego Kawalerowicza przybliży jubileuszowa retrospektywa" - czytamy. W komunikacie przekazano, że w ramach przeglądu pokazane zostaną "zarówno najgłośniejsze, najważniejsze, nagradzane w kraju i za granicą filmy reżysera, jak Pociąg, Matka Joanna od Aniołów, Faraon, Śmierć prezydenta czy Austeria, jak i mniej znane, m.in. Gromada, Celuloza, Gra czy Prawdziwy koniec wielkiej wojny".

Jerzy Kawalerowicz urodził się 19 stycznia 1922 r. w Gwoźdźcu koło Kołomyi. Od 1946 r. do 1949 r. był studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego debiut reżyserski "Gromada" przypadł na 1951 r. Później zrealizował m.in. filmy "Pod gwiazdą frygijską" (1954 r.), "Pociąg" (1959 r.), "Matka Joanna od Aniołów" (1960 r.) i "Faraon" (1966 r.). Ten ostatni przyniósł mu nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966 r. - 1978 r.). Przez wiele lat kierował Zespołem Filmowym "Kadr", później zaś Studiem Filmowym "Kadr". Współuczestniczył w produkcji filmów, które stały się alfabetem polskiego kina. Był jednym z przedstawicieli polskiej szkoły filmowej.

Na swoim koncie miał liczne nagrody i odznaczenia, wśród nich Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. otrzymał Orła za osiągnięcia życia, a dwa lata później - Platynowe Lwy za całokształt twórczości podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Zmarł 27 grudnia 2007 r. w Warszawie w wieku 85 lat.

Więcej informacji o przeglądzie filmów Kawalerowicza można uzyskać pod adresem: iluzjon.fn.org.pl.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka