EN
27.03.2021, 08:26 Wersja do druku

Warszawa. Propozycje online teatrów na Międzynarodowy Dzień Teatru

Premierowy pokaz online "Woyzecka" Georga Buechnera w reż. Piotra Cieplaka z Teatru Narodowego w Warszawie lub premiera na kanale VOD Teatru Kwadrat komedii Paula Elliotta "Umrzeć ze śmiechu” w reż. Andrzeja Nejmana - oto niektóre propozycje warszawskich scen na Międzynarodowy Dzień Teatru.

fot. Krzysztof Bieliński

Międzynarodowy Dzień Teatru jest obchodzony 27 marca w ponad stu państwach na świecie. Święto to zostało ustanowione w czerwcu 1961 r., na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r.

Ustanowienie Dnia Teatru zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) podczas 9. światowego kongresu ITI w Helsinkach. Odtąd Dzień Teatru jest koordynowany i obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.

Z tej okazji szereg warszawskich teatrów przygotowało premiery lub specjalne pokazy przedstawień online, a także internetowe czytania.

Premierowy pokaz online rejestracji spektaklu "Woyzeck" Georga Buechnera w inscenizacji Piotra Cieplaka zaplanował na sobotę Teatr Narodowy w Warszawie. W roli tytułowej zobaczyć będzie można Cezarego Kosińskiego.

"Woyzeck jest dzisiejszym everymanem, kimś uniwersalnym. W hierarchii ludzkiej znajduje się na najniższym stopniu" – powiedział PAP Piotr Cieplak, reżyser spektaklu w Teatrze Narodowym. "Podobnie jak my ma trudności ze światem - z tą machiną, która go mieli - tylko, że my potrafimy sobie w pewien sposób pomóc, bo mamy rozmaite środki przystosowawcze, które wypracowujemy. Umiemy się schronić pod pancerzykami, a on jest kompletnie bezradny" - wyjaśnił twórca przedstawienia.

Cieplak zwrócił uwagę, że Woyzeck jest nadwrażliwy. "Słyszy głosy. Nie jest żadnym mędrcem, ale zwykłym człowiekiem w całej swojej złożoności i kruchości" - podkreślił reżyser.

Spektakl będzie dostępny bezpłatnie na kanale YouTube Teatru Narodowego od 27 marca od godz. 19 do 28 marca do godz. 24.

Na platformie VOD Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy będzie można obejrzeć od godz. 19 rejestrację "Pani Dalloway" Virginii Woolf w reżyserii Magdaleny Miklasz. W roli tytułowej występuje Agnieszka Roszkowska.

"To historia jednego dnia z życia Klarysy Dalloway – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami - po raz pierwszy w Polsce zostaje przeniesiona na deski teatru" - napisano w zapowiedzi spektaklu.

Z okazji święta teatru STUDIO teatrgaleria zaprasza w sobotę na premierę online spektaklu "Żaby" w reż. Michała Borczucha.

fot. mat. teatru

"Autorski spektakl Borczucha oparty na fragmentach komedii greckich Arystofanesa (+Żaby+, +Chmury+, +Ptaki+), powieści Krzysztofa Niemczyka +Kurtyzana i pisklęta+ oraz aktorskich improwizacji jest obrazem cywilizacji, seksualności i kultury antycznej, przefiltrowanym przez współczesną wrażliwość" - czytamy w zapowiedzi.

Premiera nowej rejestracji "Żab" dostępna będzie od godz. 19 na stronie: www.vod.teatrstudio.pl.

"Świętujmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony na całym świecie 27 marca już od 60 lat - napisano na Facebooku stołecznego Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Z tej okazji warszawski teatr udostępni w sobotę specjalny program złożony z czytań.

"Teksty poetyckie, komizm zakulisowy oraz przełomowe teorie wielkich postaci teatru złożą się na swoisty alfabet teatralny, który warto sobie przypomnieć – zwłaszcza teraz, kiedy świat teatru ponownie się zatrzymał" - czytamy na Fb teatru.

Nagranie będzie dostępne na Vimeo od 27 marca od godz. 12 do 28 marca do godz. 12.

W sobotę odbędzie się też premiera na kanale VOD Teatru Kwadrat spektaklu "Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Andrzeja Nejmana. Komedia Paula Elliotta to najnowsza propozycja w repertuarze Teatru Kwadrat online - poinformowała PAP koordynator ds. PR teatru Urszula Markowska.

"To historia trzech kobiet, które spotykają się po śmierci przyjaciółki by urządzić wieczór pamięci na przemian bawi i wzrusza, udowadniając, że na marzenia nigdy nie jest za późno" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

Z okazji święta 27 marca Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zaprasza na bezpłatny pokaz na swoim Fb rejestracji koncertu z 1993 r. pt. "Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek" według scenariusza i w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja.

Przypomniano, że "w koncercie udział wzięli najwybitniejsi artyści scen teatralnych i estrady: Gołda Tencer (+Miasteczko Bełz+), Gabriela Kownacka, Grażyna Brodzińska, prof. Aleksander Bardini, Jerzy Trela, Marek Walczewski, Juliusz Berger (+Gdybym był bogaczem+)". "Był to koncert niepowtarzalny, pełen artystycznego uroku, ukazujący bogactwo polsko-żydowskiej tradycji, podczas którego można było usłyszeć poezję, m.in. Gebirtiga, Bialika oraz Wyspiańskiego" - napisano na Fb Teatru Żydowskiego.

Teatr Ateneum z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zachęca do odwiedzenia strony www.poznaj.teatrateneum.pl, przybliżającej historię oraz współczesność warszawskiej sceny przy ul. Jaracza.

"Serwis poznaj.teatrateneum.pl to kolaż treści tekstowych, plastycznych i multimedialnych na temat historii i współczesności Ateneum. Jego budowa umożliwia czytanie, oglądanie, ale też słuchanie publikowanych treści w dowolnej kolejności, z różnych perspektyw" - napisano w przesłanej PAP informacji.

"Publikacja zawiera liczącą kilkadziesiąt plików audiotekę, gdzie aktorki i aktorzy Teatru Ateneum czytają ważne dla naszej sceny teksty, np. fragmenty artykułów Stefana Jaracza w o pracy aktora (czytają Marek Lewandowski, Krzysztof Tyniec, Marzena Trybała, Maria Ciunelis, Przemysław Bluszcz, Magdalena Schejbal i Wojciech Brzeziński), jego List do Juliusza Osterwy (czyta Marian Opania), wspomnienie ostatnich dni września 1939 r. w Ateneum (czyta Grzegorz Damięcki), informacje o pięcioletniej dyrekcji w Ateneum (Bartłomiej Nowosielski)" - czytamy w informacji o serwisie.

Już od 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odbywa się online 2. festiwal YouTube Dni Kultury.

"W ramach wydarzenia swoje treści udostępni ponad 30 teatrów, grup teatralnych i twórców, w tym: Teatr 21, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, stołeczne Teatr Montownia i Teatr Muzyczny Roma, Teatr Nowy w Poznaniu, warszawskie Och Teatr i Teatr Polonia, Opera Wrocławska, Teatr Papahema, Teatr Powszechny w Radomiu, Studio Buffo, warszawskie STUDIO teatrgaleria, Teatr Syrena oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Współczesny w Warszawie, Grupa Ad Hoc i Klub Komediowy" - czytamy w przesłanej informacji.

Zaznaczono, że premiery online "zaprezentują teatry i grupy teatralne, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu grantowego Cyfrowej Polski i YouTube: Teatr Capitol, Teatr Dziewiątka, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Mały w Tychach, Mumio, Teatr na Ostrowie we Wrocławiu, Grupa Teatralna Pingwiny, Grupa Teatralna Start oraz Teatr Ucieczkowy".

Pełny program wydarzenia YouTube Dni Kultury oraz informacje o wszystkich spektaklach i materiałach znaleźć można na stronie: www.youtubednikultury.pl.

Prezentacje na kanale YouTube potrwają do do 28 marca.

Źródło:

PAP