EN
30.12.2020, 11:03 Wersja do druku

Warszawa. Projekt badawczy "Warszawska Technika Teatralna"

Inne aktualności

Obecnie, pomimo trudności związanych z pandemią, trwa realizacja projektu "Warszawska Technika Teatralna/ WTT" Polskiego Ośrodka ITI. Jest to interdyscyplinarny projekt badawczy, mający na celu upowszechnienie historii stołecznych rzemieślników teatralnych.

Mówiąc o „rzemieślnikach”, mamy na myśli wszystkich z pozoru niewidzialnych twórców magii teatru: kostiumografów, modelatorów, oświetleniowców, maszynistów, stolarzy, szewców, perukarzy, realizatorów dźwięku czy charakteryzatorów. 

Rezultatem naszego projektu jest wortal warszawskatechnikateatralna.pl, który pełną parą ruszy już w styczniu 2021. Oprócz wortalu, który będzie bazą wiedzy archiwalnej, przygotujemy także reportaże filmowe, wywiady audio z rzemieślnikami oraz autorskie słuchowisko.

Niegdyś kształceni w wyjątkowej placówce – Państwowym Liceum Technik Teatralnych w Warszawie, do dzisiaj zasilają najważniejsze stołeczne sceny, jak chociażby Nowy Teatr, Teatr Żydowski, Teatr Narodowy czy Teatr Polski. Nasza opowieść o technice teatralnej nie ogranicza się jednak do dokumentacji pracy specjalistów oraz eksplorowania archiwów. Chcemy przybliżyć odbiorcom świat rzemiosła teatralnego za pomocą historii konkretnych ludzi, budujących od podszewki przeszłość i teraźniejszość teatralnego świata Warszawy. Postawimy także pytania o przyszłość rzemiosła we wciąż zmieniających się warunkach pracy artystycznej.

Merytorycznie za projekt odpowiedzialni są: Ewa Wodzyńska i Agnieszka Koecher-Hensel (Sekretarz Generalny PO ITI) – koordynatorki projektu, redaktorzy merytoryczni a zarazem autorzy opracowań tekstów, rozmów z rzemieślnikami  i nagrań filmowych oraz audio Monika Sidor, Karolina Rospondek, Wiktor Zmysłowski. Autorką słuchowiska będzie Karolina Kirsz - Prezes Zarządu PO ITI.

Projekt sfinansowany jest ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy (otwarty konkurs ofert) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne