EN
08.09.2021, 18:03 Wersja do druku

Warszawa. Premiera musicalu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" w Teatrze Syrena - w sobotę

Pozostajemy wierni oryginałowi. W komiksie Janusza Christy wszystko jest jasne. Niemniej ubraliśmy jego gród w muzykę, w wesołe piosenki - powiedział PAP Jakub Szydłowski, autor piosenek i reżyser musicalu familijnego "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Prapremiera w sobotę w Teatrze Syrena.

mat. teatru

Inne aktualności

"Ten sznyt komiksowy w naszej realizacji musicalu jest czytelny - i tu nie chodzi tylko o projekcje filmowe, ale także o sposób grania. Przy reżyserowaniu tego musicalu moim wzorem były fragmenty z +Monty Pythona+" - wyjaśnił reżyser. "Chciałem odbić nieco w abstrakcję, którą dzieci świetnie chwytają, ale bawi ona też doskonale dorosłych" - dodał.

Szydłowski zwrócił uwagę, że "+Szkoła latania+ to wspaniała intryga i skrzący się dowcip". "W inscenizacji przekażemy najważniejsze cechy każdej postaci, zależności pomiędzy bohaterami. Wybrzmią kultowe teksty z komiksu. Kiedy widz znający oryginał zorientuje się, że nie zmieniamy na siłę pierwowzoru, będzie mógł czerpać przyjemność z tego, w jaki sposób podobna, a w jaki nowatorska będzie musicalowa inscenizacja" - zapowiedział reżyser.

Wyznał, że jest "równolatkiem tego zeszytu komiksu". "Ja się na tych komiksach wychowałem, to jest świetna historia i dlatego chciałem zrobić spektakl dla całych rodzin" - powiedział.

"Z punktu widzenia nawet czysto komercyjnego dla dyrekcji Teatru Syrena jest to chyba trafny wybór" - ocenił.

"Wydaje mi się, że musicale oparte na polskiej twórczości mogą stanowić pewną alternatywę dla np. produkcji Disneyowskich czy +Asteriksa i Obeliksa+. Ja mam zawsze niedosyt, gdy oglądam tamte filmy. Czegoś mi brakuje. Widzimy, ze te kostiumy w filmie są zbyt współczesne, że to jest udawane" - mówił.

Szydłowski podkreślił, że "teatr ma tę magię, która sprawia, że wierzymy, że to, co widzimy, dzieje się naprawdę". "Teatr przenosi nas zdecydowanie w odległe czasy, do grodu w Mirmiłowie" - wyjaśnił.

"Każda dobra piosenka sprawia, że słuchacz się z nią utożsamia. Na przykład, gdy mówimy o mojej piosence +Podliż mu się+ do tego musicalu, to jak kapral wobec swojego Hegemona, tak każdy z nas ma takiego +hegemona+ nad sobą. I to jest zabawna, ale zarazem jak najbardziej aktualna piosenka, która pokazuje, ze czasami trzeba nadstawić policzek, żeby coś tam uzyskać od tego szefa" - mówił Szydłowski.

"Te piosenki jak najbardziej odzwierciedlają charakterystykę relacji pomiędzy postaciami w tym musicalu" - wyjaśnił. "One są różnorodne, ale zawsze starałem się, aby ich teksty odnosiły się do doświadczeń w naszym życiu codziennym, po to, żeby ten musical jak najbardziej do nas trafił" - dodał reżyser.

Reżyser przyznał, że w musicalu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" zawarł też "parę smaczków dotyczących naszej obecnej sytuacji w kraju". "To będzie taki ukłon w kierunku dorosłych" - podkreślił.

Słynny komiks Janusza Christy przenieśli na scenę Teatru Syrena w Warszawie reżyser Jakub Szydłowski i kompozytor Jakub Lubowicz. "Ten duet twórców specjalizuje się w musicalowych adaptacjach dziecięcej klasyki, na innych scenach w Polsce zrealizował już +Księgę dżungli+ oraz +Przypadki Robinsona Crusoe+" - napisano w informacji o spektaklu.

"W +Szkole latania+ Hegemon i jego zbójcerze chcą okraść i spalić Mirmiłowo. Kiedy w grodzie są Kajko i Kokosz, atak kończy się niepowodzeniem. Jednak Hegemon wpada na sprytny pomysł - podstępnie zaraża Mirmiła wizją unoszenia się w przestworzach. Kasztelan w towarzystwie Kajka i Kokosza wyrusza na Łysą Górę do Wyższej Szkoły Latania na Miotle" - czytamy o akcji musicalu.

Przypomniano, że "+Szkoła latania+ to pierwszego komiksu z serii o przygodach Kajka i Kokosza, który został wydany w formie osobnego albumu w 1984 r.". "Na początku lat 80. XX w. przyniosło to rysownikowi Januszowi Chriście ogólnopolską sławę, a potem miliony czytelników w kolejnych pokoleniach Polaków" - napisano.

"Dziś wydawnictwo jest już klasykiem – to pierwszy komiks w Polsce, który trafił do kanonu lektur szkolnych (czytają go uczniowie IV klasy szkoły podstawowej)" - podkreślono na stronie Teatru Syrena.

Więcej informacji o kulisach realizacji przedstawienia znaleźć można w filmie na stronie.

Autorzy adaptacji i scenariusza - Marcin Pieszczyk i Marcin Zawada. Reżyseria i teksty piosenek - Jakub Szydłowski. Muzykę skomponował Jakub Lubowicz. Choreografię opracowała Paulina Andrzejewska-Damięcka. Kostiumy zaprojektowała Anna Chadaj, a scenografię - Grzegorz Policiński. Reżyseria światła - Artur Wytrykus. Za projekcje odpowiada Jędrzej Skajster.

Występują: Obsada: Marek Grabiniok (Kajko), Piotr Siejka (Kokosz), Marcin Wortmann (Mirmił), Magdalena Placek-Boryń / Jolanta Litwin-Sarzyńska / Beata Olga Kowalska (Lubawa), Beatrycze Łukaszewska (Jaga), Kamil Zięba (Łamignat), Michał Konarski (Hegemon), Przemysław Glapiński (Kapral), Albert Osik (Oferma), Jacek Pluta (Siłacz), Agnieszka Rose (Strażnik) i Marta Walesiak-Łabędzka (Karczmarka).

Spektakl dla widzów 8+.

Premiera musicalu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" - 11 września o godz. 19 w Teatrze Syrena w Warszawie. Kolejne przedstawienia - 12 oraz 14-16 września br.

Źródło:

PAP