EN
16.02.2021, 16:59 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Kwartetu" R. Harwooda w Basenie Artystycznym WOK - 19 lutego

Warszawska Opera Kameralna (WOK) na swojej scenie w Basenie Artystycznym zaprezentuje 19 lutego premierę "Kwartetu" Ronalda Harwooda w reż. Grzegorza Chrapkiewicza. Wystąpią: Olga Bończyk, Alicja Węgorzewska, Ryszard Minkiewicz i Maciej Miecznikowski.

mat. teatru

Inne aktualności

"To jedyna w Polsce inscenizacja, gdzie role śpiewaków operowych grają śpiewacy" - podkreśliła w informacji przesłanej PAP Małgorzata Ciszkowska-Nadolny z WOK.

Jak przypomniano, "+Kwartet+ to absolutny przebój scen teatralnych, mistrzowsko napisany przez Ronalda Horowitza (tak bowiem brzmi prawdziwe nazwisko Ronalda Harwooda), dramatopisarza urodzonego w Kapsztadzie, a londyńczyka z wyboru, absolwenta słynnej Royal Academy of Dramatic Arts oraz laureata Oskara (2003 r.) za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu Romana Polańskiego pt. +Pianista+".

"To poruszająca historia o czwórce śpiewaków operowych, mieszkających w domu dla emerytowanych artystów. Niegdyś uwielbiani przez publiczność, popularni, odnoszący sukcesy, teraz przeżywają późne lata już bez emocji, jakie dawała im scena" - czytamy w opisie spektaklu.

Jak zaznaczyła Ciszkowska-Nadolny, "Harwood, błyskotliwy obserwator rzeczywistości, zbierał materiał do sztuki, pracując jako maszynista teatralny i garderobiany - stworzył dzięki temu wnikliwą analizę psychologiczną i społeczną artystów". "Sceny zabawne przeplatają się w jego tekście z refleksjami na temat starzenia się, poczucia osamotnienia, zapomnienia. Jednocześnie bohaterowie rozmawiają o tęsknocie za młodością, za przygodami, wielobarwnością życia" - dodała.

"To opowieść o przetrwaniu. O przetrwaniu z godnością" - mówił autor sztuki, cytowany w przesłanej informacji.

Jak wyjaśniono, "w luksusowym domu spokojnej starości dla muzyków w Beecham House, co roku jego mieszkańcy w urodziny Giuseppe Verdiego przygotowują uroczysty koncert". "Tym razem jest to wieczór szczególny, bowiem z powodów finansowych ośrodkowi grozi likwidacja, więc pensjonariusze postanawiają pomóc go uratować. Śpiewacy zapraszają do udziału w koncercie Jean - wielką operową diwę, ekscentryczną artystkę o niezwykle trudnym charakterze. Jakby tego było mało, była niegdyś żoną jednego z rezydentów, co powoduje dodatkowe komplikacje" - czytamy o akcji przedstawienia.

Ciszkowska-Nadolny przypomniała, że "+Kwartet+ stał się hitem scen na całym świecie, a wśród popularnych polskich realizacji teatralnych zapamiętany został spektakl z warszawskiego Teatru Współczesnego ze Zbigniewem Zapasiewiczem, Mają Komorowską i Zofią Kucówną". "Film na podstawie sztuki Harwooda wyreżyserował też Dustin Hoffman" - dodała.

Spektakl w Basenie Artystycznym wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz. Autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak. Kostiumy przygotowała projektantka Natasha Pavluchenko.

Występują: Olga Bończyk, Alicja Węgorzewska, Ryszard Minkiewicz i Maciej Miecznikowski.

Premiera "Kwartetu" - 19 lutego o godz. 19 w Basenie Artystycznym WOK (ul. Konopnickiej 6). Kolejne przedstawienie - 20 lutego br.

Źródło:

PAP