EN

26.10.2020, 14:48 Wersja do druku

Warszawa. Ponad 2000 podmiotów aplikuje o wsparcie Funduszu Wsparcia Kultury

Ponad dwa tysiące instytucji i przedsiębiorstw artystycznych złożyło wniosek, ubiegając się o rekompensatę z tytułu utraconych z powodu pandemii przychodów. Nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury zakończył się 21 października br.

mat. organizatora

Statystyki

Do Funduszu łącznie wpłynęło 2246 wniosków, w tym 589 do Instytutu Teatralnego oraz 1 657 do Instytutu Muzyki i Tańca:

- 177 wniosków od samorządowych instytucji artystycznych;

- 316 wniosków od organizacji pozarządowych (NGO-sów);

- 1753 wniosków od przedsiębiorców.

Następne kroki

Obecnie zespoły specjalistów i ekspertów powołanych przez Instytut Muzyki i Tańca i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego dokonują oceny formalnej i merytorycznej wszystkich wniosków. Lista beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury zostanie ogłoszona w pierwszej połowie listopada, a zaraz po tym będą zawieranie z umowy, na podstawie których rozpocznie się przekazywanie środków finansowych. Ich rozliczenie będzie musiało być zakończone do 31 grudnia br., przy czym kwalifikowalność kosztów obejmuje okres od 12 marca br., czyli od początku lockdownu.

Mechanizm Funduszu

Fundusz Wsparcia Kultury o wartości 400 mln zł to kolejny element działań pomocowych rządu dla kultury, których łączna wartość szacowana jest na ok. sześć miliardów zł. Operatorami Funduszu z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. 

Podstawą prawną uruchomienia Funduszu jest Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 września 2020 r. Założenia finansowe Funduszu zostały wypracowane przez działający przy Instytucie Teatralnym zespół ekspercki ds. sytuacji teatru w czasie pandemii, ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli środowisk muzycznych i tanecznych.

 Więcej informacji na stronie: gov.pl.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne