EN

19.10.2020, 15:05 Wersja do druku

Warszawa. Nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury do 21 października

Tylko do środy (21 października) trwa nabór wniosków w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca mogą ubiegać się o rekompensatę poniesionych strat z powodu pandemii COVID-19. Wnioski przyjmowane są za pośrednictwem platformy Witkac.pl pod adresem fwk.witkac.pl.

Na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy w sektorze kultury przeznaczono 400 milionów złotych. Otrzymane wsparcie finansowe będzie można wykorzystać na tzw. koszty kwalifikowalne. Zaliczane są do nich między innymi: wynajem nieruchomości czy też koszty podróży i materiałów bezpośrednio związanych z działaniem artystycznym. W ramach dofinansowania rozliczyć będzie można też koszty personelu pracującego na rzecz instytucji kulturalnej, jak również organizacji spektakli i koncertów. Co ważne – w ramach otrzymanej refundacji beneficjenci będą mogli rozliczyć koszty poniesione od początku pandemii, czyli od 12 marca. Środki należy wykorzystać do końca 2020 roku.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie

Poziom wnioskowanej rekompensaty jest obliczany na podstawie danych statystycznych za rok 2019. O wsparcie mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca:

· samorządowe instytucje artystyczne – do wysokości 40% utraconych przychodów netto;

· organizacje pozarządowe (NGO-sy) – do wysokości 50% przychodów netto;

· przedsiębiorcy – do 50 % przychodów netto, w tym usługodawcy wspomagający tę działalność przez organizację zaplecza technicznego.

Informacje szczegółowe dotyczące zasad udzielania pomocy w ramach Funduszu oraz wykaz wymaganych dokumentów i najczęściej pojawiające się pytania oraz odpowiedzi znajdują się na stronie www.gov.pl/kultura/fundusz-wsparcia-kultury.

PUNKT INFORMACYJNY

Dla wnioskodawców utworzono infolinię z numerami telefonów: Instytut Teatralny: 22 122 11 83 oraz Instytut Muzyki i Tańca: 22 122 11 82. W okresie naboru wniosków jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w g. 10:00-15:00. Pytania można także kierować na odpowiednie tematycznie adresy email: [email protected], [email protected], [email protected].

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne