EN

11.06.2024, 10:17 Wersja do druku

Warszawa. Pokaz specjalny filmu „Odwet” i spotkanie z Dorota Masłowską, Jackiem Zygadło i Kasperem Bajonem

Inne aktualności

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny prezentuje „Odwet” w reż. Tomasza Zygadly po rekonstrukcji cyfrowej, zdobywcę cegły – głównej nagrody na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2022. Pokaz specjalny odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca w kinie Iluzjon. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z wyjątkowymi gośćmi: autorem zdjęć Jackiem Zygadło oraz Dorotą Masłowską i Kasperem Bajonem.

Inspiracją dla Tomasza Zygadły, reżysera i autora scenariusza, była poezja Aleksandra Błoka i Bolesława Leśmiana. Film wyróżniają wybitne kreacje aktorskie (Roman Wilhelmi, Ewa Wiśniewska, Leon Niemczyk, Elżbieta Czyżewska) i muzyka Jana Kanty Pawluśkiewicza. Obraz Tomasz Zygadły rozpoczyna się dwudziestominutową, oniryczną sekwencją, przedstawiającą dwóch młodych mężczyzn szybujących ponad górskim krajobrazem. Akcja główna rozgrywa się wiele lat później, kiedy główni bohaterowie, Midroń i Świdrycki, spotykają się przypadkiem po latach w górskim schronisku, gdzie mają okazję do refleksji nad swoim życiem. Film jest gorzkim obrazem degrengolady społecznej, który, podobnie jak „Spirala” Krzysztofa Zanussiego, porusza egzystencjalne pytania, nie dając widzom żadnej nadziei.

„Odwet”  (101 min, 1982) zdobył główną nagrodę – cegłę – na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbył się w 2022 roku. W Jury konkursy festiwalu zasiedli Dorota Masłowska, Kasper Bajon i dr Piotr Kurpiewski, urodzeni w latach 1982-83. Zwycięski film zdobył symboliczną cegłę, która nawiązuje do przyznanej przez dziennikarzy Andrzejowi Wajdzie nieregulaminowej nagrody za „Człowieka z marmuru”.

Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych powstał z inicjatywy Tomasza Kolankiewicza, ówczesnego dyrektora programowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.   Festiwal kuratorowany przez Miłosza Stelmacha stanowił hołd dla wybitnych dzieł polskiego kina, które miały być zaprezentowane podczas 9. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Z uwagi na sytuację polityczną i obowiązujący stan wojenny festiwal nie odbył się. Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zorganizowany w  2022 roku w 40. rocznice 9.FPFF, miał na celu uczczenie twórców i ich osiągnięć, które zostały zepchnięte w cień przez dramatyczne wydarzenia polityczne tamtego okresu.

Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z wyjątkowymi gośćmi: autorem zdjęć Jackiem Zygadło oraz Dorotą Masłowską i Kasperem Bajonem.

Jacek Zygadło - wybitny operator i brat reżysera Tomasza Zygadły, autor zdjęć do filmu „Odwet”. Jacek Zygadło nadzorował również proces rekonstrukcji cyfrowej filmu.

Dorota Masłowska - pisarka, autorka takich bestsellerów jak „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Paw królowej”, scenarzystka i dramaturg, znaną ze swojego unikalnego stylu i przenikliwych obserwacji społecznych.

Kasper Bajon - scenarzysta, pisarz, poeta i reżyser

16 czerwca godz. 18.00 Kino Iluzjon ul. Ludwika Narbutta 50 a, Warszawa Bilety na pokaz w cenie 25 zł do nabycia w kasach kina Iluzjon i online: iluzjon.fn.org.pl

Źródło:

Materiał nadesłany