EN

28.07.2021, 20:10 Wersja do druku

Warszawa. Pokaz filmu "Powstanie Warszawskie" w reż. Jana Komasy - 1 sierpnia

Inne aktualności

Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny (FINA) przygotował 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, plenerowy pokaz filmu "Powstanie Warszawskie" w reżyserii Jana Komasy. Projekcja odbędzie się na dziedzińcu FINA w Warszawie.

Jak wyjaśniono, film został zmontowany na podstawie autentycznych kronik filmowych z sierpnia 1944 r. pochodzących z zasobów FINA. "Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej" - czytamy na stronie FINA.

"Opowiada historię Powstania Warszawskiego z 1944 r. oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu +prawdziwej+ wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich ich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie +Palladium+" - napisano w opisie filmu.

Jak zaznaczono, "poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie". "I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Bracia mogą wreszcie nakręcić +prawdziwą+ wojnę, tyle, że ta okazuje się potworna. Bohaterowie orientują się, że przyszło im uczestniczyć w czymś przekraczającym ich najśmielsze wyobrażenia – świat, w którym się znaleźli, to świat po apokalipsie" - czytamy o akcji.

Podkreślono, że bohaterowie "uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie tej apokalipsy i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem".

Jak wyjaśniono, przy realizacji filmu wykorzystano 6 godzin oryginalnych kronik z Powstania Warszawskiego. Potrzeba było: "7 miesięcy pracy; zespół konsultantów ds. militariów, ubioru, architektury, również urbanistów, varsavianistów i historyków; 1 tys. godzin konsultacji kolorystycznych; 1 tys. 200 ujęć; 1 tys. 440 godzin koloryzacji i rekonstrukcji; 112 tys. wybranych klatek; 648 tys. minut rekonstrukcji; 22 mln 971 tys. 520 megabajtów danych".

"Efektem jest 85 minut odbudowanego, pokolorowanego, ściskającego za gardło filmu, który ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem" - czytamy na stronie FINA.

Film "Powstanie Warszawskie" wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Autorem pomysłu na fabułę był Jan Komasa. Scenariusz stworzyli Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski i Piotr C. Śliwowski. Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin.

W realizację zaangażowani zostali aktorzy: Maciej Nawrocki, Michał Żurawski oraz Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.

Specjalną stronę poświęconą filmowi znajduje się pod adresem: www.powstaniewarszawskiefilm.pl

Projekcja rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 21 na dziedzińcu FINA (ul. Wałbrzyska 3/5). Wstęp jest bezpłatny. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali kinowej Ziemia Obiecana w FINA.

Źródło:

PAP