EN

2.09.2020, 16:31 Wersja do druku

Warszawa. Para prezydencka zaprasza na wspólne Narodowe Czytanie "Balladyny"

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w filmie opublikowanym w środę przez Kancelarię Prezydenta zapraszają do wzięcia udziału we wspólnym Narodowym Czytaniu "Balladyny" Juliusza Słowackiego w sobotę, 5 września.

Inne aktualności

Para prezydencka na nagraniu czyta fragment rozmowy pomiędzy Balladyną i Kirkorem.

"Zapraszamy państwa na Narodowe Czytanie +Balladyny+ Juliusza Słowackiego w sobotę, 5 września" - powiedział prezydent.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.

"Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem" - napisano na stronie prezydenta.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Źródło:

PAP