Logo
Aktualności

Łódź. Szkoła Filmowa będzie kształcić reżyserów dźwięku

15.04.2025, 22:26 Wersja do druku

Szkoła Filmowa w Łodzi chce uruchomić w przyszłym roku akademickim nowy kierunek kształcenia – reżyserię dźwięku w formach audiowizualnych. Proces rekrutacji już się rozpoczął, a uczelnia zapewnia, że na żadnym jego etapie nie będzie wymagać wykształcenia muzycznego.

Inne aktualności

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na nowym kierunku zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie sztuk muzycznych i filmowych, a także techniki i technologii, niezbędnych do podjęcia pracy na każdym etapie realizacji filmów oraz innych form komunikacji audiowizualnej. Będą się uczyć, jak nagrywać, edytować i kreować dźwięki, jak za pomocą dźwięku i muzyki wspomagać dramaturgię i przebieg emocjonalny przekazu audiowizualnego, a także jak wygląda proces produkcji filmowej.

Co istotne, na żadnym etapie rekrutacji Szkoła Filmowa nie wymaga wykształcenia muzycznego.

"Jeśli masz dobry słuch, poczucie rytmu, z łatwością zapamiętujesz melodie piosenek, umiesz grać na instrumencie, lubisz śpiewać lub tańczyć, interesujesz się filmem i szeroko rozumianymi sztukami audiowizualnymi – to może być kierunek dla ciebie!" - zachęca kandydatów uczelnia.

Stacjonarne studia I stopnia na specjalności reżyseria dźwięku będą trwać trzy lata i skończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Ich ukończenie uprawnia do podjęcia studiów II stopnia (magisterskich) na kierunkach z obszaru reżyserii dźwięku, sound designu oraz pokrewnych.

Informacje o wymaganiach i zasadach rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej PWSFTViT w Łodzi; również tam można zapisać się na konsultacje online - najbliższe odbędą się 23 kwietnia - oraz konsultacje indywidualne.

Program studiów dźwiękowych jest w Szkole Filmowej ściśle wpisany w nauczanie reżyserii i łączy w sobie wiedze? o kulturze i szeroko rozumiana? wiedze? o wszelkich aspektach powstawania utworu filmowego.

Łódzka PWSFTViT kształci reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów. Studia obejmują ćwiczenia praktyczne, na które kadra szkoły kładzie szczególny nacisk, a także teorię i historię kultury i sztuki, służącą wszechstronnemu rozwojowi artystycznemu i naukowemu.

Co roku w czasie rekrutacji popularna Filmówka przeżywa prawdziwe oblężenie. Bezkonkurencyjny pod względem liczby kandydatów od lat pozostaje Wydział Aktorski - w ubiegłym roku o 18 miejsc ubiegało się 968 osób, co daje 54 kandydatów na miejsce.

PWSFTViT jest jedyną w Polsce uczelnią notowaną od lat na prestiżowej liście 15 najlepszych na świecie szkół filmowych publikowanej przez branżowe czasopismo "The Hollywood Reporter".

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także