EN

30.08.2021, 10:20 Wersja do druku

Warszawa. Otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków Elektra w MIK - 3 września

Inne aktualności

Mazowiecki Instytut Kultury (MIK) 3 września organizuje otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków Elektra. Inauguracja Elektry będzie miała charakter trzydniowego festiwalu, podczas którego odbędą się: giełda płytowa, konkursy, warsztaty, spektakle i koncerty - poinformowała PAP Magdalena Denko z MIK.

"Podczas uroczystego otwarcia multiinstrumentalista Sambor Dudziński zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida, dając wyraz obecnej w Elektrze synergii literatury i muzyki. Marcin Świetlicki odwiedzi Elektrę ze swoim nowym projektem Morświn. Nie zabraknie wykonawców młodego pokolenia, reprezentowanego przez stołeczne ŻAL i Kuzugo" - czytamy w przesłanej informacji.

Jak zaznaczono, "ponadto odbędą się warsztaty dla dorosłych z Książką do Zrobienia Aleksandry Cieślak oraz interaktywny spektakl adresowany do najmłodszej widowni". "Ukoronowaniem trzydniowej imprezy będzie Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery będący reinterpretacją koncertu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 r." - napisano.

Pełen program trzydniowego festiwalu dostępny jest na stronie: http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/151546-festiwal-otwarcia-czytelni-slow-i-dzwiekow-elektra.

"Czytelnia Elektra to miejsce, które łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. To istna świątynia kultury analogowej, gdzie zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się jak w domu" - czytamy na stronie MIK.

Jak podkreślono, "Elektra to miejsce inspirujących spotkań i wymiany kulturalnych doświadczeń, a także miejsce relaksu, cichej pracy i przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum".

"Część zbiorów książkowych pochodzi z dawnej biblioteki, a wśród nich legendarna seria celofanowa PIW-u, biografie kompozytorów wydane przez PWM czy niezapomniane zbiory listów Norwida i Krasińskiego" - napisano. "Oczywiście, Czytelnia Elektra to również nowości. Księgozbiór współczesny to wyjątkowe, unikalne wydawnictwa, albumy, katalogi wystaw, artbooki i powieści graficzne, przykłady najlepszych projektów graficznych i ilustracji książkowej z ostatnich lat" - wyjaśniono.

Wskazano, że "w Elektrze znaleźć można także stale powiększający się zbiór płyt winylowych, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans". "Płytoteka Czytelni to przekrój przez wszystkie gatunki i style muzyczne, z naciskiem na muzykę polską, w szczególności jazz, folk, funk i alternatywę. Miłośnicy czarnego złota znajdą tutaj zarówno ciekawe wydania znanych albumów, wybór najciekawszych tytułów od polskich wytwórni niezależnych, jak i legendarne serie wydawnicze (Polish Jazz, Biały Kruk Czarnego Krążka, etc.)" - czytamy na stronie MIK.

Jak wyjaśniono, "do dyspozycji gości w czytelni przygotowanych zostało kilkanaście wygodnych miejsc do lektury i relaksu, sześć stanowisk do pracy z laptopem i trzy stanowiska do odsłuchu płyt". "Ponadto Elektra wyposażona jest w audiofilski system audio do wspólnego słuchania muzyki" - dodano.

Ze zbiorów Czytelni Elektra można będzie korzystać na miejscu, na zasadach wolnego dostępu. "W okresie jesień-zima 2021, Elektra będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12-19" - wyjaśniono.

Źródło:

PAP