EN

27.11.2020, 17:23 Wersja do druku

Warszawa. Oddźwięki w sieci - internetowe transmisje koncertów Sinfonii Varsovii

Inne aktualności

Pandemia uniemożliwia spotkanie z widzami w sali koncertowej, dlatego Sinfonia Varsovia przenosi tegoroczne "Oddźwięki. Nowa muzyka polska" do internetu.

W sobotę 28 listopada i piątek 4 grudnia o godz. 20.00 na kanale na YouTubie oraz na fanpage'u na Facebooku odbędą się transmisje na żywo. Tradycją cyklu są rozmowy przed koncertami, na które także serdecznie zapraszamy. Początek spotkań z artystami o godz. 19.00.

"Oddźwięki. Nowa muzyka" polska to cykl koncertów symfonicznych, prezentujących polską muzykę współczesną. Każdorazowo utwory zawarte w programie próbują odpowiedzieć na pytanie o związki muzyki i otaczającego nas świata. Spotkania są także pretekstem do rozszerzenia pola poszukiwań o konteksty historyczne dla powstających obecnie dzieł.

W programie "Oddźwięków" oprócz prawykonań pojawiają się także utwory z ubiegłego stulecia. Do tej pory Sinfonia Varsovia premierowo wykonała utwory Pawła Mykietyna, Aleksandra Kościowa, Macieja Zielińskiego oraz Grzegorza Duchnowskiego. Ponadto w repertuarach pojawiały się dzieła m.in. Agaty Zubel, Mieczysława Wajnberga i Dymitra Szostakowicza. Wśród solistów, którzy wystąpili wraz z orkiestrą można wymienić m.in. Marcina Zdunika i Klaudiusza Barana, natomiast wśród dyrygentów Bassema Akiki, Szymona Bywalca, Fuada Ibrahimova oraz Wilsona Hermanto.

Przed każdym koncertem kompozytorzy oraz zaproszeni goście spotkają się ze słuchaczami, aby opowiedzieć o swojej muzyce i o tym, na ile dzisiejszy świat wpływa na ich myślenie o sztuce i proces komponowania. 

28 listopada: Penderecki, Akiki, Knapik, Schaeffer, Ptaszyńska, Buczek

Śmiałe eksperymenty z materią muzyczną i zwroty ku tradycji – listopadowe Oddźwięki będą okazją do przyjrzenia się różnorodnej muzyce XX i XXI wieku. Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Bassema Akiki.

4 grudnia: Penderecki, Rydzewska, Morawski, Różycki

Czas płynie w różnych tempach dla szczególnego rodzaju języka – muzyki, pozwalając kompozytorom igrać z emocjami słuchaczy. Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zaprezentuje utwory nie poddające się łatwo prawom fizyki.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne