Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Kino fabularne, dokumentalne, animowane oraz eksperymentalne znalazło się w programie autorskiego przeglądu dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Tomasza Kolankiewicza „Nowe otwarcie”, który odbędzie się w dniach 12-14 lipca w stołecznym kinie Iluzjon.
Jak poinformowała FINA w komunikacie, "program przeglądu Nowe otwarcie został tak dobrany, żeby zaprezentować różnorodność form i gatunków obejmując fabułę, dokument, animację i film eksperymentalny". "Drugim ważnym kryterium jest wybór filmów polskich i międzynarodowych - w każdej kategorii pokazane zostaną zarówno filmy rodzime, jak i zagraniczne" - wyjaśniła.
Subiektywny wybór dyrektora Tomasza Kolankiewicza "to osobista historia kina od Europy Franciszki i Stefana Themersonów z 1932 roku po Zabij to i wyjedź z tego miasta w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego". "Ważna część programu przeglądu to filmy, które nie służą rozrywce, ale pełnią istotną rolę kulturotwórczą i społeczną. Szczególnie ważnym przykładem jest film Miejsce urodzenia w reżyserii Pawła Łozińskiego, który pokazuje, że kino może służyć egzorcyzmowaniu wypartej zbiorowej traumy" - podano.
W piątek 12 lipca przegląd zainauguruje pokaz "Europy" Themersonów z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Lenarczyka. "Drugi film otwarcia to krótkometrażowy eksperyment Chrisa Markera La jetée, film złożony z nieruchomych fotografii z narracją z offu. W programie Nowego otwarcia nie mogło zabraknąć ulubionego filmu Tomasza Kolankiewicza Rękopis znaleziony w Saragossie w reżyserii W.J. Hasa. Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania reżyserami i krytykami filmowymi m.in. z Pawłem Łozińskim, Adrianą Prodeus, Miłoszem Stelmachem, Kubą Mikurdą, Dianą Dąbrowską, Beatą Walentowską i Magdaleną Chowańską" - napisano.
Jak podkreślił dyrektor FINA, przegląd "Nowe otwarcie" to nie tylko kino, które jest mu szczególnie bliskie, "to także nieoczywiste koncerty ciekawych osobowości świata kultury". "Wieczorem 12 lipca zagra DJ Lenar (Marcin Lenarczyk) turntablista, kompozytor, muzyk związany z warszawską sceną niezależną i jazzową, którego współczesna muzyka wypływa z tradycyjnych źródeł - DJ Lenar sięga po inspiracje m.in. pieśniami ludowymi, archiwami Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, muzyką Lutosławskiego. Lenarczyk jest też jednym z czołowych sound designerów polskiego kina, nagradzany za dźwięk na FPFF w Gdyni, autor muzyki do filmów fabularnych i dokumentalnych. Bardzo często w swojej twórczości korzystający z archiwów. W sobotę za konsoletami w kinie Iluzjon stanie Niższa Szkoła Tańca - duet didżejski - Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki, i Dorota Masłowska, pisarka, scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka" - czytamy.
Z myślą o najmłodszej publiczności 13 i 14 lipca przygotowano warsztaty animacji poklatkowej. Poprowadzi je absolwentka PWSFTviT w Łodzi Magda Bryll, która od dziecka jest pasjonatką animacji. "Pracowała m.in. przy filmie Piotruś i Wilk (Oscar 2008). Magda Bryll prowadzi warsztaty animacji dla amatorów w Polsce i za granicą w licznych muzeach, domach kultury, szkołach i pracowniach. Od 2010 prowadzi stronę poklatkowo.net, a od 2012 r. - pracownię animacji w Domu Kultury Rembertów. Pod jej opieką powstało ponad 500 filmów" - przypomniano.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod adresem: iluzjon.fn.org.pl.
Tomasz Kolankiewicz jest filmoznawcą, historykiem filmu, konsultantem filmowym i propagatorem polskiego kina. Od 2020 do 2023 r. był dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był także ekspertem filmowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem zespołów sterujących w programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracownikiem Biura Kultury m.st. Warszawy, w którym odpowiadał za Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, oraz współpracownikiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej. W czerwcu br. został powołany przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.