Rada Programowa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 8 października wytypowała nominowanych w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Odkrycie roku spośród nadesłanych 196 kandydatur - poinformował PAP w poniedziałek NIMiT.
Inne aktualności
- Warszawa. Premiera „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” Polskiej Opery Królewskiej – w piątek 03.04.2025 18:12
-
Warszawa. Charytatywna Wielkanoc w Teatrze Kamienica. Świąteczne spotkanie dla osób w kryzysie bezdomności już 9 kwietnia 03.04.2025 15:38
-
Warszawa. Zakończył się nabór scenariuszy do konkursu Teatru TV „Narracje nieobecne" 03.04.2025 15:07
- Kielce. Spektakl ,,Barbaricum” – 26 kwietnia w Kieleckim Teatrze Tańca 03.04.2025 13:46
-
Warszawa. HAS. Kroniki wyobraźni – retrospektywa Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie Luna 03.04.2025 13:32
-
Wrocław. Teatr Pantomimy pojedzie na Międzynarodowy Festiwal Teatralny TheATRIUM 03.04.2025 12:55
- Łódź. Porozmawiajmy o przyrodzie, czyli „Ciepłe pszczoły, zimne jelenie albo jak pozbyć się dzieci” 03.04.2025 12:36
-
Bielsko-Biała. Złote Maski: triumf Teatru Polskiego 03.04.2025 12:04
- Kraków. Teatr Variete pracuje nad nowym spektaklem. Premiera już wkrótce 03.04.2025 12:01
- Gdańsk. „Król Roger” Opery Bałtyckiej w Kłajpedzie 03.04.2025 11:19
-
Warszawa. „Ariadna na Naxos” w reż. Trelińskiego od 4 kwietnia w TW-ON 03.04.2025 11:05
- Poznań. Koncert Didi Hamper w Scenie na Piętrze 03.04.2025 10:54
- Toruń. Robert Poryziński laureatem teatralnej nagrody „Gazety Świętojańskiej” 03.04.2025 10:39
-
Wrocław. Nowy cykl teatralny w DCF 03.04.2025 10:23
O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą Łukasz Długosz – "za inspirowanie kompozytorów, promocję nowej muzyki polskiej oraz liczne prawykonania w sezonie artystycznym 2020/2021"; Adam Kruszewski – "za wybitną kreację tytułowego +Hioba+ w prapremierze opery Krzesimira Dębskiego w Polskiej Operze Królewskiej. Nominowano również Aleksandra Nowaka – "za szereg prawykonań w sezonie artystycznym 2020/2021, ze szczególnym uwzględnieniem prawykonania utworu +lo firgai. Maska+ przez Klangforum Wien i Agatę Zubel w Wiedniu". Martynę Pastuszkę nominowano za "nową jakość na polskiej scenie muzyki dawnej oraz utrzymywanie światowego poziomu artystycznego {oh!} Orkiestry Historycznej", a Adama Struga doceniono za "popularyzatorską działalność radiową i telewizyjną w zakresie muzyki tradycyjnej oraz sukces filmu dokumentalnego +Agonia+ (reż. Tomasz Knittel) na Międzynarodowym Festiwalu Złota Praga (Golden Prague)".
Kolejna kategoria to Wydarzenie roku. Nominowany został Festiwal Sacrum Profanum za "kreowanie nowego obrazu dźwiękowej sztuki mediów z nietypowym wykorzystaniem najnowszej technologii oraz atrakcyjną formułę prezentacji koncertów muzyki współczesnej w internecie". Natomiast Polski Paryż. Kisielewski - Palester – Regamey nominowano za "znakomite wykonanie przez Meccore String Quartet kwartetów smyczkowych Konstantego Regamey’a, Romana Palestra i Stefana Kisielewskiego, kompozytorów związanych z paryskim miesięcznikiem +Kultura+".
Szansę na wygraną w tej kategorii ma również premiera spektaklu "Virtuoso" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Komisja doceniła "przedstawienie w atrakcyjny dla szerokiej publiczności sposób fascynującego życiorysu Ignacego Jana Paderewskiego w formie polsko-amerykańskiej produkcji musicalowej". Zauważono również premierę spektaklu "Don Carlos" w Teatrze Wielkim w Łodzi za "muzyczną stronę inscenizowanej wersji koncertowej opery Giuseppe Verdiego pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva w wyjątkowej obsadzie solistów".
O nagrodę powalczy także wydanie książki Danuty Gwizdalanki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". Doceniono "intrygującą i wnikliwą monografię Karola Szymanowskiego, poddającą analizie osobowość kompozytora, za wzbudzenie zainteresowania nie tylko portretem wybitnego artysty, ale i człowieka".
Z kolei w kategorii Odkrycie roku nominowani zostali Michał Balas – za zdobycie Grand Prix i tytułu "Indywidualność wiolonczelowa 2021" na I Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego w Łodzi; Maniucha Bikont – za występy w ostatnim sezonie artystycznym, które "należały do niezwykłych, zaskakujących i całkowicie nowatorskich"; Kinga Głyk – "za wirtuozerię gry na gitarze basowej, osiągnięcie sukcesu na europejskich scenach i kontynuowanie tradycji wybitnych jazzowych basistek"; Adam Kośmieja – "za nagrania płytowe muzyki współczesnych polskich kompozytorów: Kazimierza Serockiego, Tadeusza Wieleckiego i Elżbiety Sikory" i Krystian Ochman – "za zachwycenie publiczności telewizyjnej śpiewem operowym, a tym samym promowanie muzyki poważnej wśród osób, które nie mają okazji spotykać się z nią na co dzień".
Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele krajowych organizacji i instytucji muzycznych, przedstawiciele mediów oraz wszyscy dotychczasowi laureaci wyróżnienia.
Do 18 października na stronie www.koryfeusz.org.pl trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle odbywa się tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.
Laureatów tegorocznej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej poznamy 14 listopada na antenie TVP Kultura. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.
Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje swoim najwybitniejszym przedstawicielom od 2011 roku. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Nagroda jest przyznawana twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności.
Organizatorem nagrody jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.