EN

24.04.2021, 09:40 Wersja do druku

Warszawa. Narodowe Centrum Kultury zostanie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką

Inne aktualności

Narodowe Centrum Kultury w Warszawie zostanie uhonorowane Nagrodą Wyszehradzką. Tak zdecydowali ministrowie kultury państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformowało w piątek Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jak przypomniał resort w przesłanym PAP komunikacie, "jednym ze stałych elementów regularnych corocznych spotkań ministrów kultury w krajach Grupy Wyszehradzkiej, obok przeglądu wspólnych projektów i dyskusji na temat aktualnych zagadnień i wyzwań dla polityk kulturalnych w regionie, jest wybór laureata Nagrody Wyszehradzkiej".

"Podczas tegorocznego posiedzenia ministrowie kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier postanowili uhonorować tą nagrodą Narodowe Centrum Kultury. Ministrowie zwrócili szczególną uwagę na projekt zainicjowany w ostatnich latach przez NCK - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, który przyczynia się do wzmocnienia wymiany kulturalnej pomiędzy krajami V4 w dziedzinie muzyki" - czytamy.

MKDNiS podkreśliło, że "od początku w przygotowanie i realizację projektu EUFONIE są zaangażowane znakomite osobistości i instytucje z krajów V4".

W komunikacie przekazano także, że uroczystość wręczenia Nagrody Wyszehradzkiej odbędzie się przy okazji kolejnego spotkania ministrów w ramach Prezydencji Węgierskiej w V4 w 2022 roku.

Międzynarodowa Nagroda Wyszehradzka, ustanowiona w listopadzie 2004 r., jest przyznawana wspólną decyzją ministrów kultury V4 w uznaniu wkładu w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy krajami V4. W poprzednich latach polskimi laureatami nagrody byli: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (2006), Stowarzyszenie Villa Decjusza (2010), Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy-Nowa Europa" (2014). Nagrodą doceniono również m.in. Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (Czechy), Magazyn telewizyjny "Kwartet" (Słowacja), Orkiestrę Filharmonii Narodowej (Węgry) oraz Muzeum Jana Amosa Komeńskiego (Czechy).

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka