EN

5.12.2020, 13:55 Wersja do druku

Warszawa. Performans Mrozka i Sobolewskiego o targach dzieci dla gejów

Krytyka Polityczna - Centrum Kultury Jasna 10 zaprasza na performans online Witolda Mrozka i Jana Sobolewskiego: „Lament dziatwy polskiej w sodomicki jasyr wiedzionej, czyli Września wtóra a perfidna”

W listopadzie Roku Pańskiego 2020 „Wiadomości” TVP kilkakrotnie podały informację o odbywających się w Europie Zachodniej targach dzieci dla homoseksualistów, które w związku z kulturową ofensywą wiadomych środowisk mogłyby stać się również wkrótce codziennością w Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Zmagania polskich mężów stanu w obronie polskich dzieci opiewa „Lament dziatwy polskiej w sodomicki jasyr wiedzionej, czyli Września wtóra a perfidna”. Pisany ośmiozgłoskowcem „Lament” łączy bieżącą problematykę tematykę zmagań o polską suwerenność kulturową z twórczymi nawiązaniami do szesnastowiecznych sarmackich dum rycerskich i siedemnastowiecznej polskiej pobożności pasyjnej, z której wywodzą się popularne „Gorzkie żale”. W związku z tym kwalifikuje się do dotacji z rządowego programu „Niepodległa”, jak również do programu „Kultura w sieci” i innych ministerialnych konkursów.


Performans można oglądać pod tym linkiem: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/warszawa/program/mikrozamowienia-mrozek/

O twórcach:
Witold Mrozek (1986) - krytyk teatralny, eseista, dramaturg. Od 9 lat dziennikarz „Gazety Wyborczej”, publikuje też w „Krytyce Politycznej” i „Dwutygodniku”. Ostatnio wystawił „Solaris. Wspomnienie z przyszłości” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak w warszawskim Teatrze Ochoty.

Jan Sobolewski (1988) - aktor, obecnie w zespole Nowego Teatru w Warszawie, wcześniej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy . Grał w spektaklach m.in. Michała Borczucha, Olivera Frljića, Anny Smolar, Weroniki Szczawińskiej czy kolektywu She She Pop.
Praca powstała jako część cyklu „mikrozamówienia” realizowanego przez przez Świetlicę Krytyki Politycznej w Warszawie w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne