EN

21.05.2024, 15:15 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN pożegnało kompozytora Jana A. P. Kaczmarka

Inne aktualności

Z wielkim smutkiem przyjmujemy informację o śmierci, wybitnego kompozytora, Jana A.P. Kaczmarka. Laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, autor muzyki do ponad 70 filmów, twórca Festiwalu Transatlantyk odszedł dziś po ciężkiej chorobie – poinformowano we wtorek na Fb resortu kultury.

"Nasze myśli są z jego rodziną i bliskimi" - czytamy we wpisie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek – wybitny kompozytor, laureat Oscara, który od kilku lat zmagał się z ciężką, nieuleczalną chorobą. Informację o śmierci przekazała Polska Fundacja Muzyczna" - czytamy na stronie resortu kultury.

Przypomniano, że Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 r. w Koninie. "Pierwsze lekcje muzyki otrzymał od swojego dziadka, który był muzykiem-amatorem. W szkole zaczął tworzyć muzykę do szkolnych spektakli. W latach 70. studiował prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu" - napisano.

Jak wyjaśniono, "podczas odbywania stażu w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego tworzył oprawę muzyczną dla spektakli Teatru Ósmego Dnia oraz Teatru Polskiego w Poznaniu". "Następnie, wspólnie z Grzegorzem Banaszakiem, założył Orkiestrę Ósmego Dnia, z którą w latach 80. odbył tournée po wielu krajach. W 1989 r. w ramach stypendium Departamentu Stanu wyjechał do USA, gdzie osiadł wraz z żoną Elżbietą i czwórką dzieci. Pisał muzykę dla filmu i teatru" - czytamy na stronie MKiDN.

W 1993 r. otrzymał nagrodę Drama Desk i Off-Broadway Theatre Award za najlepszą muzykę teatralną roku, a w 2005 r. Oscara – nagrodę amerykańskiej Akademii Filmowej za partyturę do filmu "Marzyciel" w reżyserii Marca Forstera z udziałem m.in. Johny'ego Deppa, Kate Winslet, Radhy Mitchella i Dustina Hoffmana. "W tym samym roku otrzymał Złoty Medal +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - przypomniano.

Skomponował muzykę do ponad 70 obrazów filmowych, takich jak: "Niewierna" Adriana Lyne'a, "Aimée i Jaguar" Maxa Farberbocka, "Stracone dusze" Janusza Kamińskiego czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. "Współpracował z Lechem Majewskim i Agnieszką Holland, dla której muzycznie zilustrował m.in. Całkowite zaćmieniePlac Waszyngtona i Trzeci cud. Komponował też utwory autonomiczne, zwykle rozpisane na duże zespoły orkiestrowe i chóry, w tym Kantatę dla wolności, którą uczcił 25. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności oraz Universę - Operę Otwartą - dzieło napisane z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego" - czytamy w informacji.

"W Polsce Jan A.P. Kaczmarek stworzył Instytut Rozbitek (w Rozbitku, gmina Kwilcz), którego celem jest działalność edukacyjna i artystyczna, m.in. łączenie młodych kompozytorów z producentami i uznanymi artystami. Jest też inicjatorem i organizatorem festiwalu Transatlantyk" - przypomniano na stronie MKiDN.

W 2023 r. na krakowskiej i łódzkiej Alei Gwiazd odsłonięto upamiętnienia poświęcone kompozytorowi.

Źródło:

PAP