EN

5.09.2024, 12:03 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN: ponad 1,5 tys. wniosków z grantami „KPO dla kultury”

Inne aktualności

Ponad 1,5 tys. wniosków dofinansowano w ramach programu „KPO dla kultury” – poinformowała w czwartek Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury. Zapowiedziała także pilotaż otwartego naboru dla ekspertów w programach resortu.

"Udało nam się dofinansować ponad 1,5 tys. projektów, cała alokacja została wykorzystana" - powiedziała Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, przedstawiając wyniki naboru podczas czwartkowej konferencji prasowej. Jak poinformowała, złożono 4619 wniosków. "Oznacza to, że dofinansowaliśmy około 30 proc." - zauważyła.

Wartość złożonych wniosków - dodała - to "prawie 330 mln zł". "W tej alokacji mieliśmy 112 mln zł, z tego 106 mln to dofinansowania w pierwszym etapie, za moment dojdzie etap odwoławczy, na który mamy ponad 6 mln zł" - poinformowała. W związku z tym, że złożono tak wiele wniosków o granty i stypendia - prawie 8 tys. - zwiększono liczbę ekspertów w komitetach selekcyjnych.

Osiem zespołów oceniało wnioski dotyczące sztuk wizualnych, cztery - muzyki, trzy - teatru, i po dwa zespoły - muzealnictwa, tańca oraz kultury ludowej i tradycyjnej. "W związku z liczbą wniosków powiększyliśmy komitet odwoławczy z 30 do 40 osób" - powiedziała Cienkowska.

"Najwięcej wniosków, które otrzymały dofinansowanie, złożono w województwie mazowieckim" - zwróciła uwagę. "Mamy silne Mazowsze, silny Dolny Śląsk, silną Małopolskę, silny Śląsk. Opolskie i lubuskie to województwa, w których wniosków dofinansowaliśmy najmniej". Z podziału wniosków na segmenty tematyczne wynika, że 25 proc. zostało dofinansowanych w sektorze "kultura ludowa", 35 proc. - "muzea", 23 proc. - "muzyka", 28 proc. - "sztuki wizualne", 46 proc. - "taniec", 62 proc. - "teatr".

Dofinansowanie otrzymały rządowe i samorządowe instytucje kultury, a także - jak podkreśliła Cienkowska - "prawie 600 wniosków organizacji pozarządowych" i ponad 150 wniosków podmiotów prywatnych.

Wyniki wniosków o stypendia - dodała - podane zostaną w przyszłym tygodniu. "Chciałabym naszym potencjalnym stypendystom powiedzieć, że wszystko jest na dobrej drodze" - uspokajała.

Podsekretarz stanu w MKiDN poinformowała podczas briefingu, że resort ogłasza pilotaż otwartego naboru dla ekspertów do programów na 2025 r. - kandydaci mogą się zgłaszać od 5 września. Nabór prowadzony jest do programu "Promocja kultury polskiej za granicą" oraz czterech związanych ze szkolnictwem artystycznym: "Infrastruktura kultury", "Infrastruktura szkolnictwa artystycznego", "Edukacja artystyczna" i "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie resortu. Rolą eksperta będzie ocena merytoryczna wniosków oraz udział w stacjonarnym posiedzeniu Zespołu Sterującego. Zasady naboru oraz formularz dostępny jest na stronie Ministerstwa Kultury.

"Zaczynamy reformować system przyznawania dofinansowań. Wprowadzamy też różne metody zabezpieczające, odpolityczniające system finansowania kultury" - tłumaczyła Cienkowska.

Podczas lipcowej konferencji prasowej dotyczącej pierwszego naboru do programu poinformowano, że złożonych zostało 4619 wniosków o granty i 3197 wniosków o stypendia w ramach "Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach KPO. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne