Logo
Aktualności

Warszawa. MKiDN: polsko-norweskie spotkanie dotyczące funduszy norweskich

16.04.2025, 10:54 Wersja do druku
Inne aktualności

Szefowa MKiDN Hanna Wróblewska spotkała się z ministrą kultury i równouprawnienia Norwegii Lubną Jaffery – podało MKiDN. Głównym tematem spotkania była dotychczasowa i przyszła współpraca w ramach funduszy norweskich oraz EOG. Omówiono także kwestie współpracy kulturalnej.

Na stronie resortu przekazano, że w spotkaniu uczestniczyła także podsekretarz stanu w MKiDN Marta Cienkowska oraz ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie Oystein Bo.

Ministry kultury Polski i Norwegii omówiły kwestie przyszłej współpracy, w tym planowane na 23 kwietnia podpisanie Memorandum of Understanding w sprawie wdrażania funduszy norweskich i EOG w ramach kolejnej perspektywy na lata 2021-2028. Z puli środków dla Polski dofinansowanie dla kultury wyniesie 90 mln euro.

"Podsumowując dotychczasową współpracę w ramach funduszy norweskich i EOG podkreślono, że w ramach trzech dotychczasowych edycji funduszy norweskich i EOG od 2004 r. na realizację projektów kulturalnych w Polsce przekazanych zostało ponad 260 mln euro, w tym ponad 217 mln euro na programy infrastrukturalne i blisko 43 mln ero na programy wspierające współpracę i wymianę kulturalną. Wdrożone zostały 263 projekty, w tym 77 projektów infrastrukturalnych i 186 projektów z partnerami z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu" - poinformowano w komunikacie.

Podczas spotkania poruszono również zagadnienie dezinformacji. "Polska, aby zapobiegać zagrożeniom, jakie niesie ze sobą dezinformacja, podjęła w ramach prezydencji w Radzie UE prace nad projektem konkluzji Rady w sprawie oceny ram prawnych audiowizualnych usług medialnych i usług platform udostępniania plików wideo. Prace są obecnie w końcowej fazie. Zgodnie z założeniami zostaną przyjęte przez Radę ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu w maju" - czytamy.

Ministry kultury Polski i Norwegii rozmawiały także o młodych artystach rozpoczynających kariery - jednym z priorytetów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Omawiając wyzwania, z którymi mierzą się artyści wchodzący na rynek pracy, wymieniły się doświadczeniami na temat mechanizmów wsparcia i ułatwień funkcjonujących w obu krajach.

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Wątki tematyczne

Sprawdź także