25 kwietnia bieżącego roku na scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej powrócą Kreacje. Coroczny warsztat choreograficzny Polskiego Baletu Narodowego, zainicjowany w 2009 roku przez dyrektora zespołu Krzysztofa Pastora, odbędzie się już po raz siedemnasty.
Na przestrzeni lat Kreacje stały się jedną z najbardziej intrygujących i wyczekiwanych przez publiczność pozycji repertuarowych Teatru. Idea przedsięwzięcia jest prosta – artyści PBN, na co dzień biorący udział w próbach oraz występujący w spektaklach, często uznanych już wybitnych choreografów, tym razem stają po drugiej stronie sali prób, samodzielnie wcielając się w role twórców.
Tancerze biorą w swoje ręce przygotowanie kreacji choreograficznych – zarówno od strony organizacyjnej, jak i np. opracowania programu literackiego, plakatu, innych form promocyjnych oraz wielu zakulisowych czynności, które związane są z wystawieniem przedstawienia baletowego na scenie.
Najważniejszym elementem projektu jest jednak oczywiście twórczy udział artystów w opracowaniu swoich choreografii oraz ich wykonanie. Kreacje dają młodym tancerzom-choreografom możliwość rozwoju swoich – czasem ukrytych – zdolności choreograficznych, a pozostałym zaangażowanym w projekt artystom — poszerzenia perspektyw i kompetencji zawodowych, z myślą o kolejnych etapach ich karier.
Podczas czterech wieczorów – 25, 26, 27 oraz 29 kwietnia – swoje zupełnie nowe, oryginalne miniatury zaprezentują Joanna Drabik, Eugénie Hecquet i Anna Hop, a także Antonio Lanzo, Gianni Melfi, Ivan Pal oraz Kristóf Szabó.
Kreacje 17
25/26/27/29.4.2025 r.
Polski Balet Narodowy
Sala Młynarskiego
Ivan Pal
SWING’A DING!
Muzyka ROYAL CROWN REVUE oraz
HAROLD ADAMSON i JIMMY MCHUGH
Kostiumy MARTA LIPIŃSKA
Tańczą MAGDA STUDZIŃSKA i ALAN POLAŃSKI
Ivan Pal pochodzi z Rust (RFN), jednak pierwsze kroki w tańcu klasycznym stawiał
w Akademii Tańca w Zurichu. Naukę̨ kontynuował w rodzinnych Niemczech, a po ukończeniu prestiżowej szkoły im. Johna Cranki w Stuttgarcie rozpoczął karierę̨ zawodowego tancerza w Węgierskim Balecie Narodowym. W sezonie 2022/23 dołączył do zespołu Polskiego Baletu Narodowego, gdzie niedawno można było oglądać go w roli Kawalera des Grieux w Damie kameliowej Johna Neumeiera. W tym roku artysta postanowił po raz pierwszy spróbować swoich sił jako choreograf, debiutując w naszym warsztacie.
Eugénie Hecquet
O.N.S.
Muzyka KANGDING RAY
Scenografia i światła GRZEGORZ PALUSZEWSKI
Tańczą EUGÉNIE HECQUET i CEZARY WĄSIK
Eugénie Hecquet naukę tańca rozpoczęła w Lille, jednak swoją edukację sfinalizowała uzyskując dyplom prestiżowej hamburskiej szkoły baletowej Johna Neumeiera. W 2015 roku związała się̨ z Narodowym Teatrem Morawsko-Śląskim w Ostrawie, a następnie przez dwa sezony występowała na deskach Opery Nova w Bydgoszczy. Od 2018 roku jest artystką PBN. Oglądamy ją w całym repertuarze baletowym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W warsztacie choreograficznym Kreacje uczestniczy po raz czwarty.
Joanna Drabik
BWRSV_263
Muzyka JOHANN SEBASTIAN BACH, ANTONIO VIVALDI,
CLAUDIO MONTEVERDI
Taniec barokowy EDGAR LEWANDOWSKI
(reinterpretacja notacji choreograficznej Beauchampa-Feuilleta)
Montaż ścieżki dźwiękowej PAWEŁ CZEKAŁA
Kostiumy EMIL WYSOCKI
Tańczą̨ JULIA ÁLVAREZ, OLIWIA GÓRECKA, PAULINA MAGIER
oraz NIKODEM BIALIK, GREGOR GISELBRECHT, RYOTA KITAI i
EDGAR LEWANDOWSKI
Joanna Drabik ukończyła bytomską szkołę baletową i od 2007 roku występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie jako koryfejka PBN. Współpracuje też ze szkołami baletowymi w Warszawie i Bytomiu, tworząc choreografie do przedstawień dyplomowych i na konkursy. W ramach polsko-norweskiego projektu edukacyjnego zrealizowała pracę In/Out, prezentowaną na scenie Opery w Oslo. Jako choreografka współpracowała też z reżyserką Jitką Stokalską przy realizacjach Don Giovanniego Mozarta (2019), Goplany Władysława Żeleńskiego (2021) oraz Pastorałek staropolskich (2022). Wystąpiła także w jednej z głównych ról filmu Święto ognia w reżyserii Kingi Dębskiej.
W tym roku bierze udział w warsztacie choreograficznym już po raz dziesiąty.
Gianni Melfi
ADAM CELEBRATED
Muzyka ADOLPHE ADAM (Orfa, fragmenty)
Kostiumy EMIL WYSOCKI
Tańczą̨ MAR BONET SANS, NIKOLA DWORECKA, WIKTORIA
KOTLIŃSKA, VANESSA VESTITA, MICHELA ZANZOTTERA oraz
MIKOŁAJ CZYŻOWSKI, MARCO ESPOSITO, DIOGO DE
OLIVEIRA, IVAN PAL i ALAN POLAŃSKI
Gianni Melfi pochodzi z Sycylii, gdzie rozpoczął naukę tańca w swoim rodzinnym mieście Vittoria. Kontynuował naukę̨ w Akademii Baletowej Teatru Operowego w Rzymie, a następnie w Akademii Baletowej Opery Wiedeńskiej. Występował potem w Zespole Juniorów tej uczelni, a także krótko w Operze Narodowej w Bukareszcie. Od ponad siedmiu lat jest związany z PBN, a niedawno podjął też współpracę̨ z warszawską szkołą baletową, gdzie zaproszono go do zrealizowania autorskiej choreografii. Wcześniejszy duet jego autorstwa The End of All Our Exploring włączony został do wieczoru baletowego Juvenalia w wykonaniu grupy PBN Junior. W ramach tegorocznych warsztatów prezentuje już swoją ósmą etiudę choreograficzną.
ANNA HOP
PRELUDIA PODUSZKOWE
Muzyka GEORGE GERSHWIN (Trzy preludia)
Pianista MARCIN MAZUREK
Światła ANNA HOP
Tańczą̨ PAULINA MAGIER i JAIME BUSTAMANTE (duet 1.), JULIA
ÁLVAREZ i CORMAC MCDONALD (duet 2.) oraz YUME OKANO i
DIOGO DE OLIVEIRA (duet 3.)
Anna Hop po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej związała się̨ z zespołem PBN. Niemal od początku swojej kariery eksperymentowała również̇ z choreografią, regularnie biorąc udział w dorocznych warsztatach. Już pierwsza jej praca warsztatowa
pt. W malinowym chruśniaku (2010) wróżyła talent choreograficzny u młodej tancerki,
a potem nastąpiła cała seria jej propozycji twórczych w kolejnych Kreacjach. Co więcej, od tamtego czasu zrealizowała już na rożnych scenach kilka autorskich prac, jak: Bajki Ci opowiem..., Pupa, Karnawał zwierząt, Mąż i żona, Exodus, własne ujęcie choreograficzne Don Kichota, a ostatnio Pinokio z muzyką Mieczysława Wajnberga prezentowany na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
KRISTÓF SZABÓ
NOSTALGIA
Muzyka FRANZ SCHUBERT, ARVO PÄRT, DIMITRI TIOMKIN
Kostiumy KRISTÓF SZABÓ
Tańczą PATRYK WALCZAK oraz AOI CHOJI, JAEUN JUNG,
NATALIA PASIUT, YANA SHTANHEI i KASPER GÓRCZAK, GIANNI
MELFI, ROBERTO OLIVIERI, CEZARY WĄSIK
Kristóf Szabó pochodzi z Węgier, ale jest absolwentem warszawskiej szkoły baletowej.
W 2013 roku był polskim reprezentantem na Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy
w Gdańsku, a niedługo później został przyjęty do zespołu Polskiego Baletu Narodowego. Szybko pnąc się̨ po szczeblach baletowej kariery, po dwóch sezonach został koryfejem, a od 2017 roku zajmuje pozycję solisty PBN. W 2023 roku wyróżniono go Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego tancerza klasycznego w Polsce.
Jego choreografia A Blurry Reflection, stworzona w ramach Kreacji 15, została także zaprezentowana przez tancerzy PBN Junior podczas ich pierwszego wieczoru baletowego Juvenalia, a w rok później specjalnie dla Juniorów przygotował nową pracę Shine pokazaną jako część wieczoru Juvenalia 3. W tym roku uczestniczy w warsztatach po raz kolejny prezentując swoją szóstą już pracę choreograficzną.
ANTONIO LANZO
SALOME
Muzyka RICHARD STRAUSS
Tekst OSCAR WILDE
Kostiumy EMIL WYSOCKI
Tańczą̨ JOANNA DRABIK oraz NIKODEM BIALIK, PAWEŁ
DOBRZYŃSKI, CORMAC MCDONALD i IVAN PAL
Antonio Lanzo pochodzi z Genui. Jest absolwentem Akademii Baletowej Wiener Staatsoper. Bezpośrednio po ukończeniu szkoły związał się̨ z baletem Opery Wrocławskiej. W grudniu 2017 roku dołączył jednak do PBN, gdzie odtąd oglądamy go w całym repertuarze zespołu. W 2023 roku stworzył choreografię do Eine kleine Nachtmusik Mozarta dla grupy PBN Junior, do jej inauguracyjnego wieczoru baletowego Juvenalia, a ostatnio zrealizował na scenie kameralnej swój pierwszy duży spektakl Kopciuszek do muzyki Julesa Messeneta
w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza. Podczas tegorocznych Kreacji widzowie będą mieli możliwość obejrzenia już ósmej jego miniatury baletowej.
ZESPÓŁ WARSZTATU
Menedżerowie projektu GIANNI MELFI i KRISTÓF SZABÓ
Koordynator techniczny MAGDA STUDZIŃSKA
Koordynator literacki, redakcja programu ADAM HUCZKA
Koncepcja plakatu GIANNI MELFI
Zdjęcia z prób i promocja REMY LAMPING
Kontakt do mediów:
Dominika Wrzesińska-Kołak, kierowniczka działu literackiego i marketingu [email protected]
Dorota Korzeniowska, dział literacki i marketingu [email protected]
Adam Kozal, dział literacki i marketingu [email protected]