EN

11.06.2024, 17:33 Wersja do druku

Warszawa. MKiDN: 13 kandydatów w drugim etapie konkursu na dyrektora PISF

Decyzją komisji konkursowej do drugiego etapu konkursu na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dopuszczono 13 osób – poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inne aktualności

Na stronie internetowej MKiDN opublikowano komunikat o pracach komisji konkursowej powołanej przez ministrę kultury Hannę Wróblewską do wyboru kandydata na dyrektora PISF. Jak podano, członkowie komisji dokonali "weryfikacji zgłoszeń pod względem formalnym".

Do drugiego etapu konkursu dopuszczeni zostali: Marlena Gabryszewska, Jakub Tadeusz Gadek, Wojciech Kabarowski, Izabela Kiszka-Hoflik, Joanna Kotłowska, Oriana Kujawska, Michał Merczyński, Kamila Morgisz, Marta Plucińska, Karolina Rozwód, Albert Stawiszyński, Katarzyna Ślesicka i Arkadiusz Wojnarowski.

Resort kultury przypomniał, że w skład komisji konkursowej weszli: dr Michał Komar, Irena Strzałkowska, Tomasz Sygut, Łukasz Poniński, Urszula Piasecka, dr hab. Milenia Fiedler, dr hab. Paweł Kossecki, Ewa Krawczyk, Andrzej Saramonowicz, dr hab. Łukasz Ronduda oraz Dorota Żebrowska.

W kwietniu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Na jego miejsce p.o. dyrektora powołał Kamilę Dorbach. Wyjaśniając powody odwołania Śmigulskiego, Sienkiewicz wspomniał o "nierzetelnym rozliczaniu środków. "Dopiero po naciskach, kontroli NIK-u odzyskaliśmy 7 mln, które pan dyrektor Śmigulski uznał, że nie musi odprowadzać. Były nieprawidłowości w działaniu tej instytucji" - wymieniał.

22 maja do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez b. dyrektora PISF. Dotyczyło podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, m.in. poprzez "opłacanie prywatnych spraw sądowych, zakup alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, nienależycie udokumentowanych wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych".

28 maja 2024 r. zostało złożone kolejne zawiadomienie, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Śmigulskiego. Zawiadomienie dotyczy m.in. próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji, a także nienależytego i niezgodnego z regulaminem przyznawania nagród i premii.

W oświadczeniu przesłanym PAP Śmigulski napisał, że kartami służbowymi opłacane były hotele, bilety lotnicze jego oraz pracowników PISF, a także "kolacje i spotkania lobbystyczne i integracyjne dla grup od kilku do kilkuset osób, w których uczestniczyli przedstawiciele branży filmowej". Dodał, że "nie jest prawdą, że środki PISF były wydatkowane w prywatnych procesach sądowych".

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka