EN

2.03.2021, 16:22 Wersja do druku

Warszawa. Marzec w Operze Kameralnej

mat. teatru

Rok 2021 jest dla Warszawskiej Opery Kameralnej szczególny. To właśnie w tym roku obchodzimy 60. rocznicę działalności naszej instytucji, która zbiega się z 30. edycją Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie. To wyjątkowy czas: wypełniony premierami i kolejnymi twórczymi wyzwaniami. Zapraszamy do oglądania wydarzeń na scenach naszych teatrów oraz spektakli dostępnych online.

Operowy zawrót głowy

Kolejna odsłona cyklu Snack Opera będzie koncertem idealnie zbilansowanym: dwie panie i dwóch panów, a wszyscy podani na jednej scenie! Artyści zaserwują operowe dania najlepszym wykonaniu. A co w menu? Lehar na ciepło, Puccini na ostro, Mascagni i Cilea w sałatce, Carmen w zestawie z Torreadorem, a Mozart na deser - każde danie będzie przygotowane na specjalne życzenie przez Jerzego Snakowskiego, popularyzatora teatru muzycznego, który w nieszablonowy sposób zaostrzy Państwa apetyt na jeszcze więcej opery. Szefami kuchni będą: Gosha Kowalińska - mezzosopran, Małgorzata Kneć-Ajdukiewicz - sopran, Łukasz Karauda - bas baryton. Ogień spod klawiszy fortepianu zionie dzięki Aleksandrowi Telidze. Operowa kolacja z muzyką wybraną przez publiczność już w niedzielę 7 marca, o godzinie 16:30!

Więcej informacji.

"Kwartet": słodko-gorzka opowieść o przemijaniu

19, 20 i 21 marca na afiszu Warszawskiej Opery Kameralnej ponownie zobaczymy przebój sceniczny, czyli „Kwartet” autorstwa Ronalda Horowitza w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Spektakl ten to przede wszystkim studium czworga emerytowanych śpiewaków, prawdziwych weteranów sceny operowej, którzy w luksusowym domu spokojnej starości organizują coroczny koncert. Nieuchronne przemijanie zderza się w nich z wciąż żywą żądzą przygód, wręcz zachłannością na życie. W rolach głównych zobaczymy: Olgę Bończyk, Alicję Węgorzewską, Ryszarda Minkiewicza i Macieja Miecznikowskiego.

Więcej informacji.

Słynny jazzman wystąpi na scenie Basenu Artystycznego

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista – wystąpi w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej podczas dwóch koncertów z cyklu „Jazz z MACV”. Będą to wieczory, podczas których interpretacje jazzowe zabrzmią wraz z orkiestrą instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Wydarzenie jest nie lada gratką dla koneserów, którzy będą mieli okazję usłyszeć: XVII Koncert Fortepianowy G-dur KV 453 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Chopiniana Con Delizia” – kompozycję, opartą na motywach zaczerpniętych z muzyki chopinowskiej.

„Jazz z MACV: Krzysztof Herdzin”, 26 i 27 marca, godz. 19.00, Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej, ul. M. Konopnickiej 6

Więcej informacji.

Pieśni nocą śpiewane

Agnieszka Rehlis – światowej sławy mezzosopranistka i Krzysztof Meisinger – jeden z najbardziej fascynujących gitarzystów klasycznych, po raz pierwszy wykonają kompozycje Bartłomieja Marusika wydane na kolejnym krążku Meisingera pt. „Pieśni nocą śpiewane”.

Kompozytor mniej znany, ale absolutnie fantastyczny. Nagraliśmy wspólnie z Agnieszką Rehlis płytę z jego muzyką i tę płytę będziemy promować – powiedział Krzysztof Meisinger

Więcej informacji.

Sakralna opera: Brockes Passion G. F. Händla

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki Dawnej. Z tej okazji zapraszamy Państwa na koncert Brockes Passion Georga Friedricha Händla. Kierownictwo muzyczne sprawuje wybitny dyrygent Jan Tomasz Adamus. Brockes Passion to niemieckie libretto oratorium autorstwa Bartholda Heinricha Brockesa, które stanowiło inspiracje dla wielu niemieckich barokowych kompozytorów, ale to właśnie wersja Georga Fridericha Händla zapewniła dziełu nieśmiertelność. Haendel pisząc swoją Pasję był u szczytu sławy a jego twórczość operowa podziwiana była w całym Londynie. Tam właśnie stworzył owe arcydzieło, które bez wątpienia można nazwać sakralną operą. Bogactwo emocjonalnych recytatywów, piękno i głębia arii i monumentalizm fragmentów chóralnych nie pozostawia słuchacza obojętnym wobec wydarzeń od Ostatniej Wieczerzy po Ukrzyżowanie.

Więcej informacji.

Źródło:

Materiał nadesłany