EN

7.09.2020, 16:13 Wersja do druku

Warszawa. Magdalena Ulejczyk powołana na dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury

Inne aktualności

Pełniąca w ostatnich miesiącach obowiązki dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury Magdalena Ulejczyk została z początkiem września powołana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego na stanowisko dyrektora MIK - poinformował Mazowiecki Instytut Kultury.

Jak przekazano, "nowa dyrektor chce wzmocnić kadry kultury na Mazowszu, wsłuchiwać się w potrzeby praktyków kultury w województwie i skuteczniej diagnozować ich problemy oraz zaprosić do współpracy środowisko akademickie". "W MIK-u nie zabraknie również inspirujących twórczych projektów i wydarzeń artystycznych" - zaznaczono.

Ulejczyk to kulturoznawczyni, menadżerka kultury, od wielu lat współpracująca z warszawskim samorządem, w ostatnich miesiącach pełniąca obowiązki dyrektora Instytutu. Nową dyrektor z początkiem września powołał na stanowisko Zarząd Województwa Mazowieckiego.


mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

"Wierzę, że Mazowiecki Instytut Kultury ma do odegrania ważną rolę. Jest jedyną tego rodzaju, hybrydową instytucją kultury na Mazowszu. Dlatego działania MIK-u w najbliższych latach, bardziej niż w minionym czasie, skupione będą na analizie procesów zachodzących w kulturze na Mazowszu, opracowywaniu diagnoz i rekomendacji dotyczących stanu kultury, współpracy z uczelniami wyższymi oraz na budowaniu bazy szkoleniowej dla praktyków kultury" - zapowiedziała Ulejczyk.

Nowa dyrektor chce również wzmocnić kadry kultury na Mazowszu, wsłuchiwać się w potrzeby praktyków kultury w województwie i skuteczniej diagnozować ich problemy poprzez badania obszaru kultury. "Jako instytucja parasolowa w dziedzinie badań i analizy konkretnych procesów będziemy łączyć świat instytucji kultury, ekspertów, animatorów kultury i środowisko akademickie" - wyjaśniła Ulejczyk.

"Nie zaniechamy działań artystycznych, ale będą one realizowane w kontekście szerszej debaty o stanie poszczególnych dziedzin kultury. Częściej niż dotychczas przy wydarzeniach artystycznych będziemy zapraszać artystów, ekspertów i teoretyków kultury dążąc do konfrontacji wzajemnych poglądów. Intensywnie będziemy pracować nad rozwojem publiczności przy uwzględnieniu ambitnego repertuaru" - dodała.

Przyznała, że chciałaby, aby MIK - również dzięki zintensyfikowaniu działań promocyjnych i marketingowych - stał się wzorem dobrych praktyk w zakresie innowacyjności planowanych działań. "Budowanie pozycji instytucji eksperckiej i sieciującej uda się również dzięki systematycznemu uczestnictwu pracowników w komisjach eksperckich, panelach dyskusyjnych, konferencjach, dyskusjach wokół konkretnych problemów. Dlatego podczas mojej kadencji będę stawiać pracowników na pierwszym miejscu, wspierać ich rozwój, zachęcać do sieciowania i współpracowania z wiodącymi instytucjami kultury i trzecim sektorem" - zapewniła nowa dyrektor.

MIK poinformował, że w nowym sezonie do ich repertuaru "wracają uznane przez warszawską i mazowiecką publiczność wydarzenia artystyczne - koncerty, festiwale, spektakle teatralne i taneczne, projekty filmowe i działania performatywne". "Otwarte dla zwiedzających są również działające pod auspicjami MIK galerie: Foksal, XXI, TEST i Elektor" - przypomniano.

Nowa dyrektor MIK zapowiada także kolejne przedsięwzięcia i działania w Warszawie oraz na terenie województwa. "Za chwilę otwieramy nowe miejsce w naszej siedzibie na Elektoralnej 12 - Elektrę Czytelnię Słów i Dźwięków, której powstanie nadzorowałam prawie od samego początku" - zdradziła Ulejczyk.

Wyjaśniła, że "będzie to miejsce, stylizowane na lata 60, w którym wielbiciele kultury winylowej poczują się jak w domu, a czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z perełkami takimi jak albumy o sztuce czy książki obrazkowe". "I przede wszystkim będziemy pamiętać o Mazowszu. Dotrzemy tam gdzie nie dotarliśmy, będziemy wspierać niedoinwestowane ośrodki kultury oraz ich pracowników projektując dla nich szkolenia, dzieląc się dobrymi praktykami (również w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej) oraz zapewniając program artystyczny. Sytuację, w której znalazł się sektor kultury po okresie lockdownu mamy zdiagnozowaną, właśnie zakończyliśmy badanie tego obszaru - w najbliższym czasie opublikujemy raport i wnioski płynące z badania. Dlatego wiemy dokładnie z czym zmagają się pracownicy kadr kultury na Mazowszu i w jakich obszarach warto ich wspierać" - podkreśliła.

Źródło:

PAP