EN

4.04.2022, 14:49 Wersja do druku

Warszawa. Kwiecień w TR Warszawa

Inne aktualności

W kwietniu TR Warszawa zaprasza na pokazy spektaklu „Moja walka” w reż. Michała Borczucha oraz premierę „Tom na wsi” w reż. Wojtka Rodaka. 

W kwietniu br. zapraszamy m.in. na pokaz spektaklu według cyklu powieściowego Karla Ove Knausgårda "Moja walka" w reżyserii Michała Borczucha (8, 9, 10 kwietnia br., godzina 19.00, scena TR Warszawa/ATM Studio).

 24 kwietnia 2022 roku (niedziela) o godzinie 19:00 na scenie TR Warszawa//Marszałkowska 8 odbędzie się premiera spektaklu "Tom na wsi" na podstawie dramatu Michela Marca Boucharda “Tom à la Ferme” w reżyserii Wojtka Rodaka, laureata nagrody DEBIUT TR 2021.Premiera odbywa się w ramach linii programowej TR Warszawa – LINII NOWYCH TALENTÓW. Spektakl przedpremierowy zaplanowany jest na 23 kwietnia br. o godzinie 19:00; pokazy popremierowe odbędą się 26, 27, 28, 29, 30 kwietnia br., również o godzinie 19.00. Kolejne pokazy spektaklu zaplanowane są na 17, 18 i 19 czerwca br.

TOM NA WSI

Tom, młody homoseksualny mężczyzna z metropolii przyjeżdża na wieś, aby wziąć udział w pogrzebie swego zmarłego tragicznie partnera. Na miejscu odkrywa, że matka kochanka nic nie wie o prawdziwym życiu syna w mieście i jego orientacji seksualnej. Zaproszony do pozostania w wiejskim domu chłopak podejmuje niebezpieczną grę z bratem zmarłego, której stawką jest nie tylko prawda, ale także życie. Osadzony w realiach prowincji psychologiczny thriller kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda konfrontuje stereotypy i uprzedzenia na temat osób LGBT i mierzy się z tematem homofobii. W nieoczywisty sposób porusza również tematy coraz bardziej obecne w publicznym dyskursie jak prowincjonalność czy codzienność życia na wsi. Filmowa adaptacja dramatu w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Najnowsza premiera TR Warszawa TOM NA WSI w reżyserii Wojtka Rodaka zainspirowana została między innymi najnowszą książką Wydawnictwa Karakter "Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce”, która swoją premierę miała 15 marca br.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE

Reżyserem spektaklu jest Wojtek Rodak, laureata przyznanej przez zespół programowy TR Warszawa na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie nagrody Debiut TR 2021. Autorką przekładu Michela Marca Boucharda "Tom à la Ferme" z języka francuskiego na język angielski jest Linda Gaboriau, a autorem przekładu z języka angielskiego na język polski jest Jacek Kaduczak. Autorem dramaturgii jest Szymon Adamczak, autorką scenografii i reżyserką światła jest Katarzyna Pawelec. Kostiumy stworzyła Marta Szypulska, muzykę - Karol Nepelski, choreografię - Wojciech Grudziński, a autorem wideo jest Wojciech Puś. Asystentem reżysera jest Piotr Piotrowicz, zaś kierowniczką produkcji jest Anna Czerniawska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa: Jacek Beler, Mateusz Górski, Izabella Dudziak i Maria Maj. Spektakl, zrealizowany przy wsparciu Ambasady Kanady w Warszawie, jest współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

NAGRODA DEBIUT TR

Wojtek Rodak jest laureatem nagrody DEBIUT TR 2021 przyznanego przez zespół programowy TR Warszawa w maju 2021 roku w ramach nagrody Debiut TR, powołanej w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10 Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek. W listopadzie br. na 11. Forum Młodej Reżyserii Nagrodę Debiut TR otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa, zaś wyróżniony został Błażej Biegasiewicz.

LINIA NOWYCH TALENTÓW

Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programieTR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne co najmniej dwóch debiutujących w Warszawie twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek. Nie budujemy stałego zespołu współpracujących twórców i twórczyń, ale pracujemy na rzecz rozwoju całego polskiego teatru, ze szczególnym naciskiem na sztukę reżyserii. TR Warszawa rozpoznaje nowe talenty i pełni rolę ekspercką, budując kapitał wiedzy na temat nowego polskiego teatru. Wybrane projekty rozwijamy we współpracy z partnerami zagranicznymi.Poszukujemy nowych talentów poprzez konkursy zamknięte i otwarte (Debiut TR, Teren TR, pitchingi); konkursy na staże, asystentury i rezydencje; research na wydziałach reżyserii szkół teatralnych oraz research na festiwalach teatralnych i w teatrach partnerskich za granicą. Wyboru twórców dokonuje specjalnie do tego powołany zespół, składający się z przedstawicieli zespołu artystycznego TR Warszawa. Współpracujemy z osobami twórczo myślącymi o teatrze i sztukach performatywnych, otwartymi na doświadczenia z innych dyscyplin sztuki, zainteresowanymi rozwijaniem pracy z zespołem aktorskim; twórcami i twórczyniami zaangażowanymi w problemy współczesnej rzeczywistości, dla których teatr to przestrzeń wolności, miejsce badania kondycji człowieka i świata. W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych w TR Warszawa spektakle zrealizowali m.in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”, „Wracać wciąż do domu"), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady", “Maria Klassenberg”, “Staff Only" – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela”), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck") oraz Wiktor Bagiński (“Serce”).

Źródło:

Materiał nadesłany