EN

4.04.2022, 12:26 Wersja do druku

Festiwal „Idy teatralne 2022” na rzeszowskiej scenie teatralnej

na zdj.Reżyser i dyrektor artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski oraz Edward Kiejzik, dyrektor administracyjny Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie.

Idy teatralne „2022”

Na scenie teatralnej Polskiego Radia Rzeszów została odegrana monokomedia Kolega Mela Gibsona” wg. scenariusza Tomasza Jachimka w reżyserii Sławomira Gaudyna z Rzeszowa oraz w wykonaniu aktora Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie Łukasza Kamińskiego.

Po spektaklu odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli reżyser i dyrektor artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie Zbigniew Chrzanowski oraz Edward Kiejzik, dyrektor administracyjny Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie.

„Dzięki zaangażowaniu Przemysława Tejkowskiego, prezesa Polskiego Radia Rzeszów mogliśmy wystąpić tutaj z naszym spektaklem, a także spotkać z przyjacielem naszego teatru dyrektorem Zbigniewem Chrzanowskim. Sztuka i teatr kolejny raz potwierdzają, że żadne wydarzenia polityczne nie powinny wpływać na rozwój współpracy w dziedzinie sztuki. Cieszy mnie niezmiernie, że takim właśnie miejscem wymiany kultur jest Rzeszów.” - powiedział Edward Kiejzik.

„Skrzypek na dachu” to musical stulecia

W czasie wizyty Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbyła się premiera "Skrzypka na dachu”, na którą również został zaproszony teatr z Wilna.

„Spektakl doskonale odzwierciedla sytuację geopolityczną w naszym regionie. Opowiada o ludziach ciągle wypędzanych z jednego miejsca na drugie i wciąż szukających swojego miejsca, które mogliby nazwać domem. Gratuluję i podziwiam nastrój stworzony przez reżysera, grupę teatralno - realizacyjną. Dziękuję za zaproszenie dla Jana Nawary dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Jagody Skowron, wicedyrektor rzeszowskiego teatru. ” – powiedział Edward Kiejzik, dyrektor administracyjny Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie.

Od lewej: dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nawara, scenograf Jerzy Lubas, dyrektor administracyjny Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie Edward Kiejzik, fot. archiwum PST Wilno

Przygotowania do Festiwalu Sztuk TRANS\MISJE BALTICUM

W trakcie trwania Festiwalu „Idy Teatralne” Polski „Teatr Studio” prowadzi już przygotowania do festiwalu Sztuk TRANS\MISJE BALTICUM. Podczas pobytu w Rzeszowie Edward Kiejzik rozmawiał z dyrektorem Andriy Maciak z Narodowego Ukraińskiego Teatru im. Marii Zienkowieckiej we Lwowie, który pomimo trudnej sytuacji na Ukrainie zapowiedział udział teatru w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk TRANS\MISJE BALTICUM w Trokach i Wilnie w 2022 roku. Na festiwal przyjedzie także marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne