EN

30.10.2020, 12:09 Wersja do druku

Warszawa. Kulturalne VOD. Stołeczne teatry działają mimo wprowadzonych obostrzeń

Inne aktualności

Placówki kulturalne nie poddają się mimo kolejnych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Wiele teatrów prowadzi spektakle online. Teatr VOD daje unikatową możliwość uczestniczenia w spektaklu bez wychodzenia z domu.
Stołeczne teatry zmieniły zasady działania już w strefie żółtej, a obecnie w strefie czerwonej spektakle i pokazy kinowe mogą się odbywać tylko w ograniczonym zakresie.
Niektóre placówki realizują ofertę stacjonarną w ramach dopuszczalnego ograniczenia widowni na sali do 25 proc, działają online lub w formule hybrydowej. W przypadku spotkań stacjonarnych zachowany jest rygor sanitarny. Jednak dodatkową formą dotarcia
Na VOD można oglądać m.in. „Main Kampf" w Teatrze Powszechnym do widzów z ofertą kulturalną są platformy VOD. Kilka warszawskich teatrów już je uruchamia.
Teatr Ateneum
Platforma V0D ruszyła we wrześniu pod    adresem www.vod.teatrateneum.pl można oglądać cykl dziesięciu krótkich opowiadań Sławomira Mrożka {co tydzień dodawane są nowe odcinki, jest ich już 10). Korzystanie z platformy wymaga rejestracji. W tym momencie jest bezpłatne, ale w miarę dodawania tam nowych treści teatr zapowiada wprowadzenie opłat.
Teatr Dramatyczny
Spektakl online „Tajny dziennik" na podstawie Mirona Białoszewskiego można oglądać na stronie www.online. teatrdramatyczny.pl. Aby to zrobić, trzeba wykupić bilet i wpisać otrzymany kod.
Bilet umożliwia obejrzenie filmu przez 24 godziny od zakupu. Aktualnie cena za bilet to 15 zł. „Tajny dziennik wciąż jest tajemniczy. Przejmujący, mistyczny, złośliwy, pełen życia i przeczuć końca. Wydano go dopiero kilkadziesiąt lat po jego śmierci, bo poziom szczerości byłby nie do udźwignięcia dla przyjaciół, a otwartość obyczajowa byłaby nie do zniesienia dla cenzury" -czytamy w opisie spektaklu.
Teatr Powszechny
24 października teatr uruchomił swoją platformę pod adresem internetowym vod.pow-szechny.com. Start platformy zainaugurował transmitowany live spektakl „Mein Kampf" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl był emitowany 24 października w czasie rzeczywistym i dostępny dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupili online bilety z kodem.
TR Warszawa
Na platformie transmitowane będą ze scen TR Warszawa zarówno repertuarowe spektakle, jak i nowe produkcje TR Warszawa. Oprócz streamingów na żywo, w programie TR Online znajdą się też m .in. spotkania z twórcami, nagrania spektakli w systemie VOD oraz m.in. archiwalne wydarzenia artystyczne, spotkania, warsztaty i webinary. Platforma dostępna będzie od 29 października br. Pierwszym spektaklem pokazywanym tam na żywo będzie „2020: Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny (na platformie 7 listopada).
Miejska platforma VOD
Miasto buduje platformę V0D dla warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Na ten cel z budżetu Warszawy przeznaczono 1,3 mln zł. Projekt koordynuje Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
„Potrzeba takiej realizacji pojawiła się w nowej sytuacji związanej z pandemią i przymusową kwarantanną, podczas której kultura przeniosła się do sieci, a instytucje stanęły w obliczu nowych wyzwań. Platforma powstaje z myślą o organizatorach kultury w Warszawie, ma służyć upowszechnianiu kultury i działać na rzecz jej dostępności. W przyszłości będzie to centralne miejsce do prezentowania cyfrowych treści kulturalnych oraz szansa na zdobywanie środków finansowych" - pisze stołeczny ratusz.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kulturalne VOD. Stołeczne teatry działają mimo wprowadzonych obostrzeń

Źródło:

Polska Metropolia Warszawska nr 87

Autor:

red

Data publikacji oryginału:

30.10.2020

Wątki tematyczne