EN

9.11.2020, 08:53 Wersja do druku

Warszawa. Koncert online z okazji Dnia Niepodległości

Inne aktualności

W dniu Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się koncert online, podczas którego zabrzmi muzyka staropolska w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej.

W najbliższą środę, 11 listopada, o godz. 19.00 na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej zaprezentujemy Państwu retransmisję koncertu GORCZYCKI – SZARZYŃSKI / MUZYKA SAKRALNA POLSKIEGO BAROKU. Wydarzenie odbyło się we wrześniu br. w ramach Festiwalu IN TEMPORE REGUM. Muzyka czasu królów. 

Materiał będzie dostępny do godziny 20.00 w dniu 15 listopada.

Bardzo niewiele wiadomo dziś na temat życia Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Styl pozostawionych przez niego kompozycji, stanowiących perły muzyki staropolskiej, wskazuje na działalność w ostatnich dekadach XVII wieku. Zachowana spuścizna obejmuje zaledwie kilkanaście utworów – większość z nich to koncerty kościelne, do których należy Ave Regina Caelorum na sopran i zespół instrumentalny. Szczęśliwie zachowała się również Sonata a 2. Jest to jeden z nielicznych znanych obecnie przykładów muzyki kameralnej tego okresu – a przecież wiadomo, że na ten typ utworów było duże zapotrzebowanie zarówno w kościele, jak i podczas dworskich zabaw.

Zdecydowanie więcej informacji znaleźć można na temat życia i twórczości Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, którego działalność przypada na pierwszą połowę XVIII wieku. W muzyce religijnej kapelmistrza katedry na Wawelu pojawiają się najnowocześniejsze zdobycze techniki kompozytorskiej owych czasów. W jego bogatym dorobku znajdują się utwory na chór a cappella (jak otwierająca dzisiejszy koncert Missa paschalis) oraz dzieła wokalno-instrumentalne. Do najwspanialszych osiągnięć Gorczyckiego należy uroczyste Completorium, w którym wirtuozeria stylu koncertującego psalmów kontrastuje z homofonicznymi antyfonami, a całość charakteryzuje doskonałe odzwierciedlenie treści liturgicznego tekstu w wyrafinowanej muzyce.

Link do kanału YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ

 PROGRAM

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Missa paschalis

Stanisław Sylwester Szarzyński – Sonata a 2

Stanisław Sylwester Szarzyński – Ave Regina Caelorum

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Laetatus sum

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium

 WYKONAWCY

JUSTYNA STĘPIEŃ - SOPRAN

DOROTA LACHOWICZ  - ALT

SYLWESTER SMULCZYŃSKI - TENOR

PAWEŁ MICHALCZUK  - BAS

CHÓR KAMERALNY PRZY POLSKIEJ OPERZE KRÓLEWSKIEJ

ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ 

CAPELLA REGIA POLONA

RENATA SZCZYPIOR DYRYGENT

PRZYGOTOWANIE CHÓRU KAMERALNEGO

KRZYSZTOF GARSTKA 

DYRYGENT

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne