EN

18.05.2021, 08:51 Wersja do druku

Warszawa. Koncert "L’Amor prigioniero" online z Polskiej Opery Królewskiej

Inne aktualności

21 maja o godz. 19.00 na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej będzie można obejrzeć koncert "L’amor prigioniero".

Nicola Porpora (1686-1768) i Johann Adolf Hasse (1699-1783) – dwaj znakomici twórcy późnego baroku, których losy splotły się po raz pierwszy w Neapolu, jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych tego okresu. Hasse przyjeżdża tam w roku 1724, by szlifować swój talent i czyni to, między innymi, pod okiem Porpory. Ostatecznie obydwaj kompozytorzy zajmują ważne miejsce w historii rozwoju gatunku opery, przez pewien czas łączą nawet swe twórcze siły, gdy w Londynie rywalizują z samym Haendlem.

Utwory czysto instrumentalne Porpory, których miał w swym dorobku artystycznym kilkanaście, za życia twórcy cieszyły się niemałym uznaniem. Świadczyć może o tym fakt, że po raz pierwszy wydane w Londynie w 1736 roku kameralne Sinfonie (wśród nich Sinfonia C-dur op. 2 nr 2) niebawem doczekały się kolejnych wydań – w 1753 w Londynie, a w 1760 w Paryżu.

W drugiej części koncertu zabrzmi L’amor prigioniero Hassego z 1761 roku – pełna uroku kantata napisana do tekstu słynnego librecisty Pietra Metastasia. Oto Amor, który został podstępnie uwięziony przez popleczników bogini łowów, wchodzi w dialog z Dianą i wskazuje na swe liczne zasługi. Mimo ostrożności i uzasadnionych zarzutów, bogini musi w końcu przyznać rację Kupidynowi. Bo któż może się oprzeć miłości?

Wydarzenie dostępne będzie na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej do 23 maja.

PROGRAM

Nicola Porpora – Sinfonia C-dur op. 2 nr 2

Johann Adolf Hasse – L’Amor prigioniero

WYKONAWCY

MARTA BOBERSKA SOPRAN

ANNA RADZIEJEWSKA MEZZOSOPRAN

ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA

LILIANNA STAWARZ KLAWESYN, DYRYGENT

Szczegóły na www.operakrolewska.pl

Do realizacji wydarzenia wykorzystano oświetlenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wydarzenie organizowane pod Mecenatem Grupy PZU i Grupy LOTOS.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne