EN

17.06.2021, 18:54 Wersja do druku

Warszawa. Imieniny Jana: czytanie „Psałterza Dawidów” z muzyką na żywo

Jak co roku 24 czerwca świętujemy imieniny Jana! Tym razem – dołączając do innych inicjatyw organizowanych tego dnia dla uczczenia pamięci i przywołania twórczości Jana Kochanowskiego – zapraszamy na czytanie sceniczne „Psałterza Dawidów” w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Łodzi – Aleksandry Posielężnej i Dariusza Kowalskiego.

mat. Instytutu Teatralnego

Inne aktualności

Od lat w warszawską tradycję wpisane są nie tylko atrakcje związane z nocą świętojańską, ale również organizowane przez Bibliotekę Narodową Imieniny Jana Kochanowskiego. Jednak w tym roku, w związku z pandemią COVID-19, literacki piknik nie odbędzie się. Czytaniem scenicznym „Psałterza Dawidów” chcemy w skromny sposób podtrzymać obyczaj czerwcowych obchodów i wspólnie uczcić przypadające 24 czerwca imieniny Jana Kochanowskiego.

Cykliczne przywoływanie twórczości poety ma dla nas i dla Instytutu szczególny wymiar – to w podwarszawskim wówczas Jazdowie (dziś Ujazdów), gdzie znajduje się nasza siedziba, odbyła się w 1578 roku prapremiera „Odprawy posłów greckich”.

„Psałterz Dawidów” to stworzona przez Jana Kochanowskiego poetycka parafraza biblijnej Księgi Psalmów. Dzieło polskiego poety ukazało się w 1579 roku w Krakowie, a edycję przygotowała wówczas Drukarnia Łazarzowa. Rok później, w tej samej oficynie wydawniczej opublikowano „Melodie na Psałterz polski” skomponowane do słów Kochanowskiego przez Mikołaja Gomółkę. W epoce renesansu spolszczenia psalmów przygotowywali także inni poeci, ale wersji Kochanowskiego trzeba – z wielu względów – przyznać pomiędzy nimi miejsce najważniejsze.

Czytaniu, organizowanemu wspólnie przez Instytut Teatralny oraz Polską Kompanię Teatralną, towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu wybitnej instrumentalistki, profesor Marii Pomianowskiej. Po części artystycznej zaplanowaliśmy dyskusję z udziałem artystów, w której wezmą udział także: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor IT), Kalina Zalewska oraz Patryk Kencki.

Na wydarzenie (początek o godz. 18:00) obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony Instytutu Teatralnego oraz za pośrednictwem serwisu GoOut.net.

Źródło:

Materiał własny