EN

25.06.2024, 14:09 Wersja do druku

Warszawa. Gliński o odwołaniu dyrektora CSW: znany z historii mechanizm czystki politycznej

Inne aktualności

To jest znany z historii mechanizm czystki politycznej w instytucjach kultury – powiedział we wtorek były minister kultury Piotr Gliński (PiS) podczas konferencji prasowej, odnosząc się do odwołania dyrektora CSW Zamek Ujazdowski Piotra Bernatowicza przez szefową MKiDN Hannę Wróblewską.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w poniedziałek o odwołaniu dotychczasowego dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Piotra Bernatowicza, powołanego w 2020 r. przez ówczesnego szefa resortu Piotra Glińskiego.

"To jest (...) znany z historii (...) mechanizm czystki politycznej w instytucjach kultury. Jest to sytuacja nie tylko bulwersująca, ale niszcząca polską kulturę na lata i niszcząca także polską demokrację" - powiedział Gliński.

"Zgodnie z polskim prawem, odwołać dyrektora instytucji kultury można tylko w związku z poważnym naruszeniem prawa" - powiedział Gliński. "Dyrektor Bernatowicz jest już dwudziestym dyrektorem instytucji kultury, który jest odwołany w trybie, przepraszam za kolokwializm, na chama" - dodał.

Jak mówił Gliński, "była taka zasada od trzydziestu lat w Polsce, że dyrektorzy powoływani na pewien czas, od trzech do siedmiu lat, byli dyrektorami trudno usuwalnymi, żeby mogli autonomicznie i niezależnie prowadzić instytucje kultury".

"Wystarczy wspomnieć, że obecna minister kultury, pani Hanna Wróblewska, nie tylko miała przedłużoną kadencję, a później skończyła pracę w Zachęcie w związku z wygaśnięciem jej kadencji. Nikt jej nie odwoływał, a wtedy ja byłem ministrem kultury, w trakcie kadencji na podstawie pozorowanych przesłanek" - powiedział poseł PiS.

Jak informowało ministerstwo, dotychczasowy dyrektor CSW Piotr Bernatowicz "został odwołany 24 czerwca 2024 r. w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi naruszenia przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz trybu ich przyznawania". MKiDN zapowiada, że nowy dyrektor będzie wyłoniony w konkursie.

"Piotr Bernatowicz stworzył instytucję, która jest na wojnie ze wszystkimi i jest podatna na wpływy ideologiczne. Chciałabym, żeby kadra zarządzająca była przezroczysta" - powiedziała w poniedziałek PAP ministra kultury Hanna Wróblewska o odwołanym w poniedziałek dyrektorze Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. "Kontrola w CSW wykazała szereg nieprawidłowości. Jestem zdania, że instytucje publiczne mają określoną misję i określone statuty. To nie są miejsca dla prywatnych poglądów politycznych, estetycznych, światopoglądowych oraz dyrektorskich" - wyjaśniała minister.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mieści się w budynku Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Instytucję powołano w 1985 r.; za datę narodzin CSW przyjmuje się 1 stycznia 1990 r. - wtedy to historyk sztuki i założyciel awangardowego teatru Akademia Ruchu Wojciech Krukowski objął stanowisko dyrektora Centrum i sformułował program merytoryczny. Główną ideą programu Krukowskiego było multidyscyplinarne podejście do sztuki. Idea ta polega na łączeniu różnych obszarów sztuki np. z edukacją, kinem na równorzędnych zasadach.

Źródło:

PAP

Autor:

Filip Romik

Wątki tematyczne