EN

24.06.2024, 13:02 Wersja do druku

Warszawa. Kamila Bondar p.o. dyrektor CSW Zamek Ujazdowski; Piotr Bernatowicz – odwołany

Inne aktualności

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała Kamilę Bondar na stanowisko p.o. dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie – poinformowało MKiDN w poniedziałek. Dotychczasowy dyrektor Piotr Bernatowicz został odwołany.

"Jednym z zadań, jakie staną przed nową dyrektorką, będzie rozpoczęcie rozmów o przyszłości instytucji z szeroko reprezentowanym środowiskiem artystycznym" - dodał resort.

Jak poinformowało ministerstwo, dotychczasowy dyrektor CSW Piotr Bernatowicz "został odwołany 24 czerwca 2024 r. w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi naruszenia przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi oraz trybu ich przyznawania".

MKiDN zapowiada, że nowy dyrektor będzie wyłoniony w konkursie.

Resort podał w komunikacie, że Kamila Bondar jest menedżerką kultury i ekspertką w zakresie promocji sztuki najnowszej i mecenatu; absolwentką Szkoły Głównej Handlowej i CEMS (Community of European Management Schools). W latach 2008-2014 była producentką międzynarodowych festiwali artystycznych. Od 2015 r. jest prezeską Fundacji Sztuki Polskiej ING i kuratorką jej kolekcji. W ramach Fundacji stworzyła program edukacyjny "Artysta – Zawodowiec" skierowany do artystek i artystów sztuk wizualnych. Od 2021 r. współprowadzi Fotoklub – mikroinstytucję poświęconą historycznej i współczesnej fotografii. Jest także autorką wystaw i publikacji o sztuce współczesnej i kolekcjonowaniu, członkinią Rady Programowej Galerii EL w Elblągu - poinformowano.

Piotr Bernatowicz pełnił funkcję dyrektora CSW Zamek Ujazdowski od 2020 r. Powołanie wręczył mu urzędujący wówczas wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Szefowaniu Bernatowicza w CSW towarzyszyły kontrowersje.

Pod koniec ubiegłego roku ówczesny szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, który pełnił funkcję komisarza Pawilonu Polskiego, po przeanalizowaniu procedur konkursowych na projekt wystawy w ramach 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji w 2024 r. i po zapoznaniu się z opiniami środowisk twórczych, zaakceptował decyzję o niewdrażaniu projektu "Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją" kuratorów Piotra Bernatowicza i Dariusza Karłowicza z udziałem Ignacego Czwartosa. Wbrew decyzji szefa MKiDN CSW Zamek Ujazdowski zorganizowało alternatywną polską wystawę na Biennale w Wenecji. Była to ekspozycja Czwartosa. Kuratorem wystawy "Polonia bez cenzury" był Bernatowicz.

W maju br. ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała, że w CSW trwa kontrola. Jak podkreśliła, nie jest zadowolona ze sposobu działania instytucji i dyrektora Bernatowicza.

"Nie chodzi o sprawę wystawy Ignacego Czwartosa w Wenecji. Raczej o kwestie zanikającej tożsamości Centrum Sztuki Współczesnej - niegdyś laboratorium dla artystów o różnych wrażliwościach z różnych obszarów i dziedzin, służącego nam wszystkim, a dziś miejsca autoprezentacji poglądów jednej osoby" - podkreśliła w rozmowie z PAP.

Kilka dni po opublikowaniu wywiadu środowisko artystyczne i pracownicy sektora kultury wystosowali do MKiDN apel o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych w CSW Zamek Ujazdowski. "Chcemy, aby Zamek wrócił na mapę Warszawy i regionu jako miejsce wspólnotowości i dialogu. Apelujemy o natychmiastowe przywrócenie standardów programowych CSW Zamek Ujazdowski oraz o powierzenie dyrektury tej instytucji w drodze transparentnej procedury konkursowej w ręce osób doświadczonych i wrażliwych zarówno na sztukę współczesną, jak i na ogarniające nas dziś kryzysy" - napisali.

Pod listem podpisało się ponad 500 osób, m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda i Krzysztof Warlikowski.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mieści się w budynku Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Instytucję powołano w 1985 r.; za datę narodzin CSW przyjmuje się 1 stycznia 1990 r. - wtedy to historyk sztuki i założyciel awangardowego teatru Akademia Ruchu Wojciech Krukowski objął stanowisko dyrektora Centrum i sformułował program merytoryczny. Główną ideą programu Krukowskiego było multidyscyplinarne podejście do sztuki. Idea ta polega na łączeniu różnych obszarów sztuki np. z edukacją, kinem na równorzędnych zasadach.

Źródło:

PAP