EN

23.10.2024, 17:47 Wersja do druku

Warszawa. Gala nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024

Już wkrótce poznamy laureatów tegorocznej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Gala wręczenia nagród odbędzie się 4 listopada 2024 o godzinie 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. To wyjątkowe święto polskiej muzyki odbędzie się po raz czternasty.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

Statuetki Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka powędrują do laureatów w kategoriach Nagroda honorowa, Odkrycie rokuOsobowość roku i Wydarzenie roku.

Gala nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej to niepowtarzalny moment, w którym w jednym miejscu – Filharmonii Narodowej – spotykają się największe osobowości polskiej muzyki. To właśnie tam, zarówno na scenie, jak i wśród publiczności, obecni są nie tylko wybitni artyści różnych gatunków muzycznych – ale także organizatorzy i producenci najważniejszych muzycznych wydarzeń w całej Polsce – mówi Paula Lis-Sołoducha, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Parafrazując słowa honorowego Koryfeusza z 2012 roku, Wojciecha Kilara, każda nagroda ma coś szczególnego, ale ta jest wyjątkowa, bo wręczana w gronie przyjaciół.

Tradycyjnie już program gali obejmuje wyłącznie polską muzykę. W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta usłyszymy utwory Szabelskiego, Panufnika, Wieniawskiego i Góreckiego. Solistami będą trębacz Jakub Waszczeniuk, skrzypek Wojciech Niedziółka oraz klawesynista Maciej Skrzeczkowski. Kompozycję Michała Ziółkowskiego wykona zespół wokalny Art’n’Voices. Nie zabraknie również muzyki jazzowej – Monika Borzym z zespołem zabierze nas w świat polskich przedwojennych standardów jazzowych, które, mimo długiego życia, nie straciły nic ze swojego uroku. Artystce towarzyszyć będzie zespół w składzie: pianista Krzysztof Dys, kontrabasista Andrzej Święs i perkusista Michał Miśkiewicz. Szczególne upamiętnienie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, specjalnie na ten wieczór, przygotował dawny kwartet Ptaszyna (Wojciech Niedziela, Andrzej Święs, Marcin Jahr) z Henrykiem Miśkiewiczem w roli lidera, występujący tego wieczoru pod nazwą Special Quartet. Muzykom towarzyszyć będzie DJ envee.

Bilety na Galę dostępne są na stronie internetowej oraz w kasach Filharmonii Narodowej.

Wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Patroni medialni:
TVP Warszawa, Radiowa Dwójka, RDC, dziennik Rzeczpospolita, serwis rp.pl
portal Culture.pl, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic, Presto portal,
Jazz Forum, Jazz Press

O nagrodzie Koryfeusz Muzyki Polskiej:

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności.

W tegorocznej edycji nagrody nominowani są:

w kategorii Osobowość roku

- Leszek Możdżer – za działalność artystyczną ze szczególnym uwzględnieniem albumu Composites nagranym z Orkiestrą Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej.

- Jakub Józef Orliński – za bogatą działalność koncertową, wiele wybitnych kreacji artystycznych na największych scenach operowych świata.

- Piotr Orzechowski Pianohooligan – za bezkompromisowość, konsekwencję i różnorodność kreacji artystycznych oraz redefiniowanie granic muzyki improwizowanej.

- Krzysztof Pastor – za utrzymywanie nieprzerwanie przez 15 lat wysokiego poziomu artystycznego Polskiego Baletu Narodowego, za powołanie zespołu PBN Junior, dającego szansę młodym artystom baletu oraz za wieczór choreograficzny „Bolero+”.

- Anna Szostak – za utrzymywanie wysokiego poziomu artystycznego Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz szereg nagrań płytowych i koncertów w sezonie artystycznym 2023/2024.

w kategorii Wydarzenie roku

- 10-lecie kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble – za serię jubileuszowych wydarzeń artystycznych, otwartość na różnorodnych odbiorców, AżTak Festiwal
oraz prężną działalność społecznej instytucji kultury Hashtag Lab.

- XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – za wysoki poziom organizacji jednego z najważniejszych konkursów dyrygenckich, z rekordową liczbą 260 zgłoszeń dyrygentów z całego świata.

- Festiwal Bachowski w Świdnicy – za stworzenie miejsca spotkań wielu pokoleń słuchaczy o zróżnicowanym doświadczeniu koncertowym, integrowanie i docieranie do lokalnych społeczności z uznanymi artystami i bogatym repertuarem.

- Jubileusz 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej – za bogaty program obchodów jubileuszu, potwierdzający najwyższy poziom wykonawstwa jednego z najważniejszych zespołów chóralnych w Polsce.

- Wydanie albumu „Wandering Songs”. Weronika Grozdew & Musos – za przedstawienie pieśni wędrownych w niezwykle ciekawy i wielowątkowy sposób, spójną wizję artystyczną oraz wysoki poziom wykonawczy.

w kategorii Odkrycie roku

- Paweł Lelek – za działalność koncertową w roli organisty i dyrygenta oraz prawykonania w sezonie 2023/2024.

- Régence sonore – za debiut konkursowy na Göttingen Händel Competition 2024 i zdobycie dwóch z pięciu przyznanych nagród oraz działalność koncertową na festiwalach muzyki dawnej.

- Joanna Natalia Ślusarczyk – za zdobycie nagrody dla najlepszego polskiego dyrygenta podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

- Piotr Wacławik – za pełnienie funkcji dyrygenta-asystenta Filharmonii Narodowej oraz otrzymanie prestiżowego stypendium dyrygenckiego w Elbphilharmonie Hamburg.

- Antoni Wrona – za zdobycie wielu nagród i wyróżnień, w tym III nagrody na 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego oraz dynamicznie rozwijającą się karierę.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród. Kandydatury do tej nagrody zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów, którego członkami są przedstawiciele krajowych organizacji i instytucji muzycznych, przedstawiciele mediów oraz wszyscy dotychczasowi laureaci wyróżnienia.

Szczegóły na stronie: www.koryfeusz.org.pl

Źródło:

Materiał nadesłany