EN

4.11.2024, 19:05 Wersja do druku

Warszawa. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W dniu najważniejszego święta państwowego, w Narodowe Święto Niepodległości, chcemy zaprosić mieszkańców stolicy i wszystkich odwiedzających Warszawę do wspólnego świętowania tej radosnej rocznicy. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu łączy wszystkich Polaków chcących w sposób twórczy, artystyczny i historyczny świętować 11 listopada. Tego dnia odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych do rodaków bez względu na wiek czy zainteresowania.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

Odzyskanie własnej państwowości 11 listopada 1918 roku było zwieńczeniem wysiłku i poświeceniem wielu pokoleń Polaków. Ten dzień stał jest datą założycielską nowoczesnego i wolnego Państwa Polskiego.

Pierwsza edycja Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu odbyła się 100 lat później, w 2018 roku. Odbywa się w sercu Stolicy, nie bez powodu. Na tej reprezentacyjnej arterii Warszawy, fragmencie dawnego traktu królewskiego każdy budynek, każdy pomnik, plac czy skwer związany jest z historią i kulturą naszego kraju. Od Kolumny Zygmunta do Pałacu Staszica, od Pałacu Prezydenckiego po Uniwersytet Warszawski - przechadzało się wiele wyjątkowych i znanych postaci związanych z polską nauką, sztuką czy polityką. Dziś chętnie spacerują tutaj warszawiacy i turyści, a w szczególnym dniu 11 listopada zabytkowy bulwar wypełnia się ludźmi radosnymi i uśmiechniętymi, którzy wspólnie chcą przeżywać Święto Niepodległości.

Tradycją jest, że o godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym śpiewa Mazurka Dąbrowskiego i tym samym weźmie udział w akcji # Niepodległadohymnu.

Festiwal wpisał się już w kulturalną mapę Warszawy, pomimo chłodniejszej pory roku gromadzi tłumy, które świętują w wyjątkowej i podniosłej atmosferze. To czas, kiedy możemy, celebrować niepodległość z uśmiechem i cieszyć się z bycia razem. Koncerty, parady, warsztaty taneczne, zajęcia dla dzieci to tylko niektóre atrakcje, które przygotowywane są specjalnie na tą okazję.

Cała ulica Krakowskie Przedmieście zmienia się w wielką festiwalową estradę. Przechodzić będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać się będą rekonstruktorzy, grać muzycy w mniejszych i większych formacjach.

Sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Warszawskiego otworzą się dla młodszej i starszej publiczności. Na scenach wystąpią polscy, współcześni artyści, którzy reprezentują różne pokolenia i style muzyczne. W podróż taneczną zabiorą nas zespoły muzyczne kultywujące muzykę tradycyjną i folkową. Na najmłodszych uczestników czekać będą teatrzyki, gry, zabawy i twórcze warsztaty, i nie zabraknie również magicznych sztuczek.

11 listopada, w ramach Festiwalu Niepodległa odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń, dla młodszych i starszych, dla warszawiaków i turystów, dla pasjonatów historii i lubiących wszelaką aktywność artystyczną.

Program

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Godz. 13:00 – 20:00

Parady na Krakowskim Przedmieściu

Parada otwarcia

Godz. 14:00

Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Parady zabytkowych samochodów

Cztery przejazdy od 14:20 do 18:20 co około godzinę

Start z Placu przy Kościele Sióstr Wizytek w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Parada szczudlarzy

Trzy pokazy od 14:20 do 18:00 co około dwie godziny

Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza

Trzy parady co godzinę od 15:30 do 18:20

Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego

Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka”

Co półtorej godziny od 14:50 do 17:20

Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego

Prezentacja mody retro i pokazy bicykli

Co półtorej godziny od 14:50 do 17:20

Start z Placu przy Kościele Sióstr Wizytek

Parady muzyczne z orkiestrami

W godz. 15:10 - 17:40

Start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Parada finałowa

Godz. 18:30

Start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek

Występy brass bandów

W godz. 14:00 – 18:15

W trzech lokalizacjach: przy hotelu Bristol na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Uniwersytetu Warszawskiego (budynek Wydziału Geografii).

Wystąpią:
- Aldęte Brass Band
- Ferajna z Hoovera
- Olek Orkiestra Dęta
- Wah Wah Brass Band
- Brass Federacja
- Orkiestra Dęta Kurzętnik
- Orkiestra Dęta Echo Gór

Scena Muzyczna

godz. 15:30 - 20:00

Gdzie: Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się sześciogodzinna seria koncertów. Na scenie wystąpią: Natalia Przybysz, jedna z najbardziej wyrazistych osobowości muzycznych. Laureatka Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV i kilkukrotnie nagrodzona Fryderykiem. Oskar Cyms, piosenkarz i autor tekstów, zwycięzca w 2023 r. programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. W 2024 wygrał Bursztynowego Słowika podczas Top of the Top Sopot Festiwalu. Paktofonika - zespół hip-hopowy, połączony z formacji "Fokus" i "Rahim”. Doceniony Fryderykiem za najlepszy album hip hopowy. Na podstawie życia lidera zespołu Piotra „Magika” powstał film, który miał swoją premierę w 2012 r.

Program koncertu:
- 15:30 – Oskar Cyms
- 17:00 - Natalia Przybysz
- 18:45 – Paktofonika

Scena Dziecięca

godz. 13:00 - 18:00

Gdzie: Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5

Zapraszamy dzieci i ich rodziców do kolorowego namiotu na dziedzińcu ASP, w którym znajdziecie bajeczną przestrzeń artystyczno-kulturalną stworzoną przez najciekawszych twórców dla dzieci. Chcemy przybliżyć polską kulturę w sposób dostępny dla percepcji młodego człowieka i pokazać, że historii naszego kraju można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat. Skupiamy się na dobrej literaturze, dawnej i nowszej, zaprezentujemy uznanych twórców teatralnych i muzycznych, zaproponujemy ciekawe warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy.

Teatrzyki dla dzieci:
- Spektakl „Piosenki domowe” w wykonaniu Natalii Lesz
- Spektakl „Bajka o szczęściu”, Teatr TeatRyle
- Spektakl „Legendy warszawskie”, Teatr w Lesie

A także:
- Quizy i konkursy
- Strefa Klocków COBI
- Warsztaty muzyczne z Kają Prusinowską, Rodziną Burdalskich i przyjaciółmi
- Spotkanie z Justyną Bednarek, autorką książek dla dzieci (Instytut Książki)
- Spotkanie i pokaz piłkarski („Sport i Książki”)

Strefa Pałac Saski Dzieciom

Gdzie: Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5

Tematem przewodnim warsztatów będą charakterystyczne dla Krakowskiego Przedmieścia pomniki. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną jako tło fragmenty starych zdjęć lub zarysy tych monumentów, aby stworzyć przestrzeń do wędrówki w czasie. Czas trwania warsztatu dla jednego uczestnika to ok. 15 minut, warsztat dostępny będzie przez cały czas trwania imprezy.

Warsztaty dla dzieci na terenie Akademii Sztuk Pięknych:

- 13:00 – 16:00 – Mój plac dla Warszawy – Dziecięce Zakłady Artystyczno-Badawcze ASP – strefa kreatywna, (Miejsce: piętro 1 Pałacu Czapskic)

- 13:00 – 18:00 – Pocztówka z Krakowskiego Przedmieścia – warsztaty starej fotografii (Miejsce: parter Pałacu Czapskich)

- 13:00-18:00 – Filmowa podróż po dawnej Warszawie – animacja z użyciem sztucznej inteligencji (Miejsce: parter Pałacu Czapskich)

Spacery historyczne z przewodnikami:

- Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim; punkty zbiórki - fontanna w Ogrodzie Saskim oraz równolegle hotel Bristol; zaczyna się o każdej pełnej godzinie: 13, 14, 15, 16 i 17

- Spacer z Fryderykiem Chopinem; punkty zbiórki - fontanna w Ogrodzie Saskim oraz równolegle pomnik Kopernika na Krakowskim Przedmieściu; zaczyna się o każdej pełnej godzinie: 13, 14, 15, 16, 17

Scena Tańców Polskich

Godz. 13:00 - 20:00

Gdzie: Dziedziniec MKiDN, Krakowskie Przedmieście 15/17

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentujemy bogatą opowieść o ostatnich wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i przedstawimy budzące nieustanne zainteresowanie Polską Muzyką Tradycyjną. Na scenie usłyszymy muzykę z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski.

Warsztaty taneczne

Na scenie wystąpią:
- Kazimierz Marcinek - wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny
- Anna Chuda - śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny
- Kapela Adama Kaisera
- Kapela Kazimierza Marcinka
- Kapela Zastawnych
- Kapela Agopsowicza oraz śpiewaczki i tancerze z Gałek Rusinowskich

Pokazy filmów VR

To przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

Godz. 13:00-19:00

Miejsce: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego

Repertuar:
- MS Piłsudski – podwodna misja
- Kino
- Dża-Dża
- Nie kochać w taką noc
- Wiktoria 1920

Pokazy są bezpłatne i trwają ok. 20 minut. Przeznaczone dla widzów od 12. roku życia.

Do zobaczenia! Zaprasza Muzeum Historii Polski.

Źródło:

Materiał nadesłany