EN

28.04.2021, 14:30 Wersja do druku

Warszawa. Edward Dwurnik zostanie uhonorowany muralem u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej

Inne aktualności

Zmarły w październiku 2018 r. malarz i grafik Edward Dwurnik zostanie uhonorowany muralem u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej, na jednej ze ścian dawnego laboratorium metaloznawczego Fabryki Norblina. Na terenie kompleksu będzie można oglądać również pracę jego córki, artystki wizualnej Poli Dwurnik.

Jak poinformowała grupa Capital Park, odpowiadająca za rewitalizację kompleksu dawnych zakładów Norblina, prace nad muralem "rozpoczęły się 19 kwietnia – w rocznicę 78. urodzin Edwarda Dwurnika". "Zmarły przed ponad dwoma laty artysta zostanie uhonorowany wyjątkowym muralem o powierzchni aż 90 mkw. Znajdzie się na nim szczegółowo odwzorowany i dostosowany do rozmiaru ściany obraz Edwarda Dwurnika z 2009 r. pt. Zakłady Norblina. Dzieło to jest częścią większej serii pt. Warszawa, która przedstawia najciekawsze i najważniejsze dla artysty miejsca w stolicy, widziane z lotu ptaka, jak również uwydatnia wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy jego twórczości" - czytamy.

W komunikacie podano, że "realizacją muralu zajęła się wyspecjalizowana grupa Red Sheels, którą tworzą wyłącznie kobiety – malarki, konserwatorki zabytków oraz architektki". "Mają doświadczenie w tworzeniu wielkoformatowych form malarskich w nietypowych, wymagających szczególnej precyzji miejscach, jak np. na murze funkcjonującego zakładu karnego, czy na szczycie szybu górniczego w kopalni Zofiówka. Red Sheels specjalizuje się także w muralach niosących istotny społecznie przekaz, wspierający takie kwestie jak np. prawa kobiet, mniejszości, czy ochrona środowiska" - napisano.

Dodano, że na terenie kompleksu będzie można podziwiać również pracę córki Dwurnika - Poli, malarki, twórczyni wizualnej i rysowniczki. "Chcę, aby mój monumentalny obraz zaskoczył odwiedzających, dlatego na razie nie mogę zdradzić szczegółów dotyczących jego tematyki. Będzie to jednak jak dotąd największa powierzchniowo realizacja w moim artystycznym życiorysie. Jednym z głównych założeń tego projektu jest gra perspektywą – obraz będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie, oglądany z bliska z detalami, a jego kolejne aspekty odsłonią się, gdy widz odejdzie nieco dalej i spojrzy na niego z większej odległości" - wyjaśniła Dwurnik, cytowana w komunikacie.

Grupa Capital Park przypomniała, że otwarcie Fabryki Norblina jest planowane na drugą połowę roku. W kompleksie znajdą się m.in. butikowe kino, którego partnerem będzie Gildia Reżyserów Polskich, interaktywna galeria sztuki ART BOX Experience oraz klub muzyczny i koncertowy.

Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej sztuki współczesnej, urodził się 19 kwietnia 1943 r. w Radzyminie pod Warszawą. Mieszkał i pracował w stolicy. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby.

Artysta wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych "Wawrzyniak, 360 stopni" (2007 r.) oraz "Oaza" (2009 r.) w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Był laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.).

Zmarł 28 października 2018 r. w wieku 75 lat. 

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka