Inne aktualności
- Łódź. Latające Talerze „Wolność, kocham i rozumiem” – protest songi na deskach Teatru Komedii 01.04.2025 18:47
- Lublin. Premiera „Niewiarygodnej historii Małej S.” w Teatrze Osterwy – w sobotę 01.04.2025 16:35
-
Warszawa. Nabór na rezydencję V4@Theatre Critics Nitra 2025 01.04.2025 16:31
- Łódź. Has – kroniki wyobraźni. Muzeum Kinematografii zaprasza 01.04.2025 15:48
- Kraków. Adam Budak wskazany na dyrektora Muzeum MOCAK 01.04.2025 15:37
- Lublin. Teatr jest wpisany w DNA Lublina 01.04.2025 15:20
-
Lublin. Złota Maska dla Wojciecha Rusina 01.04.2025 15:03
- Warszawa. W Teatrze Dramatycznym spotkanie z Agnieszką Wosińską 01.04.2025 14:13
- Kielce. Wkrótce XXIII Festiwal Tańca w KTT 01.04.2025 13:58
- Gorzów Wlkp. „Last Christmas” na Wielkanoc w Teatrze Mostów 01.04.2025 13:47
- MKiDN. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla artystów Sekcji Estrady ZASP 01.04.2025 12:54
- Elbląg. W Teatrze Sewruka wręczono Aleksandry 01.04.2025 12:28
-
Warszawa. Niech żyją czarownice! Premiera w Teatrze Roma 01.04.2025 12:03
-
Toruń. Wystawa „Tu były lalki. 80 lat Teatru Baj Pomorski (1945-2025)” w BCS-ie 01.04.2025 11:53
- To jest zaskakująca informacja - powiedział PAP dyrektor artystyczny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana Janusz Majcherek. Cieszymy się, że będziemy mogli wreszcie gościć naszych widzów w teatrze - dodał p.o. dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza Artur Janusiak.
W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.
"Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać" - poinformował Morawiecki.
- To jest zaskakująca informacja - powiedział dyrektor artystyczny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana Janusz Majcherek. - Myśmy, oczywiście, usłyszawszy poprzednią wersję przedłużenia obostrzeń w teatrach do 29 maja, przemontowali cały repertuar i program grania do końca sezonu oraz zaplanowaliśmy premiery - wyjaśnił.
Zaznaczył, że "to jednak nie jest tak, że z dnia na dzień da się znowu to wszystko odwrócić". - Ja w tym momencie, godzinę po ogłoszeniu tego komunikatu, nie umiem powiedzieć, czy będziemy po raz kolejny zmieniać repertuar - dodał.
Majcherek zwrócił uwagę, że "w grę wchodzi mnóstwo uzależnień - terminowych, biletowych".
- Z drugiej strony szkoda by było zmarnować ten darowany tydzień. Jeżeli będziemy w stanie - to, rzecz oczywista, otworzymy się dla widzów wcześniej - zapewnił dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.
Przyznał, że nie wie, czy działalność Teatru Polskiego zostanie wznowiona premierą "Baby-Dziwo" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reż. Ewy Domańskiej. - Przedstawienie jest gotowe, bo miało już swoją premierę internetową. Jeżeli uda nam się to zgrać w czasie - to będziemy chcieli otworzyć teatr dla publiczności tą premierą, która na razie była zaplanowana na 29 maja - wyjaśnił Janusz Majcherek.
- Niestety, gdybyśmy tę informację mieli tydzień albo dwa tygodnie temu, kiedy ubiegaliśmy się z całym środowiskiem o zmianę decyzji o przedłużeniu obostrzeń pandemicznych w teatrach do 28 maja - to byśmy mogli coś zaplanować - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy Tadeusz Słobodzianek. - W tej chwili mamy zaplanowane odpalenie wszystkiego 29 maja i będziemy się zastanawiać, czy cokolwiek uda się zmienić - wyjaśnił.
- Teatr jest skomplikowanym mechanizmem, a w tę prace zaangażowanych jest mnóstwo ludzie - nie tylko artyści, ale też pracownicy techniczni. To wymaga precyzyjnej logistyki. Nie można tak z dnia na dzień decydować, że jutro coś gramy - powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego. - Wydaje mi się, że takie traktowanie środowiska artystycznego jest trochę nie fair - ocenił Słobodzianek.
Wyjaśnił, że warszawski Teatr Dramatyczny otworzy się dla publiczności 29 maja premierą "Króla Leara" Williama Shakespeare'a w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
- Spróbujemy skontaktować się z naszymi widzami. Jeżeli okaże się, że będzie od nich odzew - będziemy próbowali przywrócić do repertuaru inne przedstawienia, ale na to składa się wiele rzeczy. Widzowie, którym odwołano rezerwacje, aktorzy, którzy w tym czasie mają wolne i powyjeżdżali" - wyjaśnił. "Mamy też próby do "Króla Leara" na naszej Dużej Scenie im. Gustawa Holoubka. To jest duże i skomplikowane przedstawienie i nie możemy odwołać nagle prób - tłumaczył dyrektor Tadeusz Słobodzianek.
- Informacja o przyspieszeniu otwarcia kin i teatrów nie zmienia naszych planów repertuarowych. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ruszamy 29 maja i tego dnia zapraszamy na premierę "Uciekinierek" w reż. Wojciecha Adamczyka - powiedział PAP p.o. dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza Artur Janusiak.
Wyjaśnił, że 11 czerwca odbędzie się przesuwana już premiera spektaklu "Don Juan" Moliera w reż. Mikołaja Grabowskiego.
- W naszym repertuarze widzowie znajdą także szereg innych spektakli w doborowej obsadzie - zapowiedział. - Cieszymy się, że będziemy mogli wreszcie gościć naszych widzów w teatrze i pokazać im efekty naszych działań artystycznych - podkreślił Artur Janusiak.