EN

12.05.2021, 15:45 Wersja do druku

Warszawa. Dyrektorzy o przyspieszeniu otwarcia teatrów

Inne aktualności

- To jest zaskakująca informacja - powiedział PAP dyrektor artystyczny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana Janusz Majcherek. Cieszymy się, że będziemy mogli wreszcie gościć naszych widzów w teatrze - dodał p.o. dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza Artur Janusiak.

W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

"Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień - a dokładnie o osiem dni - na 21 maja, tak, żeby w reżimie sanitarnym, co warto podkreślać non stop, można było wcześniej te działy życia społecznego, społeczno-gospodarczego już uruchamiać" - poinformował Morawiecki.

- To jest zaskakująca informacja - powiedział dyrektor artystyczny Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana Janusz Majcherek. - Myśmy, oczywiście, usłyszawszy poprzednią wersję przedłużenia obostrzeń w teatrach do 29 maja, przemontowali cały repertuar i program grania do końca sezonu oraz zaplanowaliśmy premiery - wyjaśnił.

Zaznaczył, że "to jednak nie jest tak, że z dnia na dzień da się znowu to wszystko odwrócić". - Ja w tym momencie, godzinę po ogłoszeniu tego komunikatu, nie umiem powiedzieć, czy będziemy po raz kolejny zmieniać repertuar - dodał.

Majcherek zwrócił uwagę, że "w grę wchodzi mnóstwo uzależnień - terminowych, biletowych".

- Z drugiej strony szkoda by było zmarnować ten darowany tydzień. Jeżeli będziemy w stanie - to, rzecz oczywista, otworzymy się dla widzów wcześniej - zapewnił dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie.

Przyznał, że nie wie, czy działalność Teatru Polskiego zostanie wznowiona premierą "Baby-Dziwo" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w reż. Ewy Domańskiej. - Przedstawienie jest gotowe, bo miało już swoją premierę internetową. Jeżeli uda nam się to zgrać w czasie - to będziemy chcieli otworzyć teatr dla publiczności tą premierą, która na razie była zaplanowana na 29 maja - wyjaśnił Janusz Majcherek.

- Niestety, gdybyśmy tę informację mieli tydzień albo dwa tygodnie temu, kiedy ubiegaliśmy się z całym środowiskiem o zmianę decyzji o przedłużeniu obostrzeń pandemicznych w teatrach do 28 maja - to byśmy mogli coś zaplanować - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy Tadeusz Słobodzianek. - W tej chwili mamy zaplanowane odpalenie wszystkiego 29 maja i będziemy się zastanawiać, czy cokolwiek uda się zmienić - wyjaśnił.

- Teatr jest skomplikowanym mechanizmem, a w tę prace zaangażowanych jest mnóstwo ludzie - nie tylko artyści, ale też pracownicy techniczni. To wymaga precyzyjnej logistyki. Nie można tak z dnia na dzień decydować, że jutro coś gramy - powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego. - Wydaje mi się, że takie traktowanie środowiska artystycznego jest trochę nie fair - ocenił Słobodzianek.

Wyjaśnił, że warszawski Teatr Dramatyczny otworzy się dla publiczności 29 maja premierą "Króla Leara" Williama Shakespeare'a w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

- Spróbujemy skontaktować się z naszymi widzami. Jeżeli okaże się, że będzie od nich odzew - będziemy próbowali przywrócić do repertuaru inne przedstawienia, ale na to składa się wiele rzeczy. Widzowie, którym odwołano rezerwacje, aktorzy, którzy w tym czasie mają wolne i powyjeżdżali" - wyjaśnił. "Mamy też próby do "Króla Leara" na naszej Dużej Scenie im. Gustawa Holoubka. To jest duże i skomplikowane przedstawienie i nie możemy odwołać nagle prób - tłumaczył dyrektor Tadeusz Słobodzianek.

- Informacja o przyspieszeniu otwarcia kin i teatrów nie zmienia naszych planów repertuarowych. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ruszamy 29 maja i tego dnia zapraszamy na premierę "Uciekinierek" w reż. Wojciecha Adamczyka - powiedział PAP p.o. dyrektora Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza Artur Janusiak.

Wyjaśnił, że 11 czerwca odbędzie się przesuwana już premiera spektaklu "Don Juan" Moliera w reż. Mikołaja Grabowskiego.

- W naszym repertuarze widzowie znajdą także szereg innych spektakli w doborowej obsadzie - zapowiedział. - Cieszymy się, że będziemy mogli wreszcie gościć naszych widzów w teatrze i pokazać im efekty naszych działań artystycznych - podkreślił Artur Janusiak.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne