EN

28.09.2023, 17:06 Wersja do druku

Warszawa. „Dead Man Walking” w reż. Ivo van Hove rozpocznie cykl „The Met: Live in HD 2023/24” w Teatrze STUDIO

Siedemnasty sezon (po raz 13. w STUDIO) pokazów z cyklu The Met: Live in HD rozpocznie się 21 października 2023 transmisją premierowej produkcji „Dead Man Walking” w reżyserii Ivo van Hove'a z mezzosopranistką Joyce DiDonato.

„Dead Man Walking” / fot. Paola Kudacki / mat. teatru

Inne aktualności

Przed nami nowy sezon pokazów z cyklu The Met: Live in HD 2023/24 i dziewięć wyjątkowych transmisji ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera w STUDIO. Arcydzieło opery współczesnej czyli „Dead Man Walking” amerykańskiego kompozytora Jake'a Heggiego w reżyserii Ivo van Hove otworzy tegoroczny cykl z Met. Oparta na wspomnieniach siostry Helen Prejean (w tej roli Joyce DiDonato) walczącej o duszę skazanego mordercy łączy dramatyzm tematu z przejmującą muzyką Heggiego oraz librettem Terrence'a McNally. Inauguracja cyklu: 21 października. To pierwsza z jesiennych propozycji STUDIO, która dotknie tematu winy i kary w jej największych wymiarach: kary dożywotniego więzienia i kary śmierci.

Książka Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie” (Wydawnictwo Literackie), opisująca kontrowersyjne szczegóły procesu trojga maturzystów z Warszawy i rewidująca nasze poglądy na temat bezstronności wymiaru sprawiedliwości oraz sensu kary, stała się podstawą pracy reżyserki Natalii Korczakowskiej nad spektaklem „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie”. W ramach wydarzeń towarzyszących premierze odbywa się cykl warsztatów twórczych organizowanych wspólnie z Fundacją Dom Kultury z wykorzystaniem technik animacyjnych i teatralnych oraz pracy z ciałem. Spotkania przeznaczone są dla kobiet przebywających w Areszcie Śledczym na Grochowie. Pierwsza premiera sezonu artystycznego 2023/24 w STUDIO: 24 listopada 2023.

„Empuzjon” / fot. Przemysław Jendroska/mat. teatru

Październikowy afisz STUDIO:

- spektakl „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reżyserii i adaptacji, Roberta Talarczyka. Refleksję nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem zobaczymy w Warszawie (dwa spektakle 1 października) i Katowicach (6, 7, 8 października) w ramach współpracy przy spektaklu prowadzone są zajęcia prowadzone przez Grupę Performatywne Chłopaki„Męski krąg” (12 października) i „Krąg osób” (13 października)

„Plath” w reżyserii Katarzyny Kalwat inspirowany biografią i twórczością Sylvii Plath, oparty na tekście Bożeny Keff oraz aktorskich improwizacjach. Na scenie, obok aktorów STUDIO, wystąpią studentki i studenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Plath widziana przez Kalwat to kobieta-ikona, nieustannie poszukująca potwierdzenia swojej wartości, swojego idealnego wizerunku (12, 13, 14, 15 października). Dział Edukacji zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Starter teatralny”. Wspólnie z zaproszoną teatrolożką i dziennikarką Katarzyną Niedurny poznamy kontekst powstawania spektaklu i dowiemy się kim była wyjątkowa poetka - Sylvia Plath (12 października)

- ostatnia szansa na zobaczenie projektu wypływającego z oddechowych i cielesno-emocjonalnych doznań dziewięciu artystek w spektaklu „Monstera” w reż. Marty Ziółek(14, 15 października). Spektakl powstał w koprodukcji z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł,

- sceniczny kryminał „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej. Osnuty wokół legendarnej wizyty artysty spektakl jest odą do miłości (18, 19, 20 z napisami polskimi dla osób niesłyszących, 22 października)

- zrealizowany przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską we współpracy z Janem Czaplińskim i inspirowany książkami Marty Dymek spektakl „Wyspa Jadłonomia” o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji (22 października). Spektakl zostanie zaprezentowany również przed publicznością festiwalową w Krakowie na Festiwalu Mała Boska Komedia (8 października) i w Warszawie na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ (24 października),

- monodram w języku polskim i śląskim „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha w Warszawie (28, 29 października), w Katowicach (13, 24 października) i w Krakowie (16, 17 października),

- ostatni weekend października to spotkanie z twórczością Witkacego i współczesnym spojrzeniem na klasyczny dramat w adaptacji i reżyserii Natalii Korczakowskiej. Spektakl Metafizyka dwugłowego cielęcia” powstał w koprodukcji z CalArts Center for New Performance. Światowa premiera spektaklu w teatrze Redcat w Los Angeles odbyła się w 2019 roku (27, 28, 29 października).

Ponadto spektakle STUDIO zobaczymy również na zagranicznych scenach teatralnych: multisensoryczny spektakl Employees” w reż. Łukasza Twarkowskiego na podstawie powieści Olgi Ravn podczas Tbilisi International Festival of Theatre (30 września, 1 października) oraz „Śnieg” w reż. Bartosza Szydłowskiego, pierwsza polska adaptacja powieści Orhana Pamuka zostanie zaprezentowany na Festiwalu Teatralnym w Wuzhen w Chinach (26, 27, 28 października).

WYDARZENIA GOŚCINNE w październiku:

- wernisaż wystawy fotograficznej „Kosmogonia”(2 października). W foyer STUDIO zobaczymy serię zdjęć wykorzystanych w albumie „Kosmogonia”, poświęconym miłości Krzysztofa Pendereckiego do muzyki i natury. Janusz Marynowskiego i Tamara Pieńko współtworzyli czarno-biały obraz pozornie osobnych, a jednak niezwykle spójnych i uzupełniających się światów. Wystawie trwającej do 30 października towarzyszy publikacja albumu o tym samym tytule, 

- PREMIERA PISMA, w formule comiesięcznych spotkań na żywo poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu, spotkanie październikowe pt. „Po co idziemy na wybory?”. Skąd wziąć „motywację wyborczą”? Jak działać (i na czym prowadzić) skuteczne działanie profrekwencyjne? Na te pytania (oraz wiele innych) postarają się odpowiedzieć: dr hab. Marta Marchlewska, dr hab. Przemysław Sadura i Julia Święch (4 października),

- monodram „Mianujom mie Hanka” w reż. Mirosława Neinerta na podstawie tekstu Alojzego Lysko ze znakomitą rolą Grażyny Bułki mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Spektakl gościnny Teatru Korez jest dla wszystkich – ale w języku śląskim (9 października). Po spektaklu odbędzie się debata „Śląsk w Warszawie”, z udziałem: dr Hanny Machińskiej, Grażyny Bułki, Adama Michnika, prof. Adama Bodnara i Łukasz Kohuta. Trzecie wydarzenie z cyklu promującego Śląsk w Polsce i Unii Europejskiej, przybliży historię i kulturę regionu,

- 22. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu odbędzie się w tym roku w dniach 6, 7, 8 października. W programie dwa hity prezentowane po raz pierwszy w Polsce: „Bisonte” Marco da Silva Ferreiry z Portugalii i „Graces” Silvii Gribaudi z Włoch oraz premiera niemiecko-polskiego duetu: Martin Clausen i Rafał Dziemidok. Ponadto spektakle młodych polskich twórców – „Pan Zaraz” Wiolety Fiuk i Patryka Gackiego z Dzikistyl Company, „Misspece” Dominiki Wiak i „Tens” Marty Wołowiec, a także wydarzenia towarzyszące – panel, warsztaty, instalacja,

- kameralne spotkania Marcina Maseckiego z muzykami, z którymi zawsze chciał zagrać „Marcin Masecki spotyka się z innymi ludźmi” w październikowym koncercie obok pianisty wystąpi belgijski wiolonczelista Benjamin Glorieux. W programie: Bach, Beethoven, Mozart i improwizacje (17 października)

- widowisko taneczne „Urodziny” w wykonaniu B’cause Dance Company będące zaproszeniem do refleksji nad relacjami (30 października).

WYSTAWY w Galerii STUDIO

Do 19 listopada trwa wystawa „Z nimi/ With them” (kuratorka: Dorota Jarecka) w Galerii STUDIO. Wystawa oddaje głos artystkom świetnie się czującym w klimacie współdziałania i współpracy. Do wystawy zostały zaproszone artystki, dla których proces tworzenia jest ważniejszy niż otrzymywany produkt, i które ów proces traktują jako poszerzanie możliwości wymiany międzygatunkowej informacji. Na wystawie można zobaczyć prace: Teresy Murak, Magdaleny Komar, Aleksandry Przybysz i Karoliny Żyniewicz. Dział Edukacji zaprasza również na oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na PJM (5 października). 

Bilety na spektakle i wydarzenia dostępne w kasie teatru oraz online: teatrstudio.pl/pl/repertuar. W październiku STUDIO z organizacją pozarządową „Pora na seniora” proponuje seniorom i seniorkom bilety w cenie 10 zł na spektakle Empuzjon”, Plath”, i Monstera”. Promocja trwa do 15 października. Bilety można zarezerwować telefonicznie 505 106 891 lub mailowo [email protected].

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne