„Chronimy was przed wami samymi” – Democracia pyta, za jaką cenę. Wystawa kolektywu Democracia wraz ze specjalną interwencją kolektywu Syrena, przygotowana przez a/political i Biennale Warszawa
Inne aktualności
- Litwa. „Quanta” w reż. Łukasza Twarkowskiego zainauguruje 85. sezon w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym 07.09.2024 19:09
- Kraj. Letni numer „Tańca" wciąż w dystrybucji 07.09.2024 19:00
- Łódź/Warszawa. Wrześniowe premiery Teatru Komedii Impro 07.09.2024 18:51
- Litwa. W Kiejdanach sceniczne czytanie „Fraszek” Kochanowskiego po litewsku 07.09.2024 17:17
- Ukraina. W Kijowie, Lwowie i Łucku czytano „Kordiana” Juliusza Słowackiego 07.09.2024 17:14
- Białystok. „Kordian" na Narodowe Czytanie - także w języku esperanto - jako „Kordiano" 07.09.2024 16:12
- Śląskie. Otwarcie domu kultury w Chybiu zaplanowano na 8 listopada 07.09.2024 14:11
- Warszawa. Z udziałem pary prezydenckiej rozpoczęło się 13. Narodowe Czytanie - tym razem „Kordian" 07.09.2024 12:19
- Opole. Teatr Kochanowskiego rozpoczyna 50. sezon artystyczny 07.09.2024 12:13
- Legnica. „Gloria Artis” dla Jacka Głomba 07.09.2024 12:07
- Gdańsk. XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia" - od środy 07.09.2024 11:07
- Łódź. Dziś Gala Jubileuszowa na placu Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim 07.09.2024 10:55
- Kraków. „Siłaczki" - nowa wystawa w Kamienicy Hipolitów 07.09.2024 10:22
- Kraków. Teatr Słowackiego czeka duża operacja. Mieszkańcy mogą zabrać głos 07.09.2024 09:43
Gdzie kończy się chronienie społeczeństwa, a gdzie zaczynają przemoc i nadużycia? Grupa Democracia wraz z kolektywem Syrena po raz kolejny stawiają to pytanie podczas wystawy „Chronimy was przed wami samymi”, której otwarcie planowane jest w Biennale Warszawa na 23 października 2020.
Democracia powraca do Warszawy z wystawą „Chronimy was przed wami samymi”, odnoszącą się do kwestii inwigilacji oraz brutalności policji. Ekspozycja w Biennale Warszawa konfrontuje wizerunki władz z głosami sprzeciwu. Na parterze, w przestrzeni zdominowanej przez przedstawienia sił porządkowych, interweniuje warszawski kolektyw Syrena, na pierwszym piętrze prezentowane są zaś wizerunki członków Huey P. Newton Gun Club – stowarzyszenia powołanego do życia w Stanach Zjednoczonych. Democracia uchwyciła tę grupę w serii zdjęć „Jeremiasz”, której tytuł nawiązuje do imienia proroka broniącego społecznej sprawiedliwości.
W lipcu Democracia zaingerowała w przestrzeń miejską Warszawy w trakcie kampanii wyborczej poprzez emisję zwielokrotnionego obrazu policjanta na ekranach reklamowych w przejściu podziemnym stacji metra Świętokrzyska („Cisza”). Zakłócenie przekazu było celowe i miało przypomnieć o atakach na prawa obywatelskie, aktualnie skoncentrowanych na społeczności LGBT+, ale odzwierciedlających również wykorzystywanie policyjnych przywilejów na znacznie szerszą skalę. Protestujący pojawili się na ulicach krótko po wyborach, w akcie nieposłuszeństwa, który został brutalnie stłumiony. Zdjęcia „pacyfikacji”, podobnie jak te zrobione przez Democracię podczas protestów przeciwko cięciom wydatków socjalnych w Madrycie w 2012 roku, włączone w serie „Chronimy was przed wami samymi” oraz „18 portretów”, skupiają się na wątku inwigilacji i działaniach służb porządkowych. Wyraźna radykalizacja akcji policji na ulicach jest odbiciem przejmowania przez nią władzy nad rzeczywistością wirtualną, gdzie oprogramowanie szpiegujące, jak niesławny Pegasus, wykorzystywane jest przeciwko politycznej opozycji, aktywistom i dysydentom na całym świecie – co ujawnili członkowie Citizen Lab.
Ważnym punktem na osi wzrostu policyjnej władzy, który podzielił odbiorców, jest wiersz Amiriego Baraki „Ktoś wysadził Amerykę” („Somebody Blew Up America”). Został on napisany po 11 września 2001 roku, kiedy seria nowych ustaw, wprowadzonych pod szyldem działań antyterrorystycznych, zwiększyła prawa policji w Stanach Zjednoczonych. Wybrane wersy z tego wiersza pojawiają się na transparentach z manifestacji pokazanych na pierwszym piętrze wystawy. Te same transparenty, trzymane przez członków Huey P. Newton Gun Club z Houston w stanie Teksas, uchwycone zostały na zdjęciach w serii „Jeremiasz”. Klub, który kontynuuje tradycje Partii Czarnych Panter, znalazł się na liście organizacji obserwowanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI), a jeden z jego członków, Rakem Balogun, był szpiegowany i został oskarżony o terroryzm za publikowanie w mediach społecznościowych wypowiedzi na temat brutalności policji. W Polsce ten sam mechanizm został przywołany w 2016 roku w kontekście Ustawy o działaniach antyterrorystycznych, która zwiększyła możliwości inwigilacji mediów elektronicznych i telekomunikacyjnych.
Kolektyw Syrena, który zaprosiliśmy do udziału w wystawie Democracii i który wspólnie z radykalnym feministycznym i queerowym kolektywem Stop Bzdurom był na pierwszej linii niedawnych protestów w Warszawie, w swojej pracy umieszcza proces wzmacniania siły policji w szerszym kontekście, sięgającym poza bieżący krajobraz polityczny. Praktyka Syreny, oparta na ideach samostanowienia, sprawiedliwości społecznej i solidarności, odbiera władzę z rąk funkcjonariuszy i przypomina warszawskiej społeczności o jej przywilejach. W tych krokach odbija się echo światowej walki o zmianę sposobu finansowania policji i przemyślenie jej roli we współczesnych społeczeństwach.
Democracia jest kolektywem artystycznym podejmującym kwestie przemocy i nierówności społecznych usankcjonowanych przez władze państwowe oraz kapitalizm. Sama stała się przedmiotem postępowania sadowego za serię zdjęć „We Protect You From Yourselves”, 2013. Swoimi interwencjami zwraca uwaga na łamanie praw obywatelskich i praw człowieka ukryte pod pozorem działań demokratycznych rządów i wspierających je służb porządkowych. www.democracia.com.es
a/political bada radykalną wiedzę z perspektywy terroru kulturowego, pozwalając wybrzmieć głosom, które podważają dominujące narracje naszych czasów. a/political jako kolektyw podejmuje współpracę z artystami i artystkami oraz działaczami i działaczkami przy projektach, które wcześniej uznano za niemożliwe do zrealizowania ze względu na ich temat, skalę i złożoność. www.a-political.org
Syrena to autonomiczna przestrzeń inicjatyw, mieszcząca się w odzyskanej kamienicy przy Wilczej 30 w Warszawie. Przestrzeń funkcjonuje jako miejsce działań niekomercyjnych oraz wsparcia lokalnych inicjatyw i mieszkanek/-ńców. Kolektyw Syrena używa przestrzeni jako źródła bezpośrednich interwencji i konfrontacji z polityką miasta oraz prywatnych inwestorów, którzy zgodnie z priorytetem zysku wspólnie negują prawa mieszkanek/-ńców do miasta. Odzyskujemy miasto na różnych polach: od akcji bezpośrednich, takich jak blokady częstych i bezprawnych eksmisji, po wsparcie zdelegalizowanych imigrantek/-ów, pracowniczek/-ów zatrudnianych na umowach śmieciowych, mieszkanek/-ńców broniących przestrzeni publicznych oraz wszystkich osób dyskryminowanych przez wymiar sprawiedliwości i władze.
„Chronimy was przed wami samymi”
Wystawa trwa od 23 października do 29 listopada 2020
Czynna piątek – niedziela, w godzinach: 11:00–15:00 i 16:00–20:00
Dzień otwarcia: 23 października, 11:00–15:00 i 16:00–20:00
Wstęp wolny
Biennale Warszawa
ul. Marszałkowska 34/50 (MA3450)
Organizatorzy: a/political, Biennale Warszawa
Współpraca: kolektyw Syrena
Kuratorka: Sylwia Serafinowicz
Projekt graficzny: Jakub De Barbaro
Tłumaczenie i korekta tekstów: Klementyna Dec, Justyna Chmielewska
Koordynacja produkcji: Ela Petruk, Marta Michalak, George Chetwode
Komunikacja i PR: Agnieszka Tiutiunik
Koordynacja promocji: Klara Duniec
Produkcja wystawy: Z.U.CH.
Prace PORZĄDEK i Jeremiasz powstały we współpracy a/political z Station Museum of Contemporary Art.